Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Vaše peněženka zapláče. Proč investoři vybírají zisky, jako by nebylo zítřka

Zlato, stříbro i Bitcoin dostaly tvrdou ránu. Trh se lekl Fedu, silnějšího dolaru a návratu vyšších sazeb. Investoři rychle opouštějí dříve oblíbená aktiva. Končí tím jedna velká sázka?

Vaše peněženka zapláče. Proč investoři vybírají zisky, jako by nebylo zítřka
Google Preferred Source Nenechte si ujít důležité novinky! Přidejte si Finex.cz jako preferovaný zdroj na Google.

Ještě na začátku roku patřily drahé kovy a do jisté míry také Bitcoin k nejdiskutovanějším investicím na Wall Street. Investoři v nich hledali ochranu před inflací, dluhy a oslabováním měn.

Tento týden však zmíněná aktiva dostala tvrdou ránu. Zlato se poprvé po sedmi měsících propadlo pod 4 000 dolarů za unci, stříbro se zřítilo pod 60 dolarů a Bitcoin krátce klesl pod 60 000 dolarů.

Fed zchladil drahé kovy

Za současným tlakem stojí zejména silnější dolar a obavy z dalšího růstu sazeb. ICE U.S. Dollar Index v červnu přidal 2,8 % a míří k největšímu měsíčnímu růstu za necelý rok.

Trh zároveň přehodnocuje první vystoupení Kevina Warshe v čele Fedu. Podle Stephena Innese ze SPI Asset Management část investorů po tomto projevu usoudila, že Fed může proti inflaci postupovat tvrději.

Cenový vývoj zlata a stříbra v roce 2026

Aktuální cena
Změna
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Obchodujte komodity u XTB Při obchodování CFD ztrácí peníze 74 % účtů.

Logo sponzora Obchodovat!

Zlato se ve středu obchodovalo kolem 4 008,80 dolaru za unci a od lednového maxima poblíž 5 600 dolarů už odepsalo 28 %. Stříbro je na tom ještě hůře, když ze svého vrcholu nad 121 dolary ztratilo přes 50 %.

Nate Miller z Amplify ETFs upozornil, že stříbro reaguje prudčeji než zlato, protože je zároveň drahým kovem i průmyslovou surovinou. Vyšší výnosy a silný dolar navíc zvyšují náklady na držení drahých kovů.

Kapitál odtéká do segmentu polovodičů

Slábne i takzvaný debasement trade, tedy sázka na to, že vlády a centrální banky budou dál znehodnocovat peníze a investoři se budou přesouvat právě do zlata, stříbra a Bitcoinu.

Podle Marka Hacketta z Nationwide část retailových investorů přesouvá velké sázky z meme akcií, kryptoměn a drahých kovů do polovodičů. V centru zájmu jsou Samsung, SK Hynix a další výrobci čipů, a to hlavně kvůli poptávce po pamětech pro AI.

Jak si letos vede Bitcoin

U zlata sleduje Peter Grant ze Zaner Metals hranici 3 800 dolarů. Reálný návrat důvěry by podle něj přišel až po růstu nad 4 800 dolarů. Ben McMillan z IDX Advisors naopak v současném poklesu vidí generační nákupní příležitost.

Rozhodne tón Fedu

Končí tak jedna velká sázka? Podle mého názoru určitě nekončí, spíše se prudce mění. Levné peníze těmto aktivům dříve pomáhaly, strach z vyšších sazeb je teď ale trestá.

Zlato, stříbro ani Bitcoin neztratily svou dlouhodobou přitažlivost. Jen už nestačí říct, že měny budou slabší a všechno poroste. Trh teď čeká hlavně na to, kdy Fed zmírní tón a dolar přestane tlačit na riziková aktiva.

Pokud Warsh udrží jestřábí tón, tlak může ještě nějakou dobu pokračovat. Jestliže se však výnosy uklidní, kapitál se může do zlata, stříbra i Bitcoinu zase rychle vrátit.

Poslouchejte. Buďte v obraze!

Chcete lépe rozumět finančním trhům? V podcastu Burza s odstupem každý týden rozebíráme klíčové dění na trzích. V podcastu Kam tečou peníze se pak do hloubky věnujeme ekonomice, politice a investičním příležitostem.

Poslouchejte a odebírejte naše podcasty a získáte větší jistotu při investování a přehled o tom nejdůležitějším.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Fanoušek kryptoměn a Bitcoinu především. Na Finex.cz publikuje od roku 2025. Čtenářům přináší novinky ze světa kryptoměn, akciových trhů a komodit (zejména pak drahých kovů).

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat