Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

2 solidní ETF pro dividendové investory – Můžete je koupit nyní a držet napořád?

Aktualizováno
2 solidní ETF pro dividendové investory – Můžete je koupit nyní a držet napořád?
Zdroj: depositphotos.com

V roce 2022 zapsal index S&P 500 jeden z nejhorších roků v historii, když se propadl o 19,4 %, protože akciovými trhy zmítaly obavy z recese. Tento prudký pokles širšího trhu je silným argumentem pro indexové fondy vyplácející dividendy – zejména pro investory, kteří chtějí minimalizovat volatilitu svých portfolií.

Proč? Generování dostatečného množství hotovosti k soustavnému vyplácení dividend je obvykle známkou stabilního a dobře řízeného podniku a tyto vlastnosti často vedou k lepší výkonnosti v obdobích hospodářských otřesů. Burzovně obchodovaný fond vyplácející dividendy však jde ještě o krok dál, protože rozkládá investovaný kapitál do široké skupiny akcií, čímž snižuje riziko spojené s nákupem jednotlivých akcií. Proto se v tomto článku zaměříme na dva skvělé burzovně obchodované fondy pro dividendové investory, které si můžete nyní koupit.

1. Vanguard High Dividend Yield ETF

Zdroj: google.com/finance
Vývoj ceny Vanguard High Dividend Yield ETF za posledních 5 let
Vývoj ceny Vanguard High Dividend Yield ETF za posledních 5 let

Fond Vanguard High Dividend Yield ETF sleduje index FTSE High Dividend Yield, který obsahuje akcie, u nichž se předpokládá nadprůměrný dividendový výnos. Fond Vanguard High Dividend Yield ETF zahrnuje 440 hodnotových akcií s velkou tržní kapitalizací, které pokrývají 10 z 11 tržních sektorů. Výraznou váhu v tomto fondu mají sektory odolné vůči recesi – finance, zdravotnictví a základní spotřební zboží – naopak je vyloučen sektor nemovitostí.

Níže je uvedeno 10 akcií s vůbec největší váhou v tomto burzovně obchodovaném fondu:

ETF Vanguard High Dividend Yield vyplácí akcionářům čtvrtletní dividendu a jeho výnos v současné době činí 2,98 %. Za posledních deset let dosáhl ETF Vanguard celkového výnosu 189 %, což odpovídá 11,1 % ročně. Při této návratnosti by 1 000 korun investovaných na týdenní bázi mělo po jednom desetiletí hodnotu 875 000 korun a po dvou desetiletích hodnotu 3 375 000 korun.

ETF Vanguard High Dividend Yield nedosahoval v uplynulém desetiletí lepších výsledků než širší index S&P 500. Důvod této nižší výkonnosti je jednoduchý: ETF se výrazně přiklání k hodnotovým akciím, zatímco index S&P 500 představuje směs hodnotových a růstových akcií. Složení s vysokým podílem hodnoty má však i svou světlou stránku. Fond od Vanguardu byl v minulosti mnohem méně volatilní než index S&P 500, což dokládá jeho pětiletá beta 0,85.

Z toho vyplývá následující: Vanguard High Dividend Yield ETF je v současnosti 4 % pod svým maximem, zatímco širší index S&P 500 klesl ze svého ATH o 14 %. To z tohoto fondu dělá zajímavou možnost pro investory, kteří nechtějí příliš riskovat, ale chtějí získat expozici na akciovém trhu. A díky podprůměrnému nákladovému poměru fondu ve výši 0,06 % zaplatí investoři za správu svého portfolia opravdu minimum.

2. Vanguard Dividend Appreciation ETF

Zdroj: google.com/finance
Vývoj ceny Vanguard Dividend Appreciation ETF za posledních 5 let
Vývoj ceny Vanguard Dividend Appreciation ETF za posledních 5 let

Fond Vanguard Dividend Appreciation ETF sleduje výkonnost indexu S&P U.S. Dividend Growers, který je složen z akcií, které v průběhu času trvale zvyšují své dividendy. Fond Vanguard Dividend Appreciation ETF zahrnuje 289 akcií s velkou kapitalizací, které rovněž většinově představují hodnotové akcie. Jeho složky pokrývají 10 z 11 tržních sektorů, přičemž tři nejvýznamnější sektory jsou technologie, zdravotnictví a finance.

Níže je uvedeno 10 nejvýznamnějších podílů tohoto ETF:

Fond Vanguard Dividend Appreciation ETF vyplácí akcionářům čtvrtletní dividendu a jeho výnos v současné době činí 1,94 %. Za posledních deset let dosáhl ETF Vanguard celkového výnosu 204 %, což odpovídá 11,7 % ročně. Při tomto tempu by 1 000 korun investovaných na týdenní bázi mělo po jednom desetiletí hodnotu 900 000 korun a po dvou desetiletích 3 620 000 korun.

Podobně jako Vanguard High Dividend Yield ETF, i Vanguard Dividend Appreciation ETF v uplynulém desetiletí nedosahoval výkonnosti indexu S&P 500, a to kvůli svému složení s vysokým podílem hodnotových akcií. Charakterizuje ho však i stejná pozitivní stránka jako výše zmiňovaný fond. Fond Vanguard Dividend Appreciation ETF byl v minulosti méně volatilní než index S&P 500, což dokazuje jeho pětiletá beta 0,85.

Z toho vyplývá opět následující: Vanguard Dividend Appreciation ETF je v současné době 9 % pod svým maximem, zatímco S&P 500 klesl o 14 %. To z tohoto burzovně obchodovaného fondu od společnosti Vanguard opět dělá zajímavou volbu pro konzervativnější investory, kteří chtějí realizovat diverzifikovanou investici na akciovém trhu. Krom toho se tento fond opět chlubí zanedbatelným nákladovým poměrem 0,06 %.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.