Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Inflace zvedá cenu potravin na historická maxima, jak z této šlamastiky ven?

Inflace zvedá cenu potravin na historická maxima, jak z této šlamastiky ven?

Inflace zvedá cenu potravin na historická maxima, jak z této šlamastiky ven?
Zdroj: depositphotos.com

Ruku v ruce s rostoucí inflací jde i všeobecné zdražování produktů a služeb. Speciální kategorii poté tvoří trh s potravinami, který je v posledním roce jedním z nejvíce inflací zasažených segmentů. Cena některých potravin podražila o více než 100 % a všeobecný nárůst se očekává až v desítkách procent. Pozitivnímu trendu zlevňování nenahrává ani fakt, že většina zemědělských hnojiv je nejdražší v historii, což se bezpochyby opět promítne v cenách zemědělských produktů a potravin. V tomto článku se podíváme na nejzajímavější "zemědělské akcie" jejichž růst by mohl kompenzovat zdražování potravin.

Jedním ze zásadních problémů v cenách potravin jsou kromě inflace také předražená hnojiva, především dusičná a fosforečná, jejichž hlavním dovozce do Evropské unie a i do České Republiky bylo Rusko. I v tomto případě se sankce proti Rusku "opět" obrátily proti obyvatelům EU. Otázkou v těchto časech zůstává, co může udělat investor pro to, aby minimalizoval dopady zdražování na sebe a svou rodinu?

Důležité je si uvědomit, že na každé situaci někdo vydělá a pro firmy je v těžkých dobách prvořadé přežít a až poté uspokojovat potřeby zákazníků.

Právě proto se v tomto článku podíváme na akciové společnosti ze zemědělského segmentu, jejichž akcie v současné době profitují ze zdražování potravin. Pozitivní výhled na zemědělský trh umocňuje fakt, že se světová společnost již oklepává z dopadů pandemie na tuzemské ekonomiky, což umožnuje zemědělským producentům opět začít optimalizovat dodavatelské řetězce, díky čemuž by ve finále cena potravin mohla klesnout. Pojďme se nyní podívat na již zmíněné zemědělské akcie.

1) Archer Daniels

Tato společnost disponuje nejrychleji rostoucími akciemi v celém zemědělské segmentu. Tento růst je doprovázen meziročním nárůstem tržeb o téměř 32,5 % na hodnotu 85,25 miliardy USD v roce 2021. Společnost se zaměřuje především na flexitariánskou stravu, výživu a udržitelné materiály, což jsou komodity, které nastartovaly její růst. Predikce tržeb pro tuto společnost v následujících dvou letech se pohybují shodně okolo 88 miliard USD, což je opět nezanedbatelný růst. Archer Daniels vyplácí čtvrtletní dividendy 0,4 USD za akcii.

Akciový graf společnosti Archer Daniels
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

2) Corteva

Tato čistě zemědělská společnost je jedním z největších hráčů podnikajících v německém zemědělství. Už jenem proto, jsou její akcie pro evropského investora lákavé. Corteva vykázala meziroční nárůst tržeb 10,1 % a fiskální rok zakončila na hodnotě 15,7 miliardy USD. V budoucích dvou letech je společnosti predikován růst tržeb k hodnotám 17 a 18 miliard USD. Společnost vyplácí čtvrtletní dividendy 0,14 USD za akcii.

Akciový graf společnosti Corteva
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

3) Adecoagro

Společnost Adecoagro vlastní diversifikovanější portfolio své působnosti, než dvě výše uvedené společnosti. Lucemburská Adecoagro se zabývá zemědělsko-průmyslovou produkcí potravin, především mléčných výrobků, výrobou cukru a pěstováním zemědělských plodin. Rovněž se specializuje na revitalizaci zemědělské půdu, přičemž své aktivity cílí především do jižní Ameriky. Adecoagro vykázala meziroční nárůst tržeb o úctyhodných 37,5 % na částku 1,12 miliardy USD a predikce budoucích tržeb se pohybují také okolo této hodnoty. Adecoagro ovšem investorům nevyplácí dividendy.

Akciový graf společnosti Adecoagro
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Závěr

Rostoucí ceny potravin vybízí investory vytvářet taková diversifikovaná portfolia, která by je proti růstu cen ochránila, nebo alespoň minimalizovala jejich dopady na všední život. Jednou z možností, jak se proti růstu cen produktů a služeb bránit, je koupě akcií společností, které služby nebo produkty prodávají. Segment potravinářský a zemědělský je natolik důležitý, že bez jeho fungování by bylo velmi složité hovořit o jakémkoliv průmyslovém nebo technologickém rozvoji, protože lidé, kteří v těchto moderních oborech pracují, by neměli co jíst.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo