Finex.cz logo
Menu
Finex » Osobní finance » Meziroční inflace v ČR dosahuje rekordních 4,9 %

Meziroční inflace v ČR dosahuje rekordních 4,9 %

Meziroční inflace v ČR dosahuje rekordních 4,9 %
Zdroj: depositphotos.com

Když se Česká národní banka nedávno rozhodla k jednorázovému zvýšení sazeb o 0,75 procentního bodu, bylo jasné, že k tomu byla dotlačena okolnostmi. Nyní je zřejmé, že bankovní rada učinila správně, protože meziroční inflace dosahuje v České republice rekordních 4,9 %.

Rekordní inflace v ČR – důvod pro další navyšování sazeb

Nakonec se potvrzuje to, co mnozí očekávali. Meziroční inflace totiž za září vzrostla na 4,9 %. Rychlost růstu cen se tak začíná přibližovat k obdobím obou krizí z roku 2000 a 2008. Inflační cílování jsou 2 %, takže naměřená inflace tuto hodnotu vysoce překonává.

Odhady ČNB
Odhady inflace od ČNB
Zdroj: cnb.cz

Přitom ještě letní prognóza ČNB kalkulovala s 3,2 %. Projekce tuzemské centrální banky se tudíž mýlila o 1,7 procentního bodu. Dle jejich zprávy se projekce zpracovávala během července a odchylka od prognózy byla patrná již v srpnu a v září se dále rozšířila.

Dominantně k ní prý přispěla nečekaně prudká akcelerace jádrové inflace a znatelně rychlejší růst cen potravin. O něco vyšší než v prognóze však byl i růst regulovaných cen a cen pohonných hmot. Situace se tedy velmi dynamicky v průběhu času měnila a ukázalo se, že původní čísla jsou až příliš optimistická.

Inflace v ČR
Inflace v ČR
Zdroj: tradingeconomics.com

Brzy bylo znát, že rychlost růstu cen bude mnohem větší. Ze strany České národní banky bylo proto prozíravé, že se rozhodly pro markantní zvýšení sazeb. Nyní je i takřka jisté, že navyšování základní úrokové sazby bude pokračovat.

Tisková zpráva mimo jiné uvádí, že data svědčí o nečekaně silných a plošných inflačních tlacích z domácí i zahraniční ekonomiky, které představují výrazné proinflační riziko stávající prognózy ČNB. Zpráva ještě dodává, že se vše vyvíjí ve směru rychlejšího zvyšování úrokových sazeb, než se v létě předpokládalo.

Závěrem

Je bez debat, že Česká národní banka do konce letošního roku minimálně jednou sazby zvýší. Dovolil bych si tvrdit, že minimálně o 0,5 procentního bodu přitvrdí, ale klidně může zopakovat poslední zvýšení o 0,75 procentního bodu.

Upozorňuji, že navýšení sazeb se projeví až s relativně dlouhým zpožděním. Centrální banka dokonce uvádí, že měřitelnou odezvu v ekonomice získáme až během následujících dvanácti měsíců. Tudíž tu s námi vysoká inflace nějakou dobu ještě zůstane.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo