Zbrojní průmysl nebyl po dlouhá léta z investičního hlediska nějak extra zajímavý, což se nyní změnilo kvůli posledním událostem na východě. Pokud jste ale alespoň trochu sledovali trh s lehkými ručními zbraněmi, mohli jste sledovat, že v tuzemsku od roku 2015 poptávka stoupá. Třeba v roce 2020 vykupovali Američani lehké ruční zbraně v celé Evropě, protože u nich doma už nebyly k dostání. Mimochodem, v USA jsou české „čezety“ od České zbrojovky velmi oblíbené, protože jsou levné a stejně kvalitní jako západní konkurence.
Má smysl investovat do zbrojního průmyslu?
Každý válečný konflikt, nebo jakákoliv jiná geopolitická zemětřesení s sebou přinášejí určitou změnu ve vnímání – to platí pro davy lidí i politickou reprezentaci. Jednotlivci mají tendenci se ozbrojovat, aby byli schopni bránit svůj majetek a životy svých blízkých. Zatímco národní státy začnou zvyšovat své rozpočty na obranu.
Poptávka po zbraních kvůli válce na východě opětovně stoupla, alespoň u nás, velmi dramaticky – střelivo a zbraně jsou velmi špatně k sehnání. Jak se ale svět zase více a více polarizuje, i jednotlivé státy vyčlení mnohem více prostředků z rozpočtů na zbrojení.
Poláci nedávno avizovali, že jejich rozpočet na obranu vzroste. Němci dělají to samé, Francouzi mají v plánu totéž. Ve Spojených státech je trend též jasný. Jednoduše řečeno se viditelně po celém světě zbrojí.
A tyto výdaje státu jsou proto logicky příjmy zbrojního průmyslu.
Velké zbrojní tituly s perspektivou
Nedávno jsem zpracoval komplexní analýzu na akcie General Dynamics, což je jedna z nejznámějších amerických „defense stocks“. General Dynamics se zabývá vojenskou výrobou a výzkumem. Dle jejich webu se zaměřují na bojová vozidla, letectvo, atomové ponorky a komunikační systémy. Jejich portfolio je v tomto ohledu vážně bohaté. Mimochodem, akcie General Dynamics díky posledním událostem dokázaly pokořit historické maximum z roku 2018.

Dalším známým zbrojním titulem je Raytheon Technologies. Jedná se o americký obranný gigant a výrobce střel země-vzduch Stinger. Stingery jsou především známe díky sovětské válce v Afghánistánu. Spojené státy tehdy mudžahedínům Stingery dodávaly a ukázalo se, že jsou velmi efektivní vůči sovětskému letectvu. Sovětští piloti, kteří prošli Afghánistánem, byly proto poté známí tím, že dokázaly se stíhačkami létat těsně nad zemí.
V současnosti jsou Stingery hojně používané na Ukrajině a prý jsou pořád dost efektivní. Vlastně to byla dobrá reklama pro Raytheon Technologies. Čerstvý vývoj na trhu s těmito akciemi je rozhodně býčí. Když začala válka na Ukrajině, titul pokořil historické maximum z února 2020.

Třetím titulem je americká společnost Lockheed Martin, která patří mezi největší vojenské dodavatele na světě. Mezi produkty společnosti Lockheed patří např. balistické rakety Trident, letouny F-16, F-35, Hercules a F-22 Raptor. Lockheed Martin se zaměřuje také na elektroniku a informační a elektronické systémy. Mimo jiné vyrábí světově proslulé protiraketové systémy (PVO) Patriot, které mají na svém území v Evropě Poláci, Řekové a Němci – dá se předpokládat, že mimo Spojené státy bude o tyto systémy zase velký zájem. Většina zakázek je pro americké ministerstvo obrany a jiné americké vládní agentury

Akcie Lockheed Martin od začátku letošního roku rychle rostou. Čili kurz akcií expandoval již několik týdnů před válkou na východě. Pravděpodobně spekulanti s mnohem lepším přístupem k informacím dopředu věděli, že něco přijde – celkový akciový trh totiž od podzimu klesal. Samotná skutečnost, že válka začala, byl logicky dalším impulsem pro cenový růst zbrojních akcií. Od listopadu minulého roku se proto akcie zhodnotily o více jak 48 %, část zisku ale byla v rámci korektivního pohybu umazána.
Závěrem
V kontextu předešlých událostí se může zdát, že jsou zbrojařské tituly ideální investicí.
Však jsem taky vyjmenoval důvody, proč tomuto odvětví porostou zisky. Je si ale třeba uvědomovat, že z kompetenčního hlediska se nejedná o nic jednoduchého.
Co vyrábí firma Coca-Cola, asi všichni víme. Respektive tomu produktu rozumíme. Možná ještě není problém chápat, jak fungují zbrojovky vyrábějící ruční zbraně. Ale málokdo rozumí těm high-tech vojenským systémům. Mimo jiné hodně záleží na geopolitickém vývoji, což je také nesmírně komplikovaná disciplína. Čili je rozumné nepřeceňovat své schopnosti a každou investici si dobře rozmyslet. Není moc zodpovědné „lézt“ do titulů, jejímž produktům vlastně vůbec nerozumíte.