Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Inflace v eurozóně vystoupila na další rekord 8,9 %, ekonomika rostla o 4 %

Inflace v eurozóně vystoupila na další rekord 8,9 %, ekonomika rostla o 4 %

Inflace v eurozóně vystoupila na další rekord 8,9 %, ekonomika rostla o 4 %
Zdroj: depositphotos.com

Eurostat neboli Statistický úřad Evropské unie ve své zprávě zveřejnil aktuální inflaci a HDP v EU a eurozóně. Pojďme se podívat na aktuální data a statistiky.

V eurozóně opět další rekordní inflace 8,9 %

Oproti loňskému sedmému měsíci byly spotřebitelské ceny o 8,9 % vyšší. V červnu dosáhla meziroční inflace v eurozóně 8,6 %. Jak můžete vidět v grafickém vyjádření níže, za vysokou inflací stojí zejména prudký růst cen energií, za které se platilo o 39,7 % více než loni. Oproti červnu byl sice meziroční růst cen energií poněkud nižší, tehdy byl 42%, ale naopak zrychlil růst cen potravin, a to na 9,8 % z 8,9 %.

Inflace EU
Inflace EU
Zdroj: ec.europa.eu

Červencový nárůst inflace v zemích platících eurem byl překvapením pro analytiky, kteří předpokládali, že tempo růstu cen zůstane na červnové úrovni. Evropská centrální banka již avizovala další zvyšování úrokových sazeb. Nejvyšší inflaci v rámci eurozóny v červenci podle Eurostatu vykázalo Estonsko, kde se ceny meziročně zvýšily o 22,7 %. Nejpomaleji ceny rostly na Maltě, kde inflace činila 6,5 %.

V Česku zatím není výše červencové inflace známá. V červnu vystoupila na 17,2 % z květnových 16 %. V posledních třech měsících se drží na nejvyšší úrovni od prosince 1993.

Růst HDP EU a eurozóny o 4 %

Meziroční růst HDP celé Evropské unie byl ve druhém čtvrtletí výraznější než české ekonomiky, dosáhl 4 %. Shodný byl také ekonomický růst eurozóny. V prvním kvartále byl meziroční růst ještě větší, v celé EU činil 5,5 % a v eurozóně 5,4 %.

Dá se říci, že celounijní ekonomika má za sebou podobný vývoj jako ta česká. V roce 2020 slábla oproti předchozímu roku a meziročně začala růst v loňském druhém čtvrtletí.

Nejvíce rostlo Portugalsko, nejméně se dařilo Německu

Data ukazují, že na jaře meziročně vzrostla nejvýrazněji portugalská ekonomika, a to o 6,9 %. Portugalsko je ale zároveň jednou ze dvou zemí spolu s Lotyšskem, kterým ekonomika oslabila ve srovnání s letošním prvním čtvrtletím o 0,2 %.

Nejméně meziročně rostlo Německo, kde HDP stouplo oproti loňskému druhému kvartálu o 1,5 %. Oproti předchozímu čtvrtletí byl výsledek německé ekonomiky totožný. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím nejvíce posílilo Švédsko.

Závěr

Ekonomové se shodují, že v dlouhodobém období bude postupně docházet k ekonomickému útlumu a paradoxně díky tomuto útlumu se podaří také utlumit rekordní inflace ve všech zemí EU a eurozóny.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo