Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » Ekonomie » ČNB zvyšuje úrokové sazby o rekordních 0,75 procentního bodu

ČNB zvyšuje úrokové sazby o rekordních 0,75 procentního bodu

ČNB zvyšuje úrokové sazby o rekordních 0,75 procentního bodu
Zdroj: Depositphotos.com

Česká národní banka rozhodla o navýšení všech úrokových sazeb. Základní úroková sazba (2T repo) vzrostla o 0,75 procentního bodu. Terminologií ČNB o 75 bazických bodů. Jak vyplývalo ze srpnového článku, bylo již před mnoha týdny jisté, že navyšování sazeb bude pokračovat. A dalo se očekávat, že dojde k markantnějšímu navýšení.

Je markantní zvýšení sazeb riziko?

Kromě základní úrokové sazby, bankovní rada rozhodla i o zvýšení lombardní sazby na 2,50 % a diskontní sazby na 0,50 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 1. října 2021.

Je dobré upozornit, že tak agresivní navyšování úrokových sazeb není zrovna standard. Jak jsem právě uváděl v srpnu, zvýšení sazeb krátkodobě sníží kromě inflace i HDPovlivňování úrokových měr skrze operace na volném trhu je v podstatě jako jít na komára kladivem.

2T repo sazab v ČR
2T repo sazab v ČR
Zdroj: tradingeconomics.com

Když se tedy centrální banka rozhodne utáhnout šrouby, většinou je to o 0,25 procentního bodu. Příliš velké zvýšení může vyvolat silný negativní šok pro tuzemské hospodářství. Ale v boji proti inflaci to jistě pomůže. Z přiloženého grafu vyplývá, že stačí téměř jedno navýšení a už jsme na úrovních, kde jsme byli před pandemií koronaviru.

Inflace v ČR za posledních 25 let
Inflace v ČR za posledních 25 let
Zdroj: tradingeconomics.com

Meziroční inflace je momentálně v tuzemsku rekordní. Dle posledních naměřených dat 4,1 %. To je hodně vysoko nad inflačním cílováním (2 %).

Půjdou sazby zase nahoru?

Prognóza růstu 2T repo sazby
Zdroj: cnb.cz

Jak již bylo zmíněno, už po minulém růstu sazeb bylo jasné, že ČNB bude v restriktivní politice pokračovat. V přiložené tabulce jsou aktuální výsledky šetření a taktéž výsledky z minulého šetření.

Ještě v srpnu ani jeden analytik neočekával, že by mohla 2T repo sazba jít až na 2,5 %. Nyní mají takový odhad až čtyři z nich. Jeden dokonce kalkuluje s 2,75 %. Celkově je tak z tabulky znát výrazný posun, kdy větší část respondentů kalkuluje s 2T repo sazbou minimálně 2 % a výše.

Závěrem

Po posledním zveřejnění inflace bylo jasné, že ČNB zvedne sazby o více jak 0,25 procentního bodu. Osobně jsem odhadoval, že si odhlasují růst o 0,5 procentního bodu. Proto si myslím, že se bankovní rada začíná rostoucí inflace bát, když si dovolili vcelku vysoké jednorázové zvýšení.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo