Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Meziroční inflace v ČR dosahuje rekordních 4,9 %

Publikováno
Meziroční inflace v ČR dosahuje rekordních 4,9 %
Zdroj: depositphotos.com

Když se Česká národní banka nedávno rozhodla k jednorázovému zvýšení sazeb o 0,75 procentního bodu, bylo jasné, že k tomu byla dotlačena okolnostmi. Nyní je zřejmé, že bankovní rada učinila správně, protože meziroční inflace dosahuje v České republice rekordních 4,9 %.

Rekordní inflace v ČR – důvod pro další navyšování sazeb

Nakonec se potvrzuje to, co mnozí očekávali. Meziroční inflace totiž za září vzrostla na 4,9 %. Rychlost růstu cen se tak začíná přibližovat k obdobím obou krizí z roku 2000 a 2008. Inflační cílování jsou 2 %, takže naměřená inflace tuto hodnotu vysoce překonává.

Zdroj: cnb.cz
Odhady ČNB
Odhady inflace od ČNB

Přitom ještě letní prognóza ČNB kalkulovala s 3,2 %. Projekce tuzemské centrální banky se tudíž mýlila o 1,7 procentního bodu. Dle jejich zprávy se projekce zpracovávala během července a odchylka od prognózy byla patrná již v srpnu a v září se dále rozšířila.

Dominantně k ní prý přispěla nečekaně prudká akcelerace jádrové inflace a znatelně rychlejší růst cen potravin. O něco vyšší než v prognóze však byl i růst regulovaných cen a cen pohonných hmot. Situace se tedy velmi dynamicky v průběhu času měnila a ukázalo se, že původní čísla jsou až příliš optimistická.

Zdroj: tradingeconomics.com
Inflace v ČR
Inflace v ČR

Brzy bylo znát, že rychlost růstu cen bude mnohem větší. Ze strany České národní banky bylo proto prozíravé, že se rozhodly pro markantní zvýšení sazeb. Nyní je i takřka jisté, že navyšování základní úrokové sazby bude pokračovat.

Tisková zpráva mimo jiné uvádí, že data svědčí o nečekaně silných a plošných inflačních tlacích z domácí i zahraniční ekonomiky, které představují výrazné proinflační riziko stávající prognózy ČNB. Zpráva ještě dodává, že se vše vyvíjí ve směru rychlejšího zvyšování úrokových sazeb, než se v létě předpokládalo.

Závěrem

Je bez debat, že Česká národní banka do konce letošního roku minimálně jednou sazby zvýší. Dovolil bych si tvrdit, že minimálně o 0,5 procentního bodu přitvrdí, ale klidně může zopakovat poslední zvýšení o 0,75 procentního bodu.

Upozorňuji, že navýšení sazeb se projeví až s relativně dlouhým zpožděním. Centrální banka dokonce uvádí, že měřitelnou odezvu v ekonomice získáme až během následujících dvanácti měsíců. Tudíž tu s námi vysoká inflace nějakou dobu ještě zůstane.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.