Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Analýza akcie General Dynamics – Je to dobrý způsob investování "do války"?

Analýza akcie General Dynamics - Je to dobrý způsob investování "do války"?

Analýza akcie General Dynamics - Je to dobrý způsob investování
Zdroj: depositphotos.com

Akcie General Dynamics (GD) patří do zbrojařského průmyslu, takže tentokrát odbočíme od ropných podniků, jako je Shell. Právě v analýze na akcie Shell jsme si ukázali, jak firma profituje ze slabé nabídky ropy a díky aktuálním nabídkovým šokům bude profitovat i nadále.

Může ze současné geopolitické situace profitovat i zbrojařský průmysl?

Před několika dny jsem zjistil, že jsou zcela vykoupené náboje do krátkých zbraní. Od jiných držitelů zbrojních průkazů jsem se dozvěděl, že v některých obchodech toho chybí mnohem víc – od všech druhů nábojů až po různé taktické vybavení, jako jsou vesty a další doplňky. Zákazníci vzali tento druh sortimentu útokem. Proto je asi na místě si zpracovat fundamentální a technickou analýzu zrovna na titul, který do tohoto odvětví spadá.

Bude zbrojní průmysl posilovat?

Každý válečný konflikt, nebo geopolitická zemětřesení s sebou přinášejí určitou změnu. Jednak to má vliv na očekávání a jednak se mění priority ve společnosti. V obecné rovině se dá říct, že občané pak mají tendenci se mnohem více vyzbrojovat a samotné státy zvyšují rozpočty na obranu. Tohle vše jsou tudíž výdaje, které jdou buď na obranu jednotlivců nebo celého státu.

A něčí výdaje musí být logicky něčí příjmy. A v tomto konkrétním případě se jedná o příjmy zbrojního průmyslu. A po válce na Ukrajině je téměř jisté, že politická iniciativa bude směřovat tím směrem, aby obranné rozpočty rostly. V tuzemsku již máme první vlaštovku v podobě plánovaného zvýšení rozpočtu na obranu. Zatímco poptávka veřejnosti po zbraních a výcviku za poslední dva týdny strmě vzrostla.

Víceméně počítám s tím, že ve zbytku Evropy bude situace obdobná jako u nás. Když si to společnost „žádá“, politici se tomu přizpůsobují. Jinak by mohli přijít o hlasy ve volbách – politik má jediný zájem a to je získat hlasy. Ještě před konfliktem na Ukrajině se navyšovaly zbrojní rozpočty v USA. Pár dní po začátku konfliktu oznámilo zvýšení vládních výdajů na obranu i Německo. Čínská lidová republika před pár dny oznámila to samé.

Ten trend je zde zřejmý, svět se čím dál více polarizuje. A s polarizací jde ruku v ruce další zbrojení. Proto je důležité sledovat všechny zprávy o navyšování rozpočtů na obranu. Ono to samozřejmě není hned, ale postupně se ty prostředky ze státních kapes k výrobcům zbraní přesunou. Dovolím si ale upozornit, že jistota výnosů nechrání zbrojní firmy před krizí. Pokud jde celý trh dolů, jdou i jejich akcie dolů. Nicméně pokud se jim hospodářsky daří, mohou se vzpamatovat mnohem dříve než zbytek akciového trhu.

General Dynamics a dividenda

Společnost General Dynamics ohlásila kvartální dividendu na 1,26 USD za akcii a k výplatám má dojít v květnu. Čili za celý rok dělá dividendový výnos 5 USD za akcii. Což je vzhledem k ceně akcie General Dynamics asi 2% běžný výnos. Čili je to vzhledem k inflaci dost neuspokojivá dividenda. Zas vzhledem k tomu, že jsou úrokové sazby v USA pořád téměř nulové, není ze strany dluhopisového trhu valná konkurence.

General Dynamics dividendy
General Dynamics dividendy
Zdroj: macrotrends.net

V závislosti na přiloženém grafu můžete sledovat, že firma se snaží každým rokem dividendovou výplatu navyšovat. Nicméně můžeme konstatovat, že v relativních číslech nebyl běžný výnos nikdy moc velký. Většinu času se výnos pohybuje kolem 2 %. Občas se podíváme na 3 %, ale to nikdy moc dlouho nevydrží.

Fundamentální analýza akcie General Dynamics (GD)

Kvartální výsledky

Co se týká čtvrtletních výsledků, za poslední období roku 2021 firma zaznamenala obrat 10,3 miliardy USD. Což v posledních pár letech patří k těm lepším obdobím. Předešlé tři kvartály byly výnosy v rozmezí 9 – 10 miliard USD. Zisk dělal 952 milionů USD, což je mezikvartálně růst asi o 10,7 %. Meziročně však o moc velkou změnu nejde.

Hrubá marže dosahuje více jak 17 %. Provozní marže je 11,5 %, což je vzhledem k předešlým čtvrtletím stabilní výsledek. Zisková marže je 9,25 %. Čili ty marže jsou spíše nižší, ale jedná se víceméně o průmyslové odvětví. Tam jsou čisté marže okolo 10 % normální, není to technologický sektor.

Zisk a výnos za jednotlivé kvartály
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály
Zdroj: tradingview.com

Provozní výnosy vzrostly o téměř 10 % na 1,2 miliardy USD. EBITDA vystoupala o téměř 10,5 % na 1,43 miliardy USD. Volné cash flow zaznamenalo velmi mírný růst o 1,7 % na 1,3 miliardy USD.

Zisk na akcii (EPS) dosahuje 3,39 body. Poměrový ukazatel P/E je 18 bodů a ten má rostoucí tendenci. Čili akcie General Dynamics postupně „zdražují“. Od roku 2015 se jedná o druhé nejvyšší P/E za celý rok (P/E se vždy počítá za posledních 12 měsíců). Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je skoro 20 %. Rentabilita právě za předešlá čtvrtletí spíše klesá. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 11,5 %.

Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je zhruba 1 bod. Druhý ukazatel, běžné likvidity (current ratio) je 1,43 bodů. První poměr se samozřejmě rovná učebnicové hodnotě. Tudíž má podnik tolik likvidity, aby okamžitě splatil dluhy, které mají brzy splatnost. Druhý poměr je též vlastně přijatelný, protože by se měl pohybovat v rozmezí 1,5-2 bodů – má totiž širší záběr a počítá i s méně likvidními aktivy.

Poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu D/E je 0,77 bodů. Poměr dlouhodobého dluhu vůči celkovému kapitálu je 0,24 bodů. První ukazatel je už mírně vyšší, ale do 1 bodu to lze tolerovat. General Dynamics má celkový dluh v celkové výši 13,51 miliardy USD, zatímco vlastní kapitál je 17,64 miliardy USD. Pokud by dluh převyšoval vlastní kapitál podniku, je to přirozeně negativum. Záleží ovšem na okolnostech a historickém vývoji. Nicméně je dobré to brát v potaz, protože předlužené firmy mají mnohem větší pravděpodobnost krachu.

Roční výsledky

Meziročně výnosy vzrostly pouze mírně, o 1,43 % z 37,92 miliardy USD na 38,47 miliardy USD. V kontrastu s předešlými roky se však jedná o jeden z lepších výsledků. Je tam zkrátka rostoucí tendence. Zisk byl za celý rok 3,26 miliardy USD, což je meziročně posílení o 2,84 %. Hrubá marže je za celý rok 16,66 %. Provozní marže je 10,82 % a Zisková marže dosahuje za celý rok 8,47 %.

Zisk a výnos za jednotlivé roky
Zisk a výnos za jednotlivé roky
Zdroj: tradingview.com

Provozní výnosy stouply jenom střídmě, o 0,73 % na 4,16 miliardy USD. Mít provozní výnos nad 4 miliardami je pro General Dynamics standardní laťka. EBITDA meziročně též posílila, ale pouze mírně. O 0,84 % na 5,05 miliardy USD. Volné cash flow je za rok 2021 3,38 miliardy USD. Zisk na akcii dosahuje 11,55 bodů.

Technická analýza akcie General Dynamics (GD)

Úplně jako první věc chci k týdennímu grafu napsat, že za cca 22 let měl trh za sebou několik velkých propadů. V grafu jsou snadno rozeznatelné a každý z nich znamená znehodnocení v rozmezí 50-60 %. Trochu větší znehodnocení trh zaznamenal díky finanční krizi z roku 2008. To byl pokles o více jak 62 %. Jinak to bylo vždy v řečeném rozmezí.

Momentálně je cena 235 USD. Od tržního minima z roku 2020 po aktuální historické maximum kurz akcie General Dynamics stoupl o téměř 155 %. Je to logicky slušné zhodnocení, ale zároveň nám to říká, že trh má určitě velmi blízko ke komplexnější korekci. Ne-li rovnou propadu o více jak 50 %. Samozřejmě nevidíme do budoucnosti, takže nevíme jistě, kde může být strop současného rally.

Leč je jistota, že se každým dnem trh ke konci zběsilého růstu blíží – týdenní hodnota indikátoru RSI už dokonce dosahovala 80 bodů. A pak musí buď dojít ke korekci, nebo vyloženě k downtrendu, jež třeba potrvá i pár let. V takovém případě pak stačí si počkat na pokles o více jak 50 %.

Týdenní graf akcie General Dynamics
Týdenní graf akcie General Dynamics
Zdroj: tradingview.com

Jestli má však dojít pouze k nějaké korekci trhu, k tomu je nutné sledovat blízké S/R levely. Vůbec první je S/R level 227 USD. Druhý 190 USD a třetí 170 USD. Když půjde kurz dolů, přes poslední řečenou hladinu nesmí prorazit. Pak by to byl příliš hluboký propad na obyčejnou korekci trhu. Do grafu jsem zakreslil i dosti nízké hladiny, ale i v nejčernějším scénáři by cena neměla jít pod S/R level 98 USD – znehodnocení o 62 %. Hlubší propad by byl potom největší od přelomu milénia.

Závěrem

Dle základních ukazatelů je společnost General Dynamics zdravým podnikem, u kterého neshledávám nějaký fundamentální problém. Mimo jiné je téměř jisté, že motivace států ke zbrojení bude sílit. Pak má obecně zbrojní průmysl obrat jistý.

Mně se ovšem mnohem nejvíce líbí technická stránka trhu, protože je snadno čitelný. V přiloženém grafu totiž můžete identifikovat střídající se růstové a klesající cykly. Během vzestupného cyklu se akcie zhodnotí i o stovky procent a pak následuje medvědí trend, díky kterému titul zase ztratí 50-60 %. A takhle pořád dokola. Na tomhle se dá v podstatě stavět. Je to sice primitivní strategie a vyžaduje trpělivost, ale je časem prověřená.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo