Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Lidé omezují své výdaje a české HDP klesá – Jak to bude v roce 2023?

Publikováno
Lidé omezují své výdaje a české HDP klesá – Jak to bude v roce 2023?
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme na vývoj hrubého domácího produktu (HDP) v České republice a příčinu tohoto poklesu. Český statistický úřad (ČSÚ) ve své nové zprávě zveřejnil aktuální data HDP za 3. čtvrtletí roku 2022. Pojďme si shrnout nejdůležitější data a informace z této zprávy. V závěru článku se dozvíte odhady vývoje českého HDP na rok 2023 od hlavních institucí.

Je patrné, že inflace dosahující téměř 20 % má a bude mít vliv na spotřebu domácností. Mnohé analýzy uvádějí, že právě spotřeba domácností je hlavní motor české ekonomiky (nikoliv tak často zmiňovaný export).

Česká ekonomika mezičtvrtletně klesla o 0,2 %

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 1,7 %, ve srovnání s předchozím kvartálem ale klesl hrubý domácí produkt o 0,2 %, uvedl Český statistický úřad ve svém zpřesněném odhadu. Na pokles mělo vliv hlavně hospodaření domácností, které omezily své výdaje. Lidé se bojí vysokých cen a logicky tolik neutrácí nebo jim už nezbývají volné prostředky tak jako dříve.

Upřesněný odhad HDP ve třetím čtvrtletí je mírně příznivější než hrubý odhad ze začátku listopadu, kdy statistici uvedli meziroční růst o desetinu nižší (tedy o 1,6 %) a mezičtvrtletní propad o dvě desetiny vyšší (tedy o 0,4 %). Je také vyšší oproti očekávání České národní banky, která v listopadové prognóze očekávala meziroční růst o 1,5 %.

V období od července do září i po zpřesnění odhadu růst HDP výrazně zpomalil. Ve druhém čtvrtletí ještě rostla ekonomika meziročně podle revidovaných údajů o 3,6 % a v prvním čtvrtletí o 4,6 %. Mezičtvrtletní pokles byl první po pěti růstech v řadě. V předchozích kvartálech rostl HDP mezičtvrtletně o 0,6 % na začátku roku a o 0,4 % na jaře.

Petr Král ředitel sekce měnové ČNB říká, že zveřejněná data o ekonomické aktivitě do značné míry potvrzují hlavní kontury aktuální predikce ČNB, ačkoliv došlo k dílčím odchylkám ve vývoji jednotlivých výdajových složek HDP. Spotřeba domácností, na kterou dopadá hluboký propad reálných příjmů a zhoršený sentiment, poklesla ve třetím čtvrtletí ve srovnání s prognózou výrazněji. Meziroční pokles zaznamenala i spotřeba vládních institucí, přičemž ČNB očekávala její stagnaci. 

Ve 4. čtvrtletí HDP opět klesne 

Martin Gürtler z Komerční banky očekává, že v posledním čtvrtletí se HDP opět propadne zejména kvůli domácnostem. Na straně průmyslu bude pořád přetrvávat pozitivní vliv z lépe fungujících dodavatelských řetězců.

Pavel Sobíšek hlavní ekonom Unicredit Bank doplňuje, že propad na přelomu roku bude prudký a nepovažuje za jisté, že pak už to nebude pokračovat. Pokud se od února či března obnoví v tuzemsku i zahraničí poptávka, ocitneme se v módu krátké technické recese, jakou momentálně předpovídá většina analytiků. Kdyby se ale oživení poptávky odkládalo, vyvolalo by sekundární dopady včetně propouštění a odkládání investic, což by mohlo vést k hlubší recesi, než s jakou počítáme.

Petr Král doplňuje, že centrální banka předpokládá, že česká ekonomika přejde v závěru roku do meziročního poklesu, ve kterém zůstane několik čtvrtletí. Toto ochlazení bude důsledkem dramaticky rostoucích životních nákladů, zhoršující se finanční situace domácností i firem, zeslabení zahraniční poptávky a doznívání problémů v globálních řetězcích.

Petr Dufek, ekonom, souhlasí s tím, že je Česko nyní v recesi a říká, že třetí čtvrtletí dopadlo ještě na první pohled relativně dobře, ekonomika poklesla. Když se ale díváme na ukazatele důvěry, nebo indexy nákupních manažerů, tak jsou výrazně horší. Už ve čtvrtém čtvrtletí zažijeme další pokles a to znamená dvě čtvrtletí za sebou je tu jednoznačně recese. V praxi se to podle něj promítá tím, že začínají firmy propouštět zaměstnance. Očekává pokles reálných mezd v příštím roce a přehodnocování investic podniků, protože panují obavy z vývoje poptávky.

Domácnosti méně utrácejí

Vladimír Kermiet ředitel odboru národních účtů uvádí, že ekonomika ve srovnání s druhým čtvrtletím v létě oslabila zejména kvůli domácnostem. Na straně poptávky byla ve 3. čtvrtletí hlavním faktorem mezičtvrtletního poklesu HDP domácí poptávka. Snížily se zejména výdaje na konečnou spotřebu domácností. Zahraniční poptávka měla pozitivní vliv.

Výdaje na konečnou spotřebu domácností se mezičtvrtletně snížily o 3,2 % a meziročně o 5,9 % a to v nákupu trvanlivých i netrvanlivých výrobků. Výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí také klesly, ale mírněji mezičtvrtletně o 0,8 % a meziročně o 1,2 %. K meziročnímu růstu naopak přispěla hlavně zahraniční poptávka, která byla vyšší o 3,6 procentního bodu, a tvorba hrubého kapitálu, která vzrostla o 1,4 procentního bodu.

Objem mzdových nákladů ve třetím čtvrtletí vzrostl meziročně o 6,4 %. Celková zaměstnanost meziročně vzrostla o 1,8 %, ale v porovnání s předchozím čtvrtletím klesla o 0,1 %. Počet odpracovaných hodin se mezičtvrtletně nezměnil a meziročně vzrostl o 2 %. 

V roce 2023 HDP bude stagnovat nebo poklesne až o 0,7 %

Centrální banka, ministerstvo financí a bankovní asociace zveřejnily své odhady na příští rok. Všechny tyto instituce se shodují, že letos v roce 2022 zůstane naše ekonomika v kladných hodnotách. Ovšem na rok 2023 Česká národní banka odhaduje pokles HDP o 0,7 % a Ministerstvo financí České republiky odhaduje pokles o 0,2 %.

Pouze Česká bankovní asociace očekává mírný růst HDP o 0,2 %. Vše bude samozřejmě záviset na vývoji inflace nejen v České republice, ale zejména v Evropské unii a Spojených státech amerických. Poslední výsledky inflace z USA ukazují, že inflace brzdí. Ovšem je nutné sledovat další statistické výsledky zdražování, které budou ze zámoří známé v polovině prosince. 

TIP: V roce 2021 rostlo HDP České republiky o 3,3 % – Jaký růst v nejbližší době predikují odborníci?
TIP: V roce 2021 rostlo HDP České republiky o 3,3 % – Jaký růst v nejbližší době predikují odborníci?
Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

O finanční trhy se zajímám od roku 2008. V té době jsem studoval vysokou školu ekonomického zaměření.

Nejvíce mě baví sledovat korelaci mezi jednotlivými ukazately a výpočty jednotlivých ukazatelů. Sleduji jednotlivé makroekonomické ukazatele.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎