Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

ČNB zvyšuje úrokové sazby o rekordních 0,75 procentního bodu

Publikováno
ČNB zvyšuje úrokové sazby o rekordních 0,75 procentního bodu
Zdroj: Depositphotos.com

Česká národní banka rozhodla o navýšení všech úrokových sazeb. Základní úroková sazba (2T repo) vzrostla o 0,75 procentního bodu. Terminologií ČNB o 75 bazických bodů. Jak vyplývalo ze srpnového článku, bylo již před mnoha týdny jisté, že navyšování sazeb bude pokračovat. A dalo se očekávat, že dojde k markantnějšímu navýšení.

Je markantní zvýšení sazeb riziko?

Kromě základní úrokové sazby, bankovní rada rozhodla i o zvýšení lombardní sazby na 2,50 % a diskontní sazby na 0,50 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 1. října 2021.

Je dobré upozornit, že tak agresivní navyšování úrokových sazeb není zrovna standard. Jak jsem právě uváděl v srpnu, zvýšení sazeb krátkodobě sníží kromě inflace i HDPovlivňování úrokových měr skrze operace na volném trhu je v podstatě jako jít na komára kladivem.

Zdroj: tradingeconomics.com
2T repo sazab v ČR
2T repo sazab v ČR

Když se tedy centrální banka rozhodne utáhnout šrouby, většinou je to o 0,25 procentního bodu. Příliš velké zvýšení může vyvolat silný negativní šok pro tuzemské hospodářství. Ale v boji proti inflaci to jistě pomůže. Z přiloženého grafu vyplývá, že stačí téměř jedno navýšení a už jsme na úrovních, kde jsme byli před pandemií koronaviru.

Zdroj: tradingeconomics.com
Inflace v ČR za posledních 25 let
Inflace v ČR za posledních 25 let

Meziroční inflace je momentálně v tuzemsku rekordní. Dle posledních naměřených dat 4,1 %. To je hodně vysoko nad inflačním cílováním (2 %).

Půjdou sazby zase nahoru?

Zdroj: cnb.cz
Prognóza růstu 2T repo sazby

Jak již bylo zmíněno, už po minulém růstu sazeb bylo jasné, že ČNB bude v restriktivní politice pokračovat. V přiložené tabulce jsou aktuální výsledky šetření a taktéž výsledky z minulého šetření.

Ještě v srpnu ani jeden analytik neočekával, že by mohla 2T repo sazba jít až na 2,5 %. Nyní mají takový odhad až čtyři z nich. Jeden dokonce kalkuluje s 2,75 %. Celkově je tak z tabulky znát výrazný posun, kdy větší část respondentů kalkuluje s 2T repo sazbou minimálně 2 % a výše.

Závěrem

Po posledním zveřejnění inflace bylo jasné, že ČNB zvedne sazby o více jak 0,25 procentního bodu. Osobně jsem odhadoval, že si odhlasují růst o 0,5 procentního bodu. Proto si myslím, že se bankovní rada začíná rostoucí inflace bát, když si dovolili vcelku vysoké jednorázové zvýšení.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.