Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jaká jsou ETF s vůbec nejvyšším dividendovým výnosem?

Jaká jsou ETF s vůbec nejvyšším dividendovým výnosem?
Zdroj: Depositphotos.com

Co jsou ETF, neboli burzovně obchodované fondy, pravděpodobně tušíte a pokud ne, zpracovali jsme pro vás komplexní článek, kde probíráme ETF od A až do Z. Tyto fondy obchodované na burze jsou tvořeny kolekcemi akcií (případně i dalších cenných papírů), přičemž nic nebrání správcům těchto fondů, aby vybírali dividendové akcie. V takovém případě vám posléze fond vyplácí také dividendu – měsíční, kvartální nebo roční.

U investorů jsou dividendová ETF poměrně oblíbeným nástrojem – nejenomže přináší pasivní příjem z investice, krom toho je vaše investice také automaticky diverzifikovaná. Při výběru vhodného dividendového ETF je však třeba dodržovat pár pravidel a pouhá výše dividendového výnosu nemusí být (tedy spíše není) tím nejrozumnějším kritériem, kterého byste se měli držet. Ukážeme si proč.

Proč investovat do dividendových ETF?

  • Dividendové ETF poskytují pravidelný příjem prostřednictvím dividend, což je atraktivní pro investory zaměřené na dlouhodobý pasivní příjem.
  • Nabízejí diverzifikaci napříč různými akciemi, tím pádem je charakterizuje nižší riziko než investice do jednotlivých akcií.
  • Společnosti vyplácející dividendy jsou obecně zavedené a finančně stabilní, což opět vede k nižšímu investičnímu riziku.
  • Umožňují snadné investování do koše dividendových akcií bez nutnosti zkoumat a nakupovat jednotlivé akcie.

ETF s nejvyšším dividendovým výnosem

Chcete-li jednoduše najít burzovně obchodované fondy se zajímavým výnosem, stačí využít některou ze screeningových aplikací, jako je například VettaFi, kterou používám já, ale můžete použít i jakoukoliv jinou. Existuje jich mnoho – například JustETF pro fondy, které mají domicil v Evropě, takže jsou v nabídce širšího spektra brokerů.

Hledáme-li ETF s nejvyšším dividendovým výnosem, stačí seřadit fondy podle tohoto kritéria od nejvyššího a výsledek je skutečně “bomba” – alespoň na první pohled.

Zdroj: etfdb.com
ETF s nejvyšší dividendovým výnosem
ETF s nejvyšší dividendovým výnosem

První výsledek bych úplně pominul – jedná se o ETF zaměřené na ruské akcie, jehož akcie jsou v současné době naprosto neobchodovatelné a tomu odpovídá i nesmyslný dividendový výnos.

I dividendový výnos ostatních zobrazených burzovně obchodovaných fondů je však více než lákavý… Nicméně by bylo rozumnější, kdybychom se zaměřili pouze na ETF, které jsou tvořené akciemi a zároveň nevyužívají finanční pákys pákovými instrumenty je spojeno mnohem větší investiční riziko. Výsledek filtru se tak změní, stále je však třeba zvažovat mnoho proměnných. A řekněme si to upřímně – výše dividendových výnosů se bude zkušenějšímu investorovi stále zdát “podezřelá”.

Zdroj: etfdb.com
Akciové a nepákové ETF s nejvyšší dividendovým výnosem
Akciové a nepákové ETF s nejvyšší dividendovým výnosem

Pojďme se na jednotlivé ETF ve stručnosti podívat (s prvním fondem se nemá vůbec smysl zabývat). Ukážeme si, jaké mohou skrývat “kostlivce ve skříni”:

  • KBA: Investuje do čínských akcií, což by až takový problém nebyl. Abnormálně vysoká dividenda je však způsobena tím, že fond vyplatil na konci roku 2022 mimořádnou dividendu, která byla více než 10násobkem obvyklé výplaty.
  • HEWJ: Tento fond se zaměřuje na japonské akcie. Pololetní dividendu dlouhodobě a pravidelně vyplácí, ovšem vysoký dividendový výnos je opět způsoben vyplacením mimořádné dividendy na konci roku 2022, která činila více než 20násobek obvyklé výplaty peněz akcionářům.
  • HSCZ: Stejně jako v případě dvou předcházejících způsobila vysoký dividendový výnos mimořádná dividenda na konci roku 2022 činící 10násobek běžné dividendy.
  • FLJH: Fond investující do akcií rozvíjejících se asijských trhů má vysokou dividendu opět díky mimořádné výplatě na konci roku 2022. Krom toho vyplácí dividendu pouze od roku 2017 s tím, že od poloviny roku 2018 do poloviny roku 2021 nevyplatil dividendu vůbec žádnou.
  • HEFA: Další z fondů investující do akcií asijských rozvíjejících se trhů, jehož značný dividendový výnos je způsoben výplatou mimořádné dividendy na konci roku 2022. Krom toho činí aktuální výplatní poměr ETF více než 156 %.
  • FLEH: Opět mimořádná dividenda na úrovni více než 7násobku běžné dividendy, přičemž výplatní poměr tohoto ETF činil více než 300 % – naprosto neudržitelná výše výplatního poměru.
  • HEZU: I tento fond vyplatil mimořádnou dividendu na konci roku 2022, přičemž výplatní poměr tohoto ETF na úrovni 266 % je rovněž zcela neudržitelný.

Jak jsme nyní zjistili, dividendové výnosy těchto ETF jsou neobyčejné, neobyčejné jsou však i okolnosti, které k nim vedly – ve všech případech se jednalo o výplatu mimořádné dividendy.

Jaký přístup by mohl být rozumnější?

Asi se shodneme na tom, že do žádného z výše zmíněných ETF byste dlouhodobě investovat nechtěli. Krom toho investice nemá smysl ani z krátkodobého hlediska – výplata mimořádné dividendy se s největší pravděpodobností nebude opakovat.

Pojďme si tedy zkusit vyfiltrovat burzovně obchodované fondy se zajímavým dividendovým výnosem, které by mohly stát za úvahu. Krom toho, že nevyužívají páku a investují do akcií, by měly splňovat následující kritéria:

  • Region: Přednost byste měli dát fondům, které nakupují akcie na rozvinutých akciových trzích
  • Nákladovost: Volíme fondy, jejichž roční nákladovost je nižší než 0,5 % (i ta je na ETF poměrně vysoká, ale nebudeme příliš striktní)
  • AUM: Vybíráme z fondů, které spravují alespoň miliardu dolarů aktiv
  • Stáří fondu alespoň 10 let: Za tuto dobu již fond prokázal, že se jedná o poměrně spolehlivý investiční instrument
Zdroj: etfdb.com
Výsledek screeningu
Výsledek screeningu

Díky tomuto filtru jsme vyřadili nejvíce riziková ETF, stále je však třeba se podívat na každý fond jednotlivě. Zejména na jeho dividendovou historii a je potřeba zvážit, zda vám vyhovují akcie, do kterých daný ETF investuje.

Při bližším pohledu pak zjistíte, že i výnos DBEF je z velké míry navýšen díky mimořádné dividendě, ačkoliv ne tak vysoké, jako u příkladů výše. U ostatních burzovně obchodovaných fondů se zdá, že jsou dividendy z hlediska jejich meziročního růstu a výplatního poměru udržitelné. Stále by si však každý z těchto fondů zasloužil důkladné prozkoumání.

Příklady ETF, které nabízejí zajímavý (a udržitelný) dividendový výnos:

Pokud jsou pro vás výše zmíněné ETF příliš velkou neznámou, chybu pravděpodobně neuděláte, pokud zvážíte investici do některého z následujících dividendových ETF, což jsou takové stálice. Jedná se o dlouhodobě zavedené fondy, které svým akcionářům vyplácí dividendy desítky let:

SPDR S&P 500 High dividend ETF (SPYD) – výnos 4,92 %

SPDR S&P 500 High dividend ETF svým složením sleduje index, který se snaží vybrat 80 společností s nejvyšším dividendovým výnosem v indexu S&P 500. Výnos se určuje vydělením dividendy cenou akcie společnosti a podíly jsou rovnoměrně vážené.

SPYD dobře diverzifikuje své portfolio napříč většinou segmentů ekonomiky a jeho největší podíly nejsou tak velké, aby představovaly významné riziko koncentrace. Na trhu existuje několik dividendových ETF, které se zaměřují na americké akcie s velkou tržní kapitalizací, ale SPYD je součástí rodiny nízkonákladových fondů společnosti State Street a patří mezi nejlevnější dostupné dividendové fondy. SPYD je dobrou volbou pro investory, kteří chtějí investovat do akcií vyplácející dividendy za velmi nízkou cenu.

Vanguard High Dividend Yield ETF (VYM) – výnos 3,00 %:

Tento ETF je navázán na index FTSE High Dividend Yield, který nabízí expozici vůči společnostem s velkou kapitalizací na americkém akciovém trhu, které vyplácejí dividendy a vykazují hodnotové charakteristiky. Investoři s dlouhodobějším investičním horizontem by měli zvážit význam hodnotových akcií s velkou tržní kapitalizací a výhod, které mohou dodat do každého dobře vyváženého portfolia, včetně dividend a značné stability.

Společnosti v tomto segmentu jsou často považovány za jedny z nejbezpečnějších firem na světě a mají tendenci se také nacházet ve stabilnějších odvětvích. VYM je navázán na index, který se skládá ze zhruba 440 podniků, a expozice je nejvíce vychýlena směrem ke spotřebitelským, energetickým a průmyslovým podnikům.

Cenné papíry jsou do fondu vybírány na základě jejich aktuálního výnosu – vybírány jsou pouze společnosti s nejvyšším výnosem. VYM by tak mohl být vhodnou volbou pro dlouhodobé investory typu “kup a drž”.

Schwab U.S. Dividend Equity ETF (SCHD) – výnos: 3,39 %

Schwab U.S. Dividend Equity ETF nabízí expozici vůči americkým akciím vyplácejícím dividendy, takže je potenciálně užitečným nástrojem buď pro zvýšení současných výnosů z akciové části portfolia, nebo pro snížení rizikové expozice v rámci portfolia.

Ačkoli existují desítky fondů nabízejících expozici vůči akciím vyplácejícím dividendy, SCHD nabízí poněkud unikátní přístup k této strategii. Metodika podkladového indexu vyžaduje dlouhou historii výplat, což znamená, že tento fond nezahrnuje malé, spekulativní firmy, které nabízejí atraktivní výnos, protože právě klesla cena jejich akcií. Metodika také zohledňuje více ukazatelů, včetně růstu dividend a dividendového výnosu. Výsledkem je portfolio, které by mělo nabídnout výrazné vyšší dividendový výnos ve srovnání se širším trhem.

Další zdroje informací

Líbil se vám tento článek?
22
2

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.