Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Prosincové futures na silovou elektřinu dosáhly ceny 500 EUR/MWh – Pohon pro inflaci

Publikováno
Prosincové futures na silovou elektřinu dosáhly ceny 500 EUR/MWh – Pohon pro inflaci
Zdroj: depositphotos.com

Každý ví, že cena silové elektřiny dramaticky stoupá. Jenom za poslední rok jsou to stovky procent, což trápí jednak domácnosti, jednak podniky. Navíc rychlý růst energií roztáčí inflační spirálu.

Jedná se o klíčový inflační faktor, protože ceny energií se logicky přenášejí z nákladů firem do cen jejich produktů a služeb.

Dá se předpokládat, že to skončí? Na to nám lehce může odpovědět trh s futures kontrakty na silovou elektřinu. Jak často opakuji, důležitým faktorem trhu je vždy očekávání. A zrovna do kurzů futures kontraktů se právě očekávání ohledně budoucích nákladů započítává dlouho dopředu.

Současná tržní cena jako pohon pro inflaci?

Současná tržní cena činí 330 EUR, takže během jednoho roku kurzy vzrostly o 350 %. Takový růst cen elektřiny je samozřejmě obrovská zátěž pro domácnosti a firmy. Rostou jim náklady, které je nutné kompenzovat. Zatímco domácnosti se snaží vzestup nákladů kompenzovat poptávkou po větší mzdě, firmy náklady zkrátka přenesou na zákazníka v podobě cen jejich produktů a služeb. A inflační spirála je na světě. Je to vlastně takový nekonečný koloběh, protože inflace krmí další inflaci.

Zdroj: kurzy.cz
Aktuální tržní cena silové elektřiny
Aktuální tržní cena silové elektřiny

Proto je takový obrovský problém se z inflační spirály dostat. Proto osobně nevěřím slibům České národní banky, že inflace začne již během několika měsíců zpomalovat (klesat). Vůbec se to neodráží v tom, co můžeme sledovat na trzích. Respektive růst inflace asi brzy skončí. Ale zůstane po delší dobu vskutku zvýšená nad inflační cíl.

Prosincové futures s high nad 500 EUR

Že se inflační spirála jen tak nezastaví dokládá i tržní cena prosincových futures kontraktů, které se před několika dny dokonce obchodovaly za kurzy nad 500 EUR/MWh. Nyní se obchodují za ceny 440 EUR/MWh. Je normální, že mezi jednotlivými splatnosti jsou rozdíly. Ale tohle jsou vážně extrémní rozdíly. Proč je cena prosincových futures tak vysoká?

Zdroj: eex.com
Prosincové futures na silovou elektřinu
Prosincové futures na silovou elektřinu

U futures kontraktů je běžné, že cena roste se vzdálenější dobou splatnosti. Takovému trhu se říká contango market. De facto trh započítává i náklady na držení. Respektive je u těchto kontraktů prémie, která zohledňuje nejrůznější náklady – přeprava, uskladnění, pojištění, atd. A právě trh očekává, že uvedené náklady během následujících měsíců radikálně porostou.

Teoreticky vzato se postupem času může ono contango snižovat. Respektive se má contango s blížící se splatností kontraktu dorovnávat se spotovou cenu. Logicky se musí obě ceny s dobou splatnosti kontraktu potkat.

Dá se s tím něco dělat?

Ve veřejném prostoru se již měsíce řeší, jak celou situaci řešit. Zazněly návrhy jako znárodňování, kompenzace, úsporné tarify, odchod z energetického trhu EU, využití zisku ČEZ pro zmíněné kompenzace, atd. Většinou jde o návrhy, které nic neřeší, pouze problém odkládají. Až na jednu výjimku – vystoupení z jednotného energetického trhu EU, tedy odchod z lipské energetické burzy. Přesněji řečeno ne úplně. Dává logiku prodávat přebytky, jakmile se uspokojí domácí poptávka.

Všechna elektřina, která se v ČR vyrobí, se prodává na pražské pobočce zmíněné burzy. Logicky cenu tlačí nahoru poptávka ze zemí, jako je Německo. Oni mají mnohem větší kupní sílu, takže při současné energetické krizi mohou ceny vyšponovat na úroveň, která je pro tuzemskou ekonomiku devastující.

Logicky není tento krok jednoduchý, ale sousední Slovensko tak de facto učinilo. Jednak se to nebude líbit Bruselu a našim sousedům, kteří jsou závislí na naši produkci a také není ČEZ 100% státní. Třetina menšinových akcionářů ČEZ může následně stát žalovat, protože pro ně je to ušlý zisk v podobě menší dividendy.

Závěrem

Dramaticky rostoucí cena energií je obrovský problém, který je ale v tomto případě řešitelný. S cenami ropy se nic dělat nedá, ale s cenami silové elektřiny už ano, protože sami vyrábíme přebytky. Jsou s tím spojeny nemalé problémy, ale možnost to je.

Co jsem tak sledoval rozhovory s různými odborníky, odchod z jednotného energetické trhu EU je asi nejreálnější scénář. Scénář, ke kterému vláda nakonec přistoupí. Nikoliv ze své vůle, ale protože růst cen by naši zemi uvrhl vyloženě do hluboké ekonomické krize. Čili k tomu budou dotlačeni okolnostmi.

Líbil se vám tento článek?
9
1

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎