Burzovně obchodovatelné fondy (ETF), které svým složením kopírují britský benchmarkový index FTSE 100 poskytují investorům snadný způsob, jak prostřednictvím jediného nákupního příkazu investovat do 100 největších britských akciových společností.
FTSE 100 je hlavní index britského akciového trhu a tvoří ho 100 podniků. Jednotlivé složky jsou v indexu “vážené” podle tržní kapitalizace podobně jako v případě indexu S&P 500.
Investoři do FTSE 100 ETF mohou těžit z růstu ceny akcií i vyplácených dividend jednotlivých složek indexu.
ETF kopírující burzovní a akciové indexy jako nízkonákladové investiční nástroje nabízejí minimální rozdíly v nákladovosti (v řádech setin % ročně). Investor by se však měl zamyslet nad tím, zda dá přednost distribučním (vyplácí dividendu investorovi průběžně) či akumulačním ETF (dividendu automaticky reinvestuje), což pro něho má daňové dopady. Jaké? Vyplacenou dividendu je třeba danit. Dáte-li přednost akumulačnímu ETF pak se této povinnosti vyhnete.
Důležitým kritériem, které hodnotí řada investorů, je rovněž velikost fondu – čím větší fond, tím vyšší stabilita a bezpečnost. Britský index aktuálně sleduje 8 ETF o velikosti 1–300 miliard korun (jejich kompletní výčet si můžete prohlédnou zde).
Burzovně obchodovatelné fondy (ETF) jsou investice, které se snaží kopírovat výkonnost určitého tržního indexu. Jedná se o pasivní investice, jejichž cílem je kopírovat pohyb indexu a dosahovat výnosů, které se maximálně přesně shodují se sledovaným indexem.
U ETF, který sleduje index FTSE 100, budou výnosy odrážet výkonnost 100 největších britských firem podle kapitalizace, které tvoří tento index. Mezi současné složky indexu FTSE 100 patří například společnosti AstraZeneca, Rolls-Royce, Unilever, Rio Tinto a mnoho dalších.
Přečtěte si více: Aktivní vs. pasivní investování – Čím se liší, co je lepší a pro koho?
ETF kopírující index mohou fungovat na dvou principech – prostřednictvím plné nebo částečné replikace. Některé fondy se snaží plně kopírovat index tím, že drží všechny akcie, které jej tvoří, přibližně ve stejném poměru, jako je jejich váha v indexu (plná replikace). Jiné fondy používají proces vzorkování indexu, kdy drží reprezentativní vzorek akcií, který se blíží celému indexu a odráží klíčové rizikové faktory a další charakteristiky daného trhu. Netvoří ho však všechny akcie (částečná replikace). Aktuálně 8 burzovně obchodovatelných fondů kopírujících FTSE 100 však charakterizuje plná replikace.
Burzovně obchodovatelné fondy kopírující svým složením britský benchmark nabízejí řadu výhod, přičemž mezi ty hlavní patří:
Investování do burzovně obchodovatelných fondů má samozřejmě i své nevýhody, které mohou ambiciózního aktivního investora odradit. Nejinak tomu je u ETF sledujících britský index. Mezi hlavní nevýhody tak patří:
Zaujali vás ETF kopírující index FTSE 100? Možná by vás také zajímalo, jaké jsou nejzajímavější ETF fondy kopírující S&P 500.
Chcete-li pasivně investovat do ETF, které svým složením kopíruje index FTSE 100 máte na výběr hned z několika alternativ. Tyto burzovně obchodovatelné fondy upravují své složení dle aktuálních změn v akciovém indexu, proto jsou rozdíly ve složení jednotlivých fondů zanedbatelné.
Přesto existuje několik kritérií, na která by se měl investor zaměřit, pokud investuje do těchto ETF prostřednictvím klasických ETF brokerů:
Každý z níže uvedených burzovně obchodovatelných fondů využívá pasivní investiční strategii, jejímž cílem je 100% kopírování složení indexu FTSE 100.
Největším, a tedy aktuálně nejoblíbenějším fondem, který svým složením kopíruje britský benchmarkový index, je iShares Core FTSE 100 UCITS ETF (ISIN: IE0005042456). Tento fond byl na trh uveden v roce 2000 a chlubí se velmi nízkou nákladovostí 0,07 % ročně. Toto ETF můžete zdarma nakupovat na platformě XTB a jednou měsíčně rovněž bez poplatku u obchodníka Degiro.
Fond spravující téměř 300 miliard Kč aktiv provozuje investiční gigant BlackRock a jeho sídlo leží stejně jako v případě dalších 3 zmiňovaných ETF v Irsku. Dividendy jsou investorům vypláceny na kvartální bázi, přičemž výše dividendového výnosu se pohybuje kolem 3 % ročně. Ten je u všech ETF srovnatelný, vzhledem k tomu, že jsou fondy tvořeny stejnými akciemi.
Druhým největším fondem, který kopíruje složení indexu FTSE 100, je Vanguard FTSE 100 UCITS ETF (ISIN: IE00B810Q511). Tento indexový fond, který byl na trh uveden v roce 2012 charakterizuje opět nízký roční poplatek ve výši 0,09 %. Nejlevněji ho nakoupíte opět na platformě Degiro (1x měsíčně zdarma), XTB ho ve své nabídce nemá, s poplatkem pak toto ETF nabízí rovněž Fio e-Broker a Lynx.
Fond provozovaný společností Vanguard spravuje v době psaní tohoto článku více než 100 miliard Kč aktiv investorů. Dividendy jsou investorům rovněž vypláceny v pravidelných čtvrtletních intervalech.
iShares Core FTSE 100 UCITS ETF (ISIN: IE00B53HP851) je dalším z ETF, které provozuje investiční gigant BlackRock, byl založený v roce 2010. Podobně jako první zmíněný ho charakterizuje nákladovost pouhých 0,07 % ročně. Fond spravuje více než 52 miliard Kč aktiv investorů. Nejvýhodněji tento burzovně obchodovatelný fond nakoupíte u XTB – zdarma.
Hlavní výhoda fondu spočívá v tom, že dividendu nevyplácí – jedná se o akumulační ETF, které dividendy automaticky reinvestuje. Investor tedy není zatížen zdaněním dividendového výnosu.
HSBC FTSE 100 UCITS ETF (ISIN: IE00B42TW061) bylo uvedené na trh v roce 2009 a investor opět může počítat se zanedbatelným ročním poplatkem za správu ve výši 0,07 %. Fond spravuje společnost HSBC Global Asset Management a v době psaní tohoto článku do něj bylo investováno 12 miliard Kč.
Fond opět investorům dividendy distribuuje, a to dvakrát ročně. Dividendový výnos tak opět podléhá následnému zdanění. Další nevýhodou tohoto ETF je, že ho můžete koupit ze sledovaných brokerů pouze na platformách Fio e-Broker a Lynx – tedy za nemalý poplatek.
Každý burzovně obchodovatelný fond je charakterizovaný unikátním alfanumerickým kódem (ISIN), který zadáte do vyhledávání na vámi vybrané platformě. Na obrázku vpravo (lze zvětšit po rozkliknutí) můžete vidět screen z rozhraní platformy Degiro. Po zadání jedinečného kódu ISIN obdržíte hned několik výsledků.
Vybrané iShares Core FTSE UCITS ETF lze obchodovat na 4 evropských burzách, přičemž označení konkrétní burzy je na obrázku zobrazeno pod názvem ETF prvním 3písmenným kódem.
Další důležitou informaci reprezentují poslední 3 písmena pod názvem ETF. Označují měnu (GBP, EUR) v jaké je daný fond obchodovaný. Abyste se vyhnuli placení dalších poplatků za konverzi měny, je vhodné volit ETF, které je obchodované v měně vašeho obchodního účtu.
IShares Core FTSE UCITS ETF je označeno také jako “Dist”, což znamená, že tento fond investorům dividendu průběžně vyplácí. Pokud byste chtěli investovat do akumulačního ETF, je třeba volit burzovně obchodovatelný fond, za jehož názvem je uvedeno “Acc”.
Pokud se naopak žádný výsledek nezobrazí, zvolený fond pravděpodobně broker nenabízí. Hodláte-li tak s investováním teprve začínat, je vhodné si před zvolením brokera nastudovat seznam dostupných cenných papírů.
Přečtěte si více: Srovnání brokerů pro obchodování ETF
Výše zmíněné burzovně obchodovatelné fondy nabízí celá řada brokerů pro obchodování ETF. Níže v tabulce můžete vidět příklady často využívaných brokerů a poplatky za nákup jednotlivých ETF.
Je zřejmé, že se nabídka jednotlivých brokerů liší, stejně tak jsou rozdílné i poplatky za nákup burzovně obchodovatelných fondů. Fio e-Broker a Lynx nabízejí nejširší nabídku ETF, na druhé straně jejich nákup zatěžují poměrně vysokým poplatkem. Tito brokeři mají oproti jiným zprostředkovatelům své unikátní výhody, o kterých se můžete více dočíst v recenzích. Hodí se však hlavně k realizaci jednorázových nákupů ETF o velmi vysokých objemech – aby byl snížen dopad vysokého poplatku.
Brokeři Degiro a XTB na druhé straně nabízejí užší nabídku, ale nákupy bez poplatku (Degiro pouze 1x měsíčně). Tyto platformy se tak hodí i k realizaci pravidelné investiční strategie, kdy budete do těchto ETF investovat například každý měsíc konstantní částku.
Pokud se nehodláte “obtěžovat” nákupem ETF prostřednictvím brokera, případně je pro vás tento krok příliš náročný, můžete využít také nabídky investičních platforem, které vám za poplatek nákup některých z těchto ETF zprostředkují automaticky.
Na českém trhu momentálně působí tři investiční platformy Indigo, Fondee a Portu. První dvě jmenované vytvoří potenciálnímu zájemci o pasivní investování investiční portfolio automaticky na základě vyplněného investičního dotazníku.
Investiční platforma Portu však nabízí možnost sestavení vlastního portfolia, které může tvořit například (a pouze) FTSE 100 ETF.
Mnohem více o investiční platformě Portu se dozvíte v této recenzi. V kostce však může váš investiční proces vypadat tak, že si vyberete zmiňované ETF, následně si nastavíte automatickou investici do tohoto burzovně obchodovatelného fondu prostřednictvím trvalého příkazu a následně se už nemusíte o nic starat. Vámi zvolená částka bude v pravidelných intervalech automaticky do tohoto ETF investovaná.
Platforma Portu si za tuto službu samozřejmě bere poplatek za zprostředkování, pokud však budete investovat s horizontem 15 let, zaplatíte na poplatcích ročně 0,53 %. Za zprostředkování “investice bez starostí” může tento poplatek řadě investorů stát.
ETF kopírující svým složením index FTSE 100 mohou být zajímavým investičním nástrojem pro jakéhokoliv pasivního investora. V minulosti vykazoval britský akciový trh nižší výkonnost než ten americký, na druhé straně však nabízí také nižší ohodnocení trhu jako celku.
Zmíněné fondy tak mohou být zajímavým doplňkem investiční strategie pasivního investora, který může například dojít k názoru, že je americký akciový trh příliš nadhodnocený a hledá jinou dostupnou alternativu. Stejně tak se může jednat o prostředek, jak jednoduše dosáhnout geografické diverzifikace portfolia, zvlášť pokud se investor nechce pouštět do analýzy jednotlivých britských akcií.
Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.
O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.
Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií
„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.