Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Zbrojní průmysl – Čekají toto odvětví dobré časy?

Zbrojní průmysl – Čekají toto odvětví dobré časy?

Zbrojní průmysl – Čekají toto odvětví dobré časy?
Zdroj: depositphotos.com

Zbrojní průmysl nebyl po dlouhá léta z investičního hlediska nějak extra zajímavý, což se nyní změnilo kvůli posledním událostem na východě. Pokud jste ale alespoň trochu sledovali trh s lehkými ručními zbraněmi, mohli jste sledovat, že v tuzemsku od roku 2015 poptávka stoupá. Třeba v roce 2020 vykupovali Američani lehké ruční zbraně v celé Evropě, protože u nich doma už nebyly k dostání. Mimochodem, v USA jsou české „čezety“ od České zbrojovky velmi oblíbené, protože jsou levné a stejně kvalitní jako západní konkurence.

Má smysl investovat do zbrojního průmyslu?

Každý válečný konflikt, nebo jakákoliv jiná geopolitická zemětřesení s sebou přinášejí určitou změnu ve vnímání – to platí pro davy lidí i politickou reprezentaci. Jednotlivci mají tendenci se ozbrojovat, aby byli schopni bránit svůj majetek a životy svých blízkých. Zatímco národní státy začnou zvyšovat své rozpočty na obranu.

Poptávka po zbraních kvůli válce na východě opětovně stoupla, alespoň u nás, velmi dramaticky – střelivo a zbraně jsou velmi špatně k sehnání. Jak se ale svět zase více a více polarizuje, i jednotlivé státy vyčlení mnohem více prostředků z rozpočtů na zbrojení.

Poláci nedávno avizovali, že jejich rozpočet na obranu vzroste. Němci dělají to samé, Francouzi mají v plánu totéž. Ve Spojených státech je trend též jasný. Jednoduše řečeno se viditelně po celém světě zbrojí.

A tyto výdaje státu jsou proto logicky příjmy zbrojního průmyslu.

Velké zbrojní tituly s perspektivou

Nedávno jsem zpracoval komplexní analýzu na akcie General Dynamics, což je jedna z nejznámějších amerických „defense stocks“. General Dynamics se zabývá vojenskou výrobou a výzkumem. Dle jejich webu se zaměřují na bojová vozidla, letectvo, atomové ponorky a komunikační systémy. Jejich portfolio je v tomto ohledu vážně bohaté. Mimochodem, akcie General Dynamics díky posledním událostem dokázaly pokořit historické maximum z roku 2018.

Týdenní graf akcie General Dynamics
Týdenní graf akcie General Dynamics
Zdroj: tradingview.com

Dalším známým zbrojním titulem je Raytheon Technologies. Jedná se o americký obranný gigant a výrobce střel země-vzduch Stinger. Stingery jsou především známe díky sovětské válce v Afghánistánu. Spojené státy tehdy mudžahedínům Stingery dodávaly a ukázalo se, že jsou velmi efektivní vůči sovětskému letectvu. Sovětští piloti, kteří prošli Afghánistánem, byly proto poté známí tím, že dokázaly se stíhačkami létat těsně nad zemí.

V současnosti jsou Stingery hojně používané na Ukrajině a prý jsou pořád dost efektivní. Vlastně to byla dobrá reklama pro Raytheon Technologies. Čerstvý vývoj na trhu s těmito akciemi je rozhodně býčí. Když začala válka na Ukrajině, titul pokořil historické maximum z února 2020.

Týdenní graf akcie Raytheon Technologies
Týdenní graf akcie Raytheon Technologies
Zdroj: tradingview.com

Třetím titulem je americká společnost Lockheed Martin, která patří mezi největší vojenské dodavatele na světě. Mezi produkty společnosti Lockheed patří např. balistické rakety Trident, letouny F-16, F-35, Hercules a F-22 Raptor. Lockheed Martin se zaměřuje také na elektroniku a informační a elektronické systémy. Mimo jiné vyrábí světově proslulé protiraketové systémy (PVO) Patriot, které mají na svém území v Evropě Poláci, Řekové a Němci – dá se předpokládat, že mimo Spojené státy bude o tyto systémy zase velký zájem. Většina zakázek je pro americké ministerstvo obrany a jiné americké vládní agentury

Týdenní graf akcie Lockheed Martin
Týdenní graf akcie Lockheed Martin
Zdroj: tradingview.com

Akcie Lockheed Martin od začátku letošního roku rychle rostou. Čili kurz akcií expandoval již několik týdnů před válkou na východě. Pravděpodobně spekulanti s mnohem lepším přístupem k informacím dopředu věděli, že něco přijde – celkový akciový trh totiž od podzimu klesal. Samotná skutečnost, že válka začala, byl logicky dalším impulsem pro cenový růst zbrojních akcií. Od listopadu minulého roku se proto akcie zhodnotily o více jak 48 %, část zisku ale byla v rámci korektivního pohybu umazána.

Závěrem

V kontextu předešlých událostí se může zdát, že jsou zbrojařské tituly ideální investicí.

Však jsem taky vyjmenoval důvody, proč tomuto odvětví porostou zisky. Je si ale třeba uvědomovat, že z kompetenčního hlediska se nejedná o nic jednoduchého.

Co vyrábí firma Coca-Cola, asi všichni víme. Respektive tomu produktu rozumíme. Možná ještě není problém chápat, jak fungují zbrojovky vyrábějící ruční zbraně. Ale málokdo rozumí těm high-tech vojenským systémům. Mimo jiné hodně záleží na geopolitickém vývoji, což je také nesmírně komplikovaná disciplína. Čili je rozumné nepřeceňovat své schopnosti a každou investici si dobře rozmyslet. Není moc zodpovědné „lézt“ do titulů, jejímž produktům vlastně vůbec nerozumíte.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo