Fanoušek kryptoměn a Bitcoinu především. Na Finex.cz publikuje od roku 2025. Čtenářům přináší novinky ze světa kryptoměn, akciových trhů a komodit (zejména pak drahých kovů).
Zlato, stříbro i Bitcoin dostaly tvrdou ránu. Trh se lekl Fedu, silnějšího dolaru a návratu vyšších sazeb. Investoři rychle opouštějí dříve oblíbená aktiva. Končí tím jedna velká sázka?
Ještě na začátku roku patřily drahé kovy a do jisté míry také Bitcoin k nejdiskutovanějším investicím na Wall Street. Investoři v nich hledali ochranu před inflací, dluhy a oslabováním měn.
Tento týden však zmíněná aktiva dostala tvrdou ránu. Zlato se poprvé po sedmi měsících propadlo pod 4 000 dolarů za unci, stříbro se zřítilo pod 60 dolarů a Bitcoin krátce klesl pod 60 000 dolarů.
Za současným tlakem stojí zejména silnější dolar a obavy z dalšího růstu sazeb. ICE U.S. Dollar Index v červnu přidal 2,8 % a míří k největšímu měsíčnímu růstu za necelý rok.
Trh zároveň přehodnocuje první vystoupení Kevina Warshe v čele Fedu. Podle Stephena Innese ze SPI Asset Management část investorů po tomto projevu usoudila, že Fed může proti inflaci postupovat tvrději.
Zlato se ve středu obchodovalo kolem 4 008,80 dolaru za unci a od lednového maxima poblíž 5 600 dolarů už odepsalo 28 %. Stříbro je na tom ještě hůře, když ze svého vrcholu nad 121 dolary ztratilo přes 50 %.
Nate Miller z Amplify ETFs upozornil, že stříbro reaguje prudčeji než zlato, protože je zároveň drahým kovem i průmyslovou surovinou. Vyšší výnosy a silný dolar navíc zvyšují náklady na držení drahých kovů.
Slábne i takzvaný debasement trade, tedy sázka na to, že vlády a centrální banky budou dál znehodnocovat peníze a investoři se budou přesouvat právě do zlata, stříbra a Bitcoinu.
Podle Marka Hacketta z Nationwide část retailových investorů přesouvá velké sázky z meme akcií, kryptoměn a drahých kovů do polovodičů. V centru zájmu jsou Samsung, SK Hynix a další výrobci čipů, a to hlavně kvůli poptávce po pamětech pro AI.
U zlata sleduje Peter Grant ze Zaner Metals hranici 3 800 dolarů. Reálný návrat důvěry by podle něj přišel až po růstu nad 4 800 dolarů. Ben McMillan z IDX Advisors naopak v současném poklesu vidí generační nákupní příležitost.
Končí tak jedna velká sázka? Podle mého názoru určitě nekončí, spíše se prudce mění. Levné peníze těmto aktivům dříve pomáhaly, strach z vyšších sazeb je teď ale trestá.
Zlato, stříbro ani Bitcoin neztratily svou dlouhodobou přitažlivost. Jen už nestačí říct, že měny budou slabší a všechno poroste. Trh teď čeká hlavně na to, kdy Fed zmírní tón a dolar přestane tlačit na riziková aktiva.
Pokud Warsh udrží jestřábí tón, tlak může ještě nějakou dobu pokračovat. Jestliže se však výnosy uklidní, kapitál se může do zlata, stříbra i Bitcoinu zase rychle vrátit.
Chcete lépe rozumět finančním trhům? V podcastu Burza s odstupem každý týden rozebíráme klíčové dění na trzích. V podcastu Kam tečou peníze se pak do hloubky věnujeme ekonomice, politice a investičním příležitostem.
Poslouchejte a odebírejte naše podcasty a získáte větší jistotu při investování a přehled o tom nejdůležitějším.
Fanoušek kryptoměn a Bitcoinu především. Na Finex.cz publikuje od roku 2025. Čtenářům přináší novinky ze světa kryptoměn, akciových trhů a komodit (zejména pak drahých kovů).