Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Dluhopisy » Spořící protiinflační dluhopisy ČR nedostane každý. Jak je to možné?

Spořící protiinflační dluhopisy ČR nedostane každý. Jak je to možné?

Spořící protiinflační dluhopisy ČR nedostane každý. Jak je to možné?

Státní dluhopisy v první a druhé emisi nezajistily příliš vysoký výnos, v rámci třetí emise se to ale naštěstí změnilo. Nabízí se dluhopisy reinvestiční a protiinflační. První bude mít výnos 1,91 %, u druhého se počítá s pohyblivým úrokem v závislosti na spotřebitelských cenách a navyšováním meziročně o 0,5 procentního bodu.

Možnost objednat si protiinflační dluhopisy skončí 14. června. Jak si je koupit a proč se vyplatí?

Vyplatí se státní dluhopisy ČR?

I když garantují pokrytí růstu cen na následujících šest let, držet je šest let není potřeba. Výše investičního bonusu je na rozdíl od reinvestičních dluhopisů konstantní. Úrok se připisuje vždy ročně a o jednou připsaný úrok už nepřijdete.

Pokud bychom vzali v potaz aktuální míru inflace, která v květnu činila 2,9 %, znamenalo by to pro držitele výnos 3,4 %. Protiinflační dluhopisy se díky tomu stávají zajímavou investiční příležitostí, která je schopna konkurovat spořícím účtům a termínovaným vkladům.

Ani protiinflační dluhopis ale není „všemocný“. Jestliže se inflace zvýší příliš, už ji nepřeklene. U výnosu je totiž ještě potřeba počítat s 15% zdaněním. Pokud se tedy dočkáme inflace ve výši 3% a více, výnos ji už nepřekoná.

Inflace České koruny v letech 2001-2018

Inflace České koruny v letech 2001-2018

Jak tytp dluhopisy získat?

Komplikované je však jejich získání. Zájemce o dluhopisy musí mít zajištěn elektronický přístup ke správě majetkového účtu. To znamená, že už si musel v minulosti dluhopisy koupit. Minimálně je stanovena částka 1 000 Kč, maximálně 5 000 000 Kč.

Dále musíte na pobočku ČSOB pro zřízení online účtu. A hlavně: Je potřeba si objednat také alespoň 1 000 kusů i reinvestičních dluhopisů. Tím celá investiční příležitost již tak zajímavá není. Za dluhopisy je navíc ještě potřeba včas zaplatit, peníze je nutné připsat na účet státu již v pondělí. Pravděpodobné tak je, že i kdybyste si dnes dluhopisy objednali, už je získat nestihnete.

V rámci první emise bylo registrováno 7131 objednávek za v součtu 3 miliardy korun. Ve druhé emisi to bylo už jen 2193 objednávek za 942,7 milionu korun.

A co vy, stihli jste si dluhopis pořídit?

Sdílení článku na facebook Facebook Sdílení článku na twitter Twitter

Ohodnoťte tento článek!

RECENZE

TOP Forex a CFD brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 93 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 91 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook

Podpořte nás!

Líbi se vám články na Finex.cz? Podpořit nás můžete libovolným darem. Moc děkujeme!
BTC donate adresa

BTC Donate address
3Ax7aQT2KgMEwAh3LrYEiCwQEK3vhxBUhf

Změna měny BTC/LTC