Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » Ekonomie » HDP České republiky překonalo Španělsko, doháníme Itálii a do 3 let porazíme i Japonsko

HDP České republiky překonalo Španělsko, doháníme Itálii a do 3 let porazíme i Japonsko

HDP České republiky překonalo Španělsko, doháníme Itálii a do 3 let porazíme i Japonsko
Zdroj: depositphotos.com

Česká ekonomika dle Mezinárodního měnového fondu již v roce 2024 předstihne Španělsko. HDP přepočtený na jednoho obyvatele v paritě kupní síly měn bude na úrovni okolo 44 389 dolarů, přičemž např. Japonsko dle stejného ukazatele dosahuje úrovně "jenom" 43 912 dolarů. Rostoucí trend české ekonomiky je bezesporu pozitivní aspekt, ale musíme si uvědomit i úskalí ukazatele (HDP na obyvatele dle parity kupní síly) a brát ho s rezervou.

Srovnání ekonomické úrovně ČR s ostatními státy

Ekonomická úroveň České republiky je vyšší než u sousedních států střední Evropy (Polska, Maďarska a Slovenska). Jedná se o hodnotu 88 % průměru 19 zemí eurozóny, jak můžete vidět na datech níže. Dokonce je na tom Česko lépe než Portugalsko a Španělsko. 

Velmi zajímavé je přibližování české ekonomiky k ekonomickým titánům jako je Itálie či Japonsko – měřeno v hrubém domácím produktu (HDP) na obyvatele při přepočtu pomocí běžné parity kupní síly.

Úroveň HDP na obyvatele při přepočtu pomocí běžné parity kupní síly ve vztahu k devatenácti členským zemím eurozóny (v procentech)
Úroveň HDP na obyvatele při přepočtu pomocí běžné parity kupní síly ve vztahu k devatenácti členským zemím eurozóny (v %)
Zdroj: mfcr.cz

Současná situace – rok 2021

HDP na obyvatele v poměru k eurozóně letos zřejmě klesne na 87 %. Dle Ministerstva financí ČR (MF) došlo v minulém roce ke snížení HDP na obyvatele v běžné paritě kupní síly ve všech zemích s výjimkou Litvy. Příčinou byla pandemie. 

K největšímu propadu HDP kvůli pandemie došlo ve Španělsku, Portugalsku, Itálii a Francii. Všechny tyto státy jsou totiž velmi orientované na cestovní ruch.

ČR přeskočí Japonsko, Itálii a Nový Zéland během 3 let

Dle dubnové prognózy Mezinárodního měnového fondu Česká Republika v roce 2024 bude ekonomicky výkonnější než Japonsko, Itálie a Nový Zéland. MMF uvádí, že za 3 roky bude mít ČR HDP na obyvatele dle parity kupní síly měny celkem 44 389 dolarů. Japonsko bude na hodnotě 43 912 dolarů.

Můžeme zde vidět trend, při kterém je ČR ekonomicky stále výkonnější a výkonnější ve srovnání s vyspělými státy OECD.

Přepočet HDP na obyvatele pomocí parity kupní síly měny poskytne objektivnější srovnání než pouze přepočet pomocí směnného kursu. Přepočtové koeficienty odstraňují působení různých směnných kursů i rozdílné cenové hladiny.

Cenová hladina v ČR

V loňském roce byla cenová hladina dle MMF na 69 % průměru 19 zemí eurozóny. 

,,V letech 2021 a 2022 by se však úroveň cenové hladiny mohla pozvolna zvyšovat na 71 %, respektive 72 %,“ uvedl úřad (více o růstu cenové hladiny v našem článku o inflaci).

Běžná parita kupní síly

Ekonomickou úroveň zemí srovnáváme pomocí běžné parity kupní síly. Jedná se o poměr mezi měnami, který vyjadřuje schopnost koupit stejný soubor zboží nebo služeb v obou státech. 

Index cenové hladiny vyjadřuje podíl měnového kurzu a parity kupní síly mezi měnami.       

Ukazatel HDP na obyvatele (dle parity kupní síly) je nutno brát s rezervou

Česko vykazuje v mezinárodním srovnání vysoký převis objemu HDP nad hrubým národním důchodem (objem zboží a služeb, který v ČR zůstává). Velká část bohatství z ČR odplouvá do zahraničí v podobě stovek miliard korun dividend ročně z důvodu přítomnosti zahraničních firem na našem území. Proto je nutné brát ukazatel HDP na obyvatele s určitou rezervou.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo