Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Hypotéky od dubna příštího roku zpřísní

Publikováno
Hypotéky od dubna příštího roku zpřísní
Zdroj: depositphotos.com

Na jaře příštího roku bude cesta k hypotéce pro některé z nás zase o něco těžší. Od dubna 2022 totiž budou zájemci o hypotéku potřebovat mít k dispozici 20 % z půjčované částky. Aktuálních 10 % ale bude nadále stačit osobám do 36 let, které si chtějí pořídit nemovitost k vlastnímu bydlení. Chystají se ovšem i další změny.

Mladým chce banka cestu k vlastnímu bydlení usnadnit, investiční byty ale nepodporuje

Centrální banka obnovila další příjmové limity pro poskytování hypoték. Pro osoby do 36 let ale budou tyto limity mírnější. Limit ukazatele DTI, tedy celkový dluh žadatele vyjádřený v násobcích jeho čistého ročního příjmu, bude od dubna 8,5. Pro osoby do 36 let, které si kupují nemovitost určenou pro své vlastní bydlení, pak bude 9,5. Limit ukazatele DSTI, tedy poměr mezi celkovou výší měsíčních splátek dluhu žadatele o úvěr a jeho čistým měsíčním příjmem, bude 45 %. U mladých do 36 let to bude o 5 % vyšší. Centrální banka ukazatel DSTI i ukazatel DTI přestala loni v červnu aplikovat, nyní je však opětovně zavede.

Zpřísnění dle expertů dopadne v podstatě pouze na starší ročníky a ty, kteří si nemovitost nekupují s cílem, že v ní budou sami bydlet. Analytik společnosti Patron, Daniel Horňák, uvedl pro ČTK, že podmínky jsou podle něj nastaveny lépe než ty zrušené v polovině roku. ČNB tímto krokem dle něj tedy dala výrazně najevo, že nepodporuje nákupy investičních bytů a chce naopak podpořit mladé lidi v pořízení vlastního bydlení.

Opatření reflektují uvolňování úvěrových standardů i nadhodnocení bytů

Uvedená opatření dle centrální banky zohledňují plošné uvolňování úvěrových standardů bankami a zvyšující se nadhodnocení cen bytů v ČR. „Bankovní sektor jako celek se v průběhu letošního roku při poskytování hypotečních úvěrů vrátil ke značně uvolněným standardům. Takto uvolněné standardy jsme naposledy pozorovali v roce 2018, než byly poprvé zavedeny limity příjmových ukazatelů,” upozornil guvernér ČNB Jiří Rusnok. Dodal také, že cílem opatření je bránit nárůstu zranitelnosti bankovního sektoru.

Ceny bytů pak dle odhadů ČNB byly ve druhém čtvrtletí tohoto roku nadhodnoceny téměř o 25 %, u investičních bytů pak dokonce o 30 %. V obou případech jde o vzrůst o 5 procentních bodů oproti období před půl rokem. Ceny bytů sice rostou ve všech evropských zemích, v Česku ale nárůst patřil k těm nejvyšším v ročním i tříletém horizontu.

Odhadnout další vývoj cen nemovitostí se podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka přesně nedá. Pro ČTK uvedl, že není na pořadu dne očekávat, že aktuální „bublina“ splaskne vlivem krize ani že zkrátka rychle zmizí. Doplnil ale, že není standardní, aby ceny nemovitostí rostly výrazně rychleji než příjmy domácností. Taková situace podle guvernéra nemůže trvat věčně. „Jsme na hraně tohoto vývoje,” uvedl Rusnok.

Extrémní zájem o hypotéky před zpřísněním ČNB nečeká

Guvernér ČNB se neobává, že by se lidé snažili hromadně získat do dubna hypotéku za původních podmínek. „Určité riziko tu je, ale banky se chovají rozumně. Neměl by to být zásadní problém. Nedokážu si představit, že by se tam objevila nějaká obrovská suma produkce hypoték,” podotkl. Připomněl, že ztráty bank ze znehodnocení úvěrů i aktiv se vrátily na velmi nízkou úroveň. Podíl úvěrů se selháním se začal snižovat, dodal.

Poskytovatelé hypoték zároveň podle ČNB budou moci na specifické případy aplikovat v běžném kalendářním čtvrtletí výjimku, která by neměla překročit 5 % celkového objemu hypotečních úvěrů, které poskytli v předcházejícím kalendářním čtvrtletí.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

K tématu financí jsem se dostala tak trochu oklikou. Studovat jsem se vydala bohemistiku na pražské „fildě“, což se světem financí nijak nesouvisí. Ekonomika mě ale bavila už na střední, a tak mi bylo trochu líto, že se jí nijak nevěnuji. Během mých studií ovšem přišla nabídka začít pracovat jako externí copywriter pro jednu banku. Neváhala jsem, prošla výběrovým řízením a začala se rozkoukávat ve světě finančních produktů. Díky této „praxi“ mám největší zkušenosti právě v oblasti finančních produktů a osobních financí. Postupně se ale snažím proniknout také do světa investování.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.