Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investiční zlato: Jak investovat do zlata výhodně? Vyplatí se to?

Investování do zlata není tak jednoduché, jak se zdá. Jak koupit zlato nebo jak investovat do zlata, aby se vám to vyplatilo? Podívejte se na naše tipy!

Ing. Patrik Kudláček
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Ověřeno
Investiční zlato: Jak investovat do zlata výhodně? Vyplatí se to?
Zdroj: midjourney.com

Snad každý, kdo myslí na svou budoucnost a má nějaké peníze navíc, přemýšlí, kam uložit peníze v obdobích hospodářských poklesů.

Jednou ze zajímavých možností je investice do zlata, a to jak v podobě mincí, slitků, cihliček, CFD kontraktů nebo dalších investičních nástrojů. Investování do zlata však není úplně jednoduché.

Při nakupování, nebo obchodování zlata se můžete často spálit. Na trhu se pohybuje velké množství podvodníků a je tak třeba dávat si velký pozor.

Víte, na co vše si dát pozor, nebo třeba jakou gramáž ideálně zvolit? Přesně to se dozvíte v tomto článku!

Ale nezůstaneme pouze u toho – dozvíte se také, jak koupit zlato, kde investovat do zlata, jak investovat do zlata, jaká jsou rizika investice do zlata, a detailně si porovnáme všechny možné varianty investování.

Investiční zlato jednoduše
  • Investiční zlato lze nakoupit ve formě fyzických slitků, mincí nebo cihliček, přičemž je třeba věnovat pozornost gramáži a souvisejícím nákladům, jako jsou poplatky a marže.
  • Existují dvě hlavní možnosti, jak investovat do zlata: nákup fyzického zlata a obchodování s nehmotným zlatem prostřednictvím brokerů (např. CFD, ETF, futures).
  • Výběr správného prodejce je klíčový, důležité jsou marže, možnosti zpětného odkupu a poplatky spojené s nákupem a skladováním zlata.
  • Rizika investic do zlata zahrnují volatilitu ceny, problémy s likviditou a poplatky při prodeji, zejména u menších gramáží a sběratelských edicí.

Obsah článku o investičním zlatě

Jaké jsou možnosti investice do zlata?

Investování do zlata není až tak prosté, jak by se na první pohled mohlo zdát. Možností je vícero a není vhodné dát jen na první dojem jako u nákupu šperků.

Do hry vstupuje řada faktorů. Čtěte pozorně a na konci článku si budete schopni vybrat ideální variantu investování do zlata na základě svých osobních potřeb.

Investování do této vzácné komodity můžeme rozdělit na dvě samostatné kapitoly.

  • První možností investování je nakupování fyzického investičního zlata (tedy zlatých slitků, mincí apod.).
  • Druhou možností je obchodování zlata na internetu, neboli spekulace na růst/pokles ceny.

V tomto článku se zaměříme především na obchodování fyzického zlata.

Dozvíte se tedy, kde a jak koupit zlato a kde a jak investovat do zlata, ale pro úplnost naleznete v článku také seznámení s obchodování nehmotného zlata prostřednictvím brokerů.

TIP

V tomto komplexním článku o zlatě se dočtete o řadě důležitých informací, které pro svůj rozsah v tomto článku již uváděny nebudou.

Dočtete se například, jaké faktory ovlivňují cenu zlata (což vám pomůže identifikovat správný okamžik nákupu a prodeje), proč investovat právě do zlata, jakou zvolit strategii a spoustu dalších užitečných informací.

Nákup fyzického investičního zlata – jak koupit zlato

Investicí do fyzického zlata se rozumí nákup investičních slitků, mincí, cihliček apod. To vše spadá do kategorie investiční zlato. Ptáte se, jak koupit zlato?

Po zakoupení vám zlato buďto přijde domů, nebo si jej můžete nechat za menší poplatek v bezpečné úschovně. Samotný nákup zlata je podobně jednoduchý jako nákup oblečení.

Nákup je ale potřeba si pořádně promyslet aby pro vás byl co nejvýhodnější a nenapálili jste se. Abychom vám přiblížili, jak nakoupit zlato, níže se podíváme na pár investičních tipů.

Jak koupit zlato výhodně: Mince, slitek, nebo cihlička?

Cena zlatých investičních produktů a s tím související poměr poplatků se může lišit nejen podle gramáže, ale také podle toho, zda se jedná o cihlu, slitek nebo minci a to ještě buď sběratelskou edici, nebo běžný kousek.

Aby bylo srovnání úplnější, podíváme se na konkrétní ceny u vybraného prodejce a porovnáme si je.

Na prodej zlatých slitků se specializuje vícero prodejců. Pro porovnání jsme u společnosti IBIS vybrali:

  • gramový slitek Britannia,
  • slitek Lady Fortuna (2,5 gramu),
  • slitek Britannia o hmotnosti trojské unce,
  • slitek Lady Fortuna (100 gramů).

Jako poslední jsme vybrali ještě 250g zlatou cihličku Argor Heraeus u obchodu Ceskamincovna.

K 25. 3. 2025 byly ceny následující:

Cena v Kč Přepočet Kč/gram
1 g slitek 3 175 3 175
2,5 g slitek 7 545 3 018
1 oz (31,1 g) mince 76 994 2 476
100 g (slitek) 243 944 2 439
Zlatá cihlička Argor (250 g) 591 705 2 367

Asi nikoho nepřekvapí, že nejvýhodněji (v přepočtu ceny zlata na 1 gram) vyjde koupit si největší množství gramů, tedy 250 g cihličku.

Rozdíl mezi gramovým slitkem a 250gramovou zlatou cihličkou v ceně za gram činí 808 Kč, což je cca 34 %.

Tento rozdíl není způsobený vypočítavostí prodejců, ale náklady souvisejícími s výrobou, přeposíláním, zatavováním do obalů, samotnou ražbou apod.

TIP

Přesně to je důvod, proč se od určité investované částky vyplatí mnohem více nakupovat vyšší gramáž.

Nad gramáží trojské unce už ale tento rozdíl přepočtené ceny za gram zlata není tak markantní. Rozdíl ceny na gram u slitku trojské unce a 250 gramové cihličky je necelých 5 %.

Ještě větší rozdíl bývá mezi “obyčejnými” slitky a sběratelskými edicemi, které mají i jistou uměleckou hodnotu.

Toto je aspekt, který byste měli brát v úvahu. V případě nákupu sběratelských kousků se investor zpravidla spoléhá na nárůst hodnoty nad nominální cenu zlata nebo se jedná jen o chuť koupit si něco speciálního.

Ne vždy je možné prodat zpět sběratelské kousky obchodníkovi, od kterého jste je nakupovali. Většinou si musíte kupce najít sami. Tím se celá situace komplikuje.

Nehledě na uvedené “komplikace” bývají tyto omezené edice a sběratelské kousky poměrně oblíbené, avšak nejsou vhodné pro začínající investory.

Dlouhodobý graf ceny zlata

Načítání
Načítání
Obchodujte komodity u XTB Váš kapitál může být ohrožen

Logo sponzora Obchodovat!

Výběr prodejce – kde koupit investiční zlato

Jako první si musíte vybrat, kde koupit investiční zlato. Je to podobné, jako když prodáváte auto – snažíte se najít toho nejlepšího prodejce.

Nepleťte si prodejce a rafinérii. Rafinérie je společnost, která slitky vyrobí, ale není to místo, kde koupit investiční zlato, nebo kde investovat do zlata.

Pravděpodobně tak na zakoupeném zlatu bude vyryta jiná společnost, než které platíte. V Česku jsou např. jedněmi z největších prodejců Česká mincovna, Zlataky, nebo Silverum.

Nejsou však zdaleka jediní, kdo se zaměřují na prodej zlatých slitků a často nejsou ani nejlepší!

Takže na co se zaměřit, když chcete najít nejlepší místo, kde investovat do zlata?

  • Marže prodejce

Marže jednotlivých prodejců je při výběru společnosti pro nákup zlata velice důležitá. Marže se totiž mohou mezi sebou lišit a je třeba si dát pozor, abyste nenakoupili zbytečně draho.

Zejména sledujte, o kolik se liší prodejní, výkupní a tržní cena (aktuální cena zlata). Marže může být zpravidla v rozmezí 6-20 %.

  • Poplatky

U firem, které se zaměřují na prodej zlatých slitků, vás rozhodně zajímají také poplatky. Občas musíte dokonce předem zaplatit určitou částku za každý vámi objednaný kus zlata, což není zrovna nejlepší místo, kde investovat do zlata.

To může být např. okolo 1 000 až 2 500 Kč za každou trojskou unci. Tyto poplatky zpravidla bývají vratné, neboť mají pouze krýt produkční náklady.

Výše tohoto poplatku vás zajímá, hlavně pokud plánujete zlato kupovat na velmi dlouhou dobu (např. desítky let jako rodinné dědictví).

U několikaleté spekulativní investice vás to příliš netrápí (pokud je poplatek vratný), jelikož tyto peníze nakonec dostanete zpátky.

  • Garance zpětného odkupu (výkup zlata) 

U tohoto bodu se zastavíme o něco déle. Jedná se totiž o něco dosti důležitého a zároveň často opomíjeného.

Někteří prodejci na stránkách slibují zpětný odkup, ale ve smlouvě už nic takového nenajdete. Na to, co není ve smlouvě, se nikdy nelze spoléhat!

Proč by vás mělo něco jako garance zpětného odkupu zlata zajímat? Jakmile cena zlata stoupne a vy budete chtít peníze namísto zlata, pošlete obchodníkovi své zlato a on by vám měl zaplatit.

Pro neseriózní obchodníky by se mohlo jednat o dosti nevýhodný odkup (musel by vám za ten samý kus zlata zaplatit více, než kolik jste zaplatili vy jemu), a proto může zpětný nákup odmítnout (a čekat, dokud cena zase nespadne).

Je to samozřejmě krajně neetické až nemorální, ale je to skutečná praxe některých prodejců.

Odmítnutí zpětného odkupu zlata není raritou.

Například společnost IBIS smluvně garantuje zpětný odkup (a při určité době investování dokonce i minimální výkupní ceny, pokud by spadla tržní cena).

Tím pádem kdykoliv budete chtít, můžete zlato poslat a do dvou dnů máte peníze na účtu.

Za to si ale účtují vyšší marži než ostatní obchodníci a nezkušenému investorovi by jejich nabídka mohla na první pohled připadat méně výhodná. Opak je ale pravdou.

TIP

Pokud se poohlížíte po zlatu jako po bezpečném přístavu a jistotě, rozhodně hledejte garanci zpětného odkupu ve smlouvě. Tento aspekt značně ovlivňuje likviditu vaší investice do zlata.

  • Typ smlouvy a úhrada poplatků

Kromě jednorázových investic můžete do zlata investovat (spořit ve zlatě) také pravidelně (podrobněji v další kapitole článku). Při pravidelném investování je otázkou, kdy budou splaceny poplatky.

Asi s každou investiční smlouvou se pojí poplatky. Jeden z faktorů, který ovlivní jejich výši je typ smlouvy. To bývá např. 100/0, 70/30, 50/50 apod. Co to znamená?

Jde jen o to, jaký díl měsíční úložky se použije na splátku poplatků a jaká část se zainvestuje do samotného zlata. Vysvětlíme si níže.

  • Originální zatavení
Argor heraeus zlatý slitek

Vaše zlato by mělo dorazit zatavené (zapečetěné) v průhledném obalu či jakési fólii (viz obrázek vpravo).

To chrání zlato před znehodnocením a zároveň prokazuje jeho úplnost. Nikdy zlato nevyndávejte!

Ztratilo by tím část své hodnoty, obchodník by mohl zpětný nákup dokonce odmítnout či nabídnout jen zlomkovou cenu.

Info

Vysoké gramáže, zpravidla cihličky, se nezapečeťují. Přijdou vám holé – to je v takovém případě zcela v pořádku. Jsou ale velmi měkké a musí být minimálně zataveny v pevné folii.

Dodavatelé investují i do nákupu obalu – ručně dělané nebo plastové krabičky. Na cihličky se kvůli znehodnocení nedoporučuje sahat bez rukavic!

  • Výběr vhodné rafinérie

Může se to na první pohled zdát jako banalita, přece by vám mohlo být jedno, která společnost zlato vyrobí, že? Ale opak je pravdou!

Společnost (rafinérie), která je na zlatu uvedená, je v podstatě jako jeho značka a jako taková se zodpovídá za jeho kvalitu, pravost, ryzost, váhu apod.

V zájmu těchto společností je udržet si čistou pověst a hlídat si kvalitu svých produktů. Seznam ověřených rafinerií si můžete projít třeba v tzv. “Good Delivery” seznamu.

Abyste si mohli být jisti tím, co nakupujete, pohlídejte si následující:

  • máte zlato v původním obalu (fólii či zatavení) od kvalitní rafinérie,
  • na slitku je vyražen identifikační kód,
  • a nakupovali jste od renomovaného prodejce.

Sami si můžete vyvodit, jak moc je nebezpečné nakupovat od někoho zlato výrazně pod cenou, které nemá nic z výše uvedeného. To je poměrně rizikový obchod.

Možná nakonec zjistíte, že jste nakoupili bezcenný blyštivý kousek kovu, nikoliv hodnotné investiční zlato.

Důrazně doporučujeme vyhnout se pochybným značkám a nabídkám příliš pod cenou (většinou z Ruska či Asie). Snadno se může stát, že se spálíte. Volte radši o něco dražší, ale ověřené rafinerie.

Nyní už tedy máte představu, jak koupit zlato a také, kde investovat do zlata. Pojďme se podívat na další aspekty investování do zlata.

Pravidelné vs. jednorázové investice

Dejme tomu, že už máte vybráno, kde a jak investovat do zlata. Před chvílí jsme nakousli, že nemusíte nutně investovat jednorázovou částku. Jak si tedy vybrat, zda zvolit investici jednorázovou, nebo pravidelnou?

Rozhodujte se zejména podle svého investičního záměru.

Jedná-li se o spekulativní investici do zlata (jednorázovou), určitě bude na místě mít představu o částce, za kterou nakoupíte.

I v takový moment můžete svůj nákup rozdělit např. do 4 stejných částek, které provedete s rozestupem např. jednoho měsíce.

Tím si “zprůměrujete” cenu a dost možná se vyhnete nákupu v méně výhodný moment – “nákup na vrcholu”.

Jestliže momentálně nemáte velký obnos peněz, ale přesto chcete do zlata investovat, je lepší volbou právě pravidelná investice do zlata.

Stačí si propočítat rodinné cash-flow a zvolit, kolik budete měsíčně posílat na investici do zlata. Při takovém investování lze doporučit zvolení typu smlouvy s nejnižšími celkovými poplatky.

Jakou gramáž zlata zvolit?

S každým kouskem zlata se pojí náklady na jeho ražbu, balení, prodej apod., ale také poštovného (pokud vám budou slitky zasílat průběžně jeden po druhém).

U malých gramáží (jednogramové, 2,5 gramové slitky apod.) jsou velký díl ceny, kterou platíte, náklady na výrobu.

Čistě na základě tohoto kritéria by se zdálo výhodné nakupovat co největší kus, aby byly tyto náklady co nejnižší v poměru s cenou samotného zlata, ale ani to není tak úplně pravda.

TIP

Představte si situaci, že jste zainvestovali do zlata jednorázově např. 600 000 Kč.

Máte teď doma čtvrt kilovou cihličku. Nastal finančně náročnější měsíc a do toho vám přijde účet na opravu auta za 70 000 korun, které momentálně nemáte. Co teď?

Pokud jste nakoupili pouze jeden velký kus, musíte jej zase celý prodat. A to nemusí být v daný moment vůbec výhodné, dokonce můžete dost prodělat. Navíc vám pak bude na účtu ležet 530 000 Kč, které nevyužijete.

Jak koupit zlato: Jaká gramáž je nejvýhodnější?

Naštěstí lze říci, jaká gramáž je zpravidla nejvýhodnější dle poměru ceny, souvisejících poplatků a dostatečné likvidity.

Odpovědí je jedna trojská unce (tj. cca 31,1 gramů), ať už ve formě investičního slitku nebo mince.

S touto gramáží už poměr souvisejících nákladů na koupi není tak zlý a se svou cenou $2 984 bude snadné odprodat jen kousíček svého zlatého polštáře, abyste získali odpovídající výši finančních prostředků.

Gramáž v souvislosti s výší měsíční úložky (při měsíčním investování)

Jelikož cena zlata bude z dlouhodobého pohledu pravděpodobně ještě růst, není vhodné investovat příliš malou částku do velké gramáže. Jde o to, že by bylo potřeba hodně měsíců, než si vůbec nějaký kousek koupíte.

Zpravidla je ideální udržet si takový poměr měsíčních investic, aby se vám jedna mince (slitek) zaplatila cca do roka.

Podle tohoto pravidla upravíte investovanou gramáž. Pokud jste se rozhodli investovat třeba do trojské unce zlata, měli byste měsíčně vkládat okolo 6 až 7 tisíc.

Pokud chcete investovat více, zvolte větší gramáž, abyste ušetřili na poplatcích, poštovném a jiných nákladech.

Někoho přemýšlivějšího možná napadlo, že když cena zlata roste, tak se uhrazená část slitku (mince) snižuje o nárůst ceny. Není tomu tak.

Za každou úložku se vám reálně přikupují gramy za aktuální cenu – uhrazená částka se po každé úhradě přepočítává na procenta.

Varování

Pozor, ne každý obchodník to tak má, i když je to pro klienty zásadní. Třeba u České Mincovny to tak není.

Takže v nějaký moment máte splaceno např. 30 % trojské unce. Cena zlata najednou rapidně vzroste, ale to vás “neokrade”, protože vy stále máte 30 % unce zaplaceno.

Kde nakoupené zlato skladovat?

Jakmile se rozhodnete do zlata investovat a rozmyslíte si, jakou formu, gramáž a kde investovat do zlata, hned objevíte další problém. Kde zlato skladovat?

Co když ho někdo ukradne a přijdete tak o své úspory? To určitě nechcete, pojďme si tedy v rychlosti nastínit možnosti skladování.

1. Skladování zlata doma

  • Zlato máte pod svou kontrolou
  • Přístup ke zlatu máte 24/7
  • Skladování doma je zdarma
  • Nejvyšší riziko krádeže
  • Možná budete muset koupit trezor

Skladování zlata doma je tedy pravděpodobně varianta vhodná spíše pro menší investice v řádech desítek tisíc korun. Pár 1 oz slitků se doma dá skrýt dobře.

2. Bezpečnostní schránky bank

  • Cena není nijak závratná
  • Zlato může být pojištěno proti krádeži nebo živelné události (zkontrolujte si smlouvu!)
  • Cena cca 1 500 Kč/rok
  • Přístup pouze v otevírací dobu banky
  • Banka ve vašem městě nemusí mít schránky volné

Úschova zlata v bankovní schránce je tedy pravděpodobně varianta vhodná spíše pro střední investice v řádech statisíců korun.

 

Varování

Má-li člověk zlato ve schránce v bance, po jeho případném úmrtí schránku navštíví a otevře notář a započítá do dědictví hodnotu dle aktuální tržní ceny.

Je vhodné zmínit, že je dobré tyto cennosti vložit do uzavřené obálky nadepsané konkrétní osobou, pak musí být ctěno listovní tajemství a obsah je předán dotyčnému, ať je to co je to.

3. Nebankovní trezory

  • Přístup ke zlatu 24/7
  • Zlato může být pojištěno proti krádeži nebo živelné události (zkontrolujte si smlouvu!)
  • Cena cca 5 000 Kč/rok

Úschova zlata v nebankovním trezoru je tedy pravděpodobně varianta vhodná spíše pro vyšší-střední investice v řádech statisíců až milionů korun.

4. Úschova u prodejce

Některé společnosti poskytují i nadstandardní službu úschovy.

Vaše objednané a zaplacené zlaté slitky či cihličky tedy firma nepošle k vám domů, nýbrž si ho nechá ve svých zabezpečených skladech, kde své cennosti mají uložené i další investoři.

Stejně jako v případě výše uvedených možností je důležité pohlídat si náležitosti v uzavírané smlouvě. Nejlepším pomocníkem zde bude doporučení samotných investorů, kteří s tímto typem úschovy mají zkušenosti.

Úschova zlata u prodejce nebo specializované společnosti je varianta vhodná spíše pro vyšší investice v řádech milionů korun.

Obchodování se zlatem

Další možností, jak koupit zlato nepřímo, je obchodování se zlatem. V této kapitole článku budou uvedeny hned 3 varianty, a to obchodování zlata ve formě CFD, ETF, opcí a futures.

Obchodování zlata jako CFD

Podstata CFD je prostá – od uzavření smlouvy do jejího skončení se změní cena. Při uzavření smlouvy se s brokerem finančně vyrovnáte. Buďto inkasujete zisk (v případě růstu ceny), nebo ztrátu (v případě poklesu).

Při takovém obchodování k vám zlato domů fyzicky vůbec nedorazí a ani nenakupujete konkrétní fyzické kusy. To ale není nutně nevýhodou!

Záleží na vašem investičním záměru. Odpadají vám totiž starosti s přebíráním, uchováváním a zpětným posíláním zlata.

Jelikož můžete tento derivát na zlato obchodovat prostřednictvím brokera (obchodovat přímo na burze sami nemůžete), získáte tím také jednu zásadní výhodu – finanční páku.

TIP

Finanční páka je skvělý sluha, ale zlý pán. Proč? Díky ní můžete inkasovat znásobené zisky. Na druhou stranu ale také vyšší ztrátu. O finanční páce si můžete přečíst více zde.

Kromě toho můžete obchodovat i s malými částkami, lze provést řadu transakcí během několika okamžiků a k zadání obchodů vám může stačit i mobil. To by u fyzického zlata nešlo.

Nevýhodou obchodování zlata pomocí CFD je, že si na své zlato nemůžete sáhnout, cena je proměnlivější a celkově je toto obchodování o trochu více rizikové.

Jak koupit zlato jako CFD: Příklad obchodu u brokera XTB

K obchodování zlata u CFD kontraktů potřebujete brokera. Mezi ověřené a spolehlivé brokery patří broker XTB.

U XTB můžete obchodovat již od 10 uncí zlata. Pokud vezmeme cenu zlata 3 000 dolarů za unci, tak se bavíme o částce 30 000 dolarů = hodnota kontraktu.

S finanční pákou 1:20 to ale znamená, že k nákupu postačí 20x méně peněz, konkrétně 1 500 dolarů.

Koupíte si tedy 10 uncí, ale za měsíc bude cena o 100 dolarů na unci vyšší. To znamená 100 dolarů zisk na unci x 10 uncí = 1 000 dolarů.

Jinými slovy při uzavření smlouvy inkasujete zisk 1 000 dolarů, zatímco do obchodu jste vložili pouze 1 500 dolarů, to je zisk 67 %!

Ptáte se, kde investovat do zlata? Přečtěte si naši recenzi XTB brokera

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 69 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Obecně skvělá poplatková struktura
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Zdanění českých dividend 35% sazbou

ETF investice

Při Exchange-Traded Fund obchodech (česky lze přeložit jako burzovně obchodované fondy) investujete do fondu, který je zároveň navázán na zlato (podkladové aktivum) a přímo tak kopíruje jeho cenu.

ETF investice jsou považovány za bezpečnější alternativu, investice do zlata, ale s dobrým výběrem brokera lze obě uváděné investiční varianty považovat za vyrovnaně bezpečné. O ETF si můžete více přečíst zde.

Opční kontrakty

Opce je cenný papír, který vám dává právo (jen možnost, nikoliv povinnost) za předem stanovených podmínek využít kontraktu stanoveného touto opcí.

To co rozhodne, zda vyděláte, je, jestli cena půjde proti vám nebo vaším směrem.

Obchodování zlata prostřednictvím futures

Futures jsou standardizované smlouvy, které zavazují obě strany k nákupu nebo prodeji určitého množství zlata za předem dohodnutou cenu k budoucímu datu.

Tento typ obchodování probíhá na burzách, jako je například COMEX, což je součást CME Group.

Jednou z hlavních výhod futures kontraktů je, že umožňují spekulaci na budoucí cenu zlata s relativně malým počátečním kapitálem díky použití finanční páky.

Obdobně jako u CFD však finanční páka zvyšuje potenciál nejen na vyšší zisky, ale také na ztráty.

Futures jsou vhodné především pro zkušenější obchodníky, kteří dobře rozumí dynamice trhu, a představují rychlý způsob, jak spekulovat na růst nebo pokles ceny zlata.

Rizika investice do zlata

Investice do zlata je populární díky své historické stabilitě, ale i zde existují určitá rizika. Při hledání informací o tom, jak koupit zlato nebo kde koupit zlato, si investoři často uvědomují, že cena zlata může být volatilní.

I když zlato funguje jako ochrana proti inflaci, v krátkodobém horizontu může jeho hodnota klesat, což představuje riziko zejména pro ty, kdo plánují rychlý prodej.

Kde investovat do zlata hraje také roli. Pokud se rozhodnete investovat prostřednictvím nákupu zlatých slitků nebo ETF, je důležité zvážit náklady spojené s nákupem a skladováním.

Fyzické zlato je třeba bezpečně uschovat, což může znamenat dodatečné výdaje za pojištění či trezory.

Další riziko představuje likvidita. Při otázce jak koupit zlato a kde koupit investiční zlato je klíčové vědět, že při prodeji nemusí být vždy snadné najít kupce, což může zpomalit celý proces a snížit výnos.

Také při prodeji zlatých slitků je třeba počítat s poplatky, které mohou snížit zisk.

Jak investovat do zlata: Do čeho a kolik investovat?

Nyní si všechny probírané faktory ještě trochu propojíme a vyvodíme pár závěrů. Vše závisí na vaší toleranci rizika (postoji k riziku), investičních záměrech, konkrétní situaci na trhu apod.

Proto berte následující tipy s velkou rezervou. Vše je poměrně zobecněné a nemusí vyhovovat každému. Finální investiční rozhodnutí je vždy na vás.

A) Kapitál od 10 000 Kč do 70 000 Kč

Investice do zlata ve formě CFD s sebou nese výhodu finanční páky. Ta násobí vaše zisky (bohužel i případnou ztrátu).

Na druhou stranu může být dobré jí využít, pokud je vaše investice spíše malá, nebo chcete dosáhnout vyšších zisků v kratším čase.

Řekněme například, že se tento typ investice vyplatí, když je váš kapitál ve výši okolo 10 – 70 tisíc korun.

Jde sice pořád o stejný procentuální výnos, jenže u částky pár tisíc korun je výdělek prostě velmi malý. Proto se může vyplatit využít finanční páky a investovat do nehmotného zlata.

B) Kapitál 70 000 Kč až 600 000 Kč

S touto výší kapitálu může být vhodné se poohlížet po fyzickém zlatu. Nižší částku bude možná lepší investovat do nižší gramáže. Naopak pro vyšší částky, např. 600 000 Kč korun, mohou být skvělé samostatné trojské unce.

Za částku 600 tisíc korun si můžete koupit cca 8 kusů. To nepovažujte za hodně (není nezbytné volit vyšší gramáž).

Související náklady nejsou svým poměrem vysoké a vždy budete moci prodat část zlata zpět, abyste rychle získali finanční prostředky v přiměřené výši.

Máte ještě vyšší částku, kterou byste rádi zainvestovali do zlata, ale nejste si v této tematice příliš jistí? Raději zkuste využít služeb profesionála, který bude vaši investici spravovat a pomůže vám s investováním do zlata.

Se znalostmi z tohoto článku, nikomu už rozhodně jen tak na špek neskočíte.

C) Kapitál 600 000 Kč a více

Máte-li k investici do zlata připraveny statisíce či ještě více, pak by mohlo být vhodné investici rozdělit na části.

Jednu část investovat do likvidnějších zlatých mincí či slitků a další pak do větších cihliček, u kterých jste schopni dosáhnout lepší ceny na gram.

Zpravidla by však bylo moudřejší investici diverzifikovat a nekupovat pouze zlato, ale i stříbro či jiné komodity, akcie, nebo dokonce kryptoměny.

Pomohl vám tento článek?

Do jaké gramáže investujete vy? Máte raději jeden velký kus, nebo naopak spoustu menších zlatých slitků?

Pokud máte nějaké doplňující otázky nebo vám něco nebylo jasné, určitě se zeptejte v komentářích. Rádi vám vaše dotazy zodpovíme.

FAQs – Na co se nejčastěji ptáte

Kde a jak koupit zlato ve fyzické podobě?

Zlato můžete koupit od certifikovaných prodejců, jako jsou Česká mincovna, Zlataky nebo Silverum. Před nákupem si porovnejte ceny a poplatky.

Kde investovat do zlata?

Investovat můžete buď nákupem fyzického zlata, nebo obchodováním s nehmotným zlatem přes burzovní makléře. Pro fyzické zlato jsou dobrými volbami zavedení prodejci.

Jak koupit zlato online?

Nejprve si vyberte, zda chcete fyzické zlato (slitky, mince) nebo digitální formy, jako jsou ETF či CFD. Fyzické zlato se zpravidla nakupuje u ověřených prodejců.

Jaká jsou rizika investice do zlata?

Rizika zahrnují volatilitu ceny, náklady na skladování a poplatky za prodej. Fyzické zlato může být také obtížnější likvidovat než digitální formy investice.

Co je lepší: mince, slitek nebo cihlička?

Nejvýhodnější je obvykle koupit větší gramáž (např. cihličku), protože poplatky jsou nižší. U menších gramáží platíte vyšší náklady na výrobu a balení.

Prodej zlatých slitků: Kdy je vhodné prodávat?

Zlaté slitky je ideální prodat, když je cena zlata vysoká. Sledujte trh a analyzujte makroekonomické ukazatele, které ovlivňují cenu zlata.

Rozšiřující výukové materiály z našeho webu:

Další zdroje informací:

Líbil se vám tento článek?
117
5

Autor

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat