Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Dluhopisy - Co jsou dluhopisy a vyplatí se do nich investovat? » Spořící protiinflační dluhopisy ČR nedostane každý. Jak je to možné?

Spořící protiinflační dluhopisy ČR nedostane každý. Jak je to možné?

Spořící protiinflační dluhopisy ČR nedostane každý. Jak je to možné?

Státní dluhopisy v první a druhé emisi nezajistily příliš vysoký výnos, v rámci třetí emise se to ale naštěstí změnilo. Nabízí se dluhopisy reinvestiční a protiinflační. První bude mít výnos 1,91 %, u druhého se počítá s pohyblivým úrokem v závislosti na spotřebitelských cenách a navyšováním meziročně o 0,5 procentního bodu.

Možnost objednat si protiinflační dluhopisy skončí 14. června. Jak si je koupit a proč se vyplatí?

Vyplatí se státní dluhopisy ČR?

I když garantují pokrytí růstu cen na následujících šest let, držet je šest let není potřeba. Výše investičního bonusu je na rozdíl od reinvestičních dluhopisů konstantní. Úrok se připisuje vždy ročně a o jednou připsaný úrok už nepřijdete.

Pokud bychom vzali v potaz aktuální míru inflace, která v květnu činila 2,9 %, znamenalo by to pro držitele výnos 3,4 %. Protiinflační dluhopisy se díky tomu stávají zajímavou investiční příležitostí, která je schopna konkurovat spořícím účtům a termínovaným vkladům.

Ani protiinflační dluhopis ale není „všemocný“. Jestliže se inflace zvýší příliš, už ji nepřeklene. U výnosu je totiž ještě potřeba počítat s 15% zdaněním. Pokud se tedy dočkáme inflace ve výši 3% a více, výnos ji už nepřekoná.

Inflace České koruny v letech 2001-2018

Inflace České koruny v letech 2001-2018

Jak tytp dluhopisy získat?

Komplikované je však jejich získání. Zájemce o dluhopisy musí mít zajištěn elektronický přístup ke správě majetkového účtu. To znamená, že už si musel v minulosti dluhopisy koupit. Minimálně je stanovena částka 1 000 Kč, maximálně 5 000 000 Kč.

Dále musíte na pobočku ČSOB pro zřízení online účtu. A hlavně: Je potřeba si objednat také alespoň 1 000 kusů i reinvestičních dluhopisů. Tím celá investiční příležitost již tak zajímavá není. Za dluhopisy je navíc ještě potřeba včas zaplatit, peníze je nutné připsat na účet státu již v pondělí. Pravděpodobné tak je, že i kdybyste si dnes dluhopisy objednali, už je získat nestihnete.

V rámci první emise bylo registrováno 7131 objednávek za v součtu 3 miliardy korun. Ve druhé emisi to bylo už jen 2193 objednávek za 942,7 milionu korun.

A co vy, stihli jste si dluhopis pořídit?

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 2 komentáře
Pavel Černoch

Dobrý den, přemýšlím, zda se pustit do dluhopisů, nebo začít třeba nějakým spořicím účtem / termínovaným vkladem. Chtěl bych si spořit na stáří ale prostě nevím, jakou variantu zvolit. Můžeme mi nějak poradit. Děkuji.

Magazín Finex

Dobrý den, dluhopisy nejsou špatné, člověk k nim ale musí přistupovat s respektem. Ostatně, jako ke každému jinému druhu spoření/investování peněz.

To, do čeho investovat si budete muset rozhodnout sám. Záleží, co od svých investovaných peněz chcete. Myšleno tak, že pokud budete chtít velké zhodnocení, bude to na úkor bezpečí vašich peněz. Pokud chcete bezpečí a spořit dlouhodobě, můžete využít vámi zmíněný spořicí účet, nebo termínovaný vklad. Na tom rozhodně není nic špatného.

Pokud byste chtěl něco trochu jiného, máte několik možností. Třeba vámi zmíněné dluhopisy, akcie, nebo drahé kovy (zlato, stříbro). Možností je spousta.

U nás na webu si můžete o všech těchto druzích spoření/investování peněz přečíst.

Věnujte chvilku svého času vzdělání v této oblasti a uvidíte, že vám věci budou hned mnohem jasnější.

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast Plc ---
N/A
Moneta ---
N/A
Alphabet (Google) ---
N/A
RECENZE

TOP Forex a CFD brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 96 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 95 %
U 62 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo