Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Navzdory bankrotu Genesis dosahuje BTC pětiměsíčních maxim!

Publikováno
Finex Coin Week – Navzdory bankrotu Genesis dosahuje BTC pětiměsíčních maxim!
Zdroj: Depositphotos.com

Je tady nový týden a s ním ohlédnutí za nejzajímavějšími událostmi ze světa kryptoměn za posledních sedm dní. Tentokrát jsme se zaměřili na tyto zprávy.

Obsah článku

Scaramucci tvrdí, že BTC bude do dvou let stát 50 – 100 000 dolarů

Výkonný ředitel společnosti SkyBridge, Anthony Scaramucci, vidí v Bitcoinu velký potenciál a nebojí se předpovídat jeho cenu v následujících letech. Podle jeho slov bude tato přední kryptoměna stát do dvou až tří let 50 000 – 100 000 dolarů.

Kryptoměnový trh zaznamenal v roce 2022 výrazný pokles hodnoty a ztratil přibližně 1,4 bilionu dolarů v rámci své celkové tržní kapitalizace. Odvětví sužovaly problémy s likviditou a přišlo i několik bankrotů, které vyvrcholily krachem burzy FTX.

Podle Anthonyho Scaramucciho bude rok 2023 pro Bitcoin rokem oživení. Ve svém rozhovoru s CNBC zdůraznil následující:

“Investice do Bitcoinu je riziková, předpokladem ovšem je, že jeho adopce v budoucnu poroste, v což pevně věřím. Bude-li to tak, cena Bitcoinu by se za dva či tři roky mohla snadno vyšplhat do rozmezí 50 000 – 100 000 dolarů.”

Co si myslí další odborníci?

Televizní stanice CNBC hovořila minulý týden na kryptokonferenci ve švýcarském Svatém Mořici s odborníky v oboru, kteří nabádají k opatrnosti. BTC bude podle nich dál citlivý na makroekonomickou situaci, například na růst úrokových sazeb a bude i nadále volatilní. Ikdyž BTC začal nový rok růstem, nový bullrun v roce 2023 je podle nich nepravděpodobný.

Například krypto veterán Bill Tai si myslí, že by se BTC mohl podívat až na 12 000 dolarů, než začne vytvářet nová maxima. Šéfka strategie ve společnosti CoinShares, Meltem Demirorsová, si myslí, že se BTC bude v roce 2023 pravděpodobně pohybovat v rozmezí mezi 15 000 až 30 000 dolarů.

Jean-Baptiste Graftieaux, globální generální ředitel kryptoměnové burzy Bitstamp, nedávno uvedl, že další bullrun by mohl přijít v průběhu příštích dvou let, a to s odkazem na rostoucí zájem institucionálních investorů.

Většina odborníků tedy předvídá oživení až v roce 2024, kdy má dojít k dalšímu halvingu. Těžařům tímto klesnou odměny za jejich činnost opět na polovinu, stejně jako po posledním půlení. K této události dochází po každých 210 000 vytěžených blocích, což vzhledem k tempu jejich tvorby vychází vždy na 4 roky. Jedná se o zásadní mechanismus pro cenu Bitcoinu, ovšem pokud se jeho cena v čase průběžně nezvyšuje, pro těžaře to znamená snižující se odměny. Půlení bude pokračovat až do roku 2140, kdy proběhne naposledy. Pak bude všech 21 milionů bitcoinů vytěžených a těžaři budou vypláceni pouze z transakčních poplatků.

Akcie těžařských společností se odrazily ode dna

Společnosti, které se zabývají těžbou BTC, zažívaly v posledních měsících těžké časy. Některé z nich musely ve velkém prodávat své zásoby bitcoinů a jiné musely pozastavit, nebo dokonce ukončit svou činnost. Během aktuálního bearmarketu vznikly veřejně obchodovaným těžařským společnostem ztráty ve výši 4 miliard dolarů.

Odraz ceny BTC, který jsme zaznamenali v posledních týdnech, měl pozitivní vliv i na akcie těchto společností. Mnohé z nich zaznamenaly nejlepší měsíční výkonnost za poslední rok. Tento růst pomohl hlavně společnostem, které se dostaly do existenčních problémů.

Jedna z předních těžařských společností, Bitfarms, zaznamenala v prvních dvou týdnech nového roku 140% nárůst. Podobně úspěšný vstup do roku 2023 zaznamenala společnost Marathon Digital Holdings se 120% nárůstem. Společnost Hive Blockchain Technologies zaznamenala ve stejném období téměř zdvojnásobení hodnoty svých akcií, zatímco MVIS Global Digital Assets Mining Index vzrostl v prvním měsíci nového roku o 64 %.

Luxor Hashprice Index se letos zvýšil o 21 %. Tato metrika sleduje kolik těžař vydělá díky svému výpočetnímu výkonu zapojenému do bitcoinové sítě. Zvýšení ceny BTC pro něj tedy znamená větší odměny.

Bullrun v roce 2021 přiměl několik těžařských společností ke vstupu na burzu, zatímco jiné společnosti výrazně investovaly do vybavení a expanze. Dlouhá krypto zima v roce 2022 však odhalila zranitelnost a nedostatečnou stabilitu mnoha těchto společností.

Během roku 2021 došlo k výraznému nárůstu půjček ze strany těžařů, což mělo negativní dopad na jejich finanční situaci během následného medvědího trhu.

Tyto společnosti mají v současné době závazky ve výši čtyř miliard dolarů. Jeden z největších těžařů, společnost Core Scientific, musel dokonce v prosinci podat návrh na konkurz.

Růst akcií bitcoinových těžařů přichází v době širšího růstu kryptoměnového trhu, který za poslední dva týdny přidal více než 100 miliard dolarů k celkové tržní kapitalizaci. Jen BTC vzrostl od začátku roku o 28 %, což podporuje i poptávku po akciích těžařů.

Společnost Genesis vyhlásila bankrot

Společnost Genesis vyhlásila v pátek 20. ledna návrh na konkurs podle článku 11. Pomůže to zákazníkům burzy Gemini získat zpět své prostředky ze zhodnocovacího programu?

Potvrdilo se to, co společnost avizovala ve své zprávě už 18. ledna. Zde uvedla, že zváží podání žádosti o bankrot, pokud by nebyla schopna získat hotovost v době, kdy jí chybí dostatek likvidity. Jedná se o podobnou situaci, jaká předcházela podání žádosti o bankrot krypto burzou FTX loni v listopadu.

Zpráva přichází krátce poté, co Komise pro cenné papíry a burzu Spojených států 12. ledna oznámila, že Genesis a krypto burza Gemini nabízely prostřednictvím programu Gemini “Earn” neregistrované cenné papíry. Tento případ je stále v šetření.

Ke kauze se pravidelně na Twitteru vyjadřuje Cameron Winklevoss, spoluzakladatel burzy Gemini. Ten vyzval v otevřených dopisech generálního ředitele Digital Currency Group, Barryho Silberta, aby uznal, že Genesis dluží Gemini 900 milionů dolarů, které jí Gemini v rámci programu “Earn” půjčila. Společnost DCG v reakci na tato obvinění uvedla, že Winklevossova tvrzení jsou “zlomyslné a falešné pomluvy”.

Tyto dlouhodobě hlášené problémy s likviditou společnosti Genesis mohou pocházet ještě z doby, kdy došlo ke krachu společnosti Three Arrows Capital.

Silbert nedávno sdělil akcionářům DCG, že 3AC dluží společnosti Genesis 447,5 milionu dolarů a 4 550 bitcoinů, které měly v té době hodnotu zhruba 78 milionů dolarů.

Společnost Genesis měla také před krachem u FTX zhruba 175 milionů dolarů. Tato skutečnost rovněž pravděpodobně přispívá k nedostatku likvidity a potenciální platební neschopnosti. Genesis po vyhlášení konkurzu na FTX pozastavila výběry. Zařadila se tak mezi další oběti tohoto dlouhého bearmarketu vedle Terraform Labs, Voyager Digital, Celsius Network, Three Arrows Capital, FTX a BlockFi.

Trumpova kolekce NFT vstala z mrtvých, denní obchodovaný objem se v minulém týdnu zvýšil až o 800 %

NFT kolekce bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa zpočátku vzbuzovala posměch, ale nakonec všechny skeptiky překvapila. Všech 44 000 NFT určených k prodeji se vyprodalo během 48 hodin. Na sekundárních trzích kolekce koncem roku lámala rekordy, aby se následně propadla v zapomnění. Minulý týden však kolekce překvapila výrazným růstem.

Celkový denní objem obchodovaných NFT z oficiální kolekce Trump Digital Trading Cards vzrostl od úterý do středy téměř o 800 %, z úterních 34 000 dolarů na středečních neskutečných 306 000 dolarů. Vyplývá to z údajů analytické platformy CryptoSlam, která sleduje dynamiku prodejů na sekundárních trzích. Dle aktuálních dat z dnešního rána je ovšem denní obchodovaný objem zpět ve starých kolejích kolem 30 000 dolarů.

Prodeje Trumpových NFTs minulý týden rostly, stejně jako jejich průměrná prodejní cena. V úterý zaznamenal CryptoSlam celkem 115 transakcí při průměrné prodejní ceně 296 dolarů v ETH. Ve středu se však počty vyšplhaly na 704 zobchodovaných NFT za průměrnou cenu 435 dolarů. V době psaní článku poslední prodej proběhl za 405 dolarů.

Podle webu NFT Floor Price, který sleduje ceny nejlevnějších NFT z různých kolekcí v rámci všech předních NFT tržišť, se počáteční cena od začátku minulého týdne zvýšila z 290 dolarů na 489 dolarů v době psaní tohoto článku.

NFT je nezaměnitelný token, který představuje vlastnictví jedinečného předmětu, jako jsou sběratelské předměty, umělecká díla a profilové obrázky (PFP).

Trh s NFT v roce 2021 a následně v roce 2022 vygeneroval objemy obchodů v hodnotě přibližně 25 miliard dolarů. V posledních několika měsících však prodeje i ceny prudce klesly.

Co stojí za tak prudkým nárůstem této kolekce není jisté. Spekuluje se o tom, že rostoucí poptávka souvisí se zprávou, že bývalý prezident Spojených států plánuje návrat na přední sociální sítě Facebook a Twitter. Jeho účty byly pozastaveny v loňském roce kvůli podněcování k útokům na budovu amerického Kapitolu.

Bitcoin dosáhl pětiměsíčního maxima na úrovni 23 000 dolarů

Konec minulého týdne byl pro hlavní kryptoměnu nadmíru úspěšný. Býci poslali BTC nad 23 000 dolarů, což je nejvyšší hodnota za posledních 5 měsíců a není daleko od jednoho z nejspolehlivějších klouzavých průměrů (200 WMA).

Obchodníci spekulují, zda se jedná o “odraz mrtvé kočky”, či zda BTC našel svoje dno a začíná nový bullmarket. Nová několikaměsíční maxima přichází v rychlém sledu za sebou navzdory obavám z případné velké korekce. Intradenní obchodník Skew na Twitteru upozornil, že za víkendovým růstem mohou stát především obchodníci na asijských trzích.

“Další rally je tažená asijskou nabídkou. Kupující se strategií TWAP absorbují prodejní tlak ze strany MM,” komentoval Skew svůj kombinovaný graf.

Prudký růst během několika týdnů vyvolává také velké obavy a některé známé tváře z kryptoměnové komunity nabádají k opatrnosti. Například analytik Toni Ghinea, známý jako Crypto Tony, upozornil, že celý pohyb nemusí být ničím jiným než “odrazem mrtvé kočky”. Kryptoměnovou komunitu následně varoval, že čím větší nárůst přijde, tím strměji Bitcoin poletí k zemi.

Obchodníci zaměřili svoji pozornost na týdenní uzavření. Bitcoin minulý týden uzavřel na 22 700 dolarech, což je prozatím nejlepší výsledek od poloviny srpna 2022

Za posledních 30 dnů posílil BTC o téměř 35 %. Od svého minima 15 500 dolarů, které zaznamenal po krachu FTX, se jedná o více než 47% růst. Analytická platforma Sentiment k této cenové akci poznamenala, že na tomto růstu mají zásluhu především velcí investoři. Velryby, které drží 1 000 až 10 000 BTC, nashromáždily za poslední dva týdny přes 64 638 BTC v hodnotě více než 1,46 miliardy dolarů.

Závěr k aktuální situaci

Bitcoin posiluje už druhý týden za sebou a poprvé od září 2022 dosáhl hranice 23 000 dolarů. Zda se bude jednat o trvalejší růst či pouze o past na býky nám může ukázat už následující týden. Zlepšení sentimentu potvrzuje i oblíbený index strachu a chamtivosti, Fear and Greed Index, který na konci minulého týdne vystoupil ze zóny strachu do zóny neutrální.

Hlavní kryptoměna má nyní před sebou důležitou rezistenci na hladině okolo 23 000 dolarů. V příštích dnech budeme sledovat, jak si s touto rezistencí poradí. Je tedy otázkou, jestli se BTC podaří tuto rezistenci přesvědčivě prorazit, či zda bude potřebovat další korekci pro nabrání sil. Toho všeho můžeme být svědky už v následujícím týdnu.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.