Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Ethereum pokračuje v aktualizacích sítě, Bitcoinu hrozí zákaz těžby v USA

Publikováno
Finex Coin Week – Ethereum pokračuje v aktualizacích sítě, Bitcoinu hrozí zákaz těžby v USA
Zdroj: Depositphotos.com

Vítejte u dalšího vydání Finex Coin Week, ve kterém vám každé pondělí přinášíme souhrn nejzajímavějších událostí ze světa digitálních aktiv. Tentokrát nás zaujala následující témata.

Obsah článku

Binance končí s podporou USDC a dalších stablecoinů

Začátkem minulého týdne se objevila překvapivá informace, kterou zveřejnila Binance, jedna z největších kryptoměnových burz podle objemu obchodování. Burza se rozhodla ukončit podporu velmi rozšířeného stablecoinu USDC a dalších menších stablecoinů jako USDP a TUSD, které začne převádět na svůj nativní stablecoin BUSD. Tímto krokem fakticky vyloučí z obchodování tři konkurenční stablecoiny.

USDC je podle portálu CoinMarketCap v době psaní článku druhý největší stablecoin s tržní kapitalizací 51 miliard dolarů, před ním už je pouze USDT. Na třetím místě je stablecoin Binance USD (BUSD), jehož tržní kapitalizace je oproti USDC méně než poloviční.

Společnost Binance odůvodnila svůj krok tím, že chce zvýšit likviditu a efektivitu kapitálu na své obchodní platformě. Podle Binance to nebude mít pro jejích 28 milionů uživatelů žádné negativní důsledky. Uživatelé budou moci i nadále vybírat prostředky v USDC, USDP a TUSD v poměru 1:1 k zůstatku na jejich účtu denominovaném v BUSD. Ohlášená změna vstoupí v platnost 29. září.

Uživatelé uvidí převedené zůstatky na svých účtech do 24 hodin, minimální částka pro manuální převod bude 1 USDC, 1 USDP nebo 1 TUSD.

Binance ve své zprávě uvádí, že seznam stablecoinů, které budou způsobilé pro automatickou konverzi, se může změnit.

Rozhodnutí Binance se na sociálních sítích nestřetlo s pozitivním přijetím. Například trader a influencer @bloodgoodBTC, který má na Twitteru více než 250 000 sledujících, přirovnal krok Binance ke Googlu, který před 10 lety podobně odstranil svou konkurenci.

Změny, které společnost oznámila, se dotknou veškerých nástrojů, v nichž stablecoiny USDC, USDP a TUSD figurují, včetně spotového obchodování, futures a maržových půjček. Změna se nedotkne pouze největšího stablecoinu Tether (USDT) s tržní kapitalizaci 67 miliard dolarů, který zůstane i nadále na Binance přístupný.

Kryptopeněženky Trezor a Wasabi oznámily spolupráci

Společnost Satoshi Labs, která stojí za jednou z nejoblíbenějších kryptopeněženek Trezor, spojuje síly se společností zkSNACKs zaměřenou na anonymizaci bitcoinových transakcí. Toto spojení přinese do Trezoru implementaci technologie CoinJoin.

CoinJoin je mixér mincí, který seskupuje bitcoinové transakce a zastírá tak jejich původ. Během mixování dochází ke smíchání tokenů o stejné hodnotě (např. 0,2 BTC) od mnoha (až desítek) uživatelů, které se náhodně přerozdělí. Jednoduše řečeno se jedná o funkci, která umožní větší anonymitu držených bitcoinů. Tato technologie už úspěšně funguje v populární bitcoinové peněžence Wasabi Wallet společnosti zkSNACKs.

Trezor se specializuje na hardwarové kryptoměnové peněženky, které drží privátní klíče a podepisují transakce v režimu offline, jedná se zatím o nejbezpečnější způsob jejich uložení.

Cílem partnerství firem, které udržují dobré vztahy už od roku 2019, je, aby uživatelé mohli posílat bezpečně a anonymně mince přímo ze svých hardwarových peněženek Trezor.

“Se svou hardwarovou peněženkou se budete moci v aplikaci Trezor Suite připojit přímo k WabiSabi CoinJoin,” uvedl Rafe, vývojář společnosti zkSNACKs a vysvětlil, že WabiSabi je nový nejpokročilejší CoinJoin protokol, který zatím existuje.

Karo Zagorus, vedoucí marketingu ve společnosti zkSNACKs, dodal, že partnerství vzniklo na základě rozhovorů, které začaly už v roce 2019, a představuje “fenomenální úspěch”.

Podle zkSNACKs je soukromí v kryptoměnách v současné době důležitější než kdykoli předtím. Důvodem je podle nich rostoucí dohled vládních aparátů nad kryptoměnami, finanční transakce by tak mohly být využity k důkladnému sledování toho, co občané dělají.

V současnosti je těžké odhadnout, jak se k technologii CoinJoin postaví regulátoři. V médiích se nedávno objevila kauza ohledně kryptoměnového mixéru Tornado Cash, který se ve Spojených státech dostal na sankční seznam OFAC. Ministerstvo financí zakázalo Američanům tento mixér mincí používat, protože ho podle nich zneužívali zločinci k praní špinavých peněz.

El Salvador oslavil první rok od adopce Bitcoinu

Malá středoamerická země se do historie kryptoměn zapsala velkým tučným písmem, když před rokem jako první adoptovala Bitcoin jako zákonné platidlo. Pojďme si shrnout to, co se Salvadoru za uběhlý rok povedlo a nebo naopak nepovedlo.

Vše odstartovalo v létě 2021 krátce poté, co BTC dosáhl svého historického maxima a začalo se o něm mluvit po celém světě. Najednou se o něj zajímaly firmy z tradičního finančního odvětví či giganti jako Tesla, společnost nejbohatšího muže planety, Elona Muska. Otázkou zůstávalo, zda se najde natolik sebevědomá země, která Bitcoin adoptuje jako zákonné platidlo. Odpověď přišla během konference Bitcoin 2021 v Miami, kdy prezident Salvadoru Nayib Bukele oznámil plány na legalizaci kryptoměny v jeho zemi ještě do konce roku.

Úspěchy El Salvadoru

Navzdory pochybnostem a odporu ze strany mnoha subjektů a úředníků podepsal Bukele 7. září 2021 zákon, podle kterého se vedle dolaru stane Bitcoin v El Salvadoru zákonným platidlem. Představena byla i nová peněženka Chivo, ve které čekalo na každého nového uživatele 30 dolarů v BTC.

Reakce kryptoměnového průmyslu byla okamžitá, několik společností a zastánců BTC zemi chválili za její odvahu. Mnozí do ní investovali a propagovali ji na sociálních sítích, někteří dokonce tvrdili, že se tam přestěhovali nebo přestěhují. Díky tomuto rostoucímu zájmu, zahraničním investicím a stoupající ceně BTC zahájil Salvador několik iniciativ souvisejících s Bitcoinem.

  • Salvador se pustil například do těžby BTC. Zvolil však velmi netradiční způsob, který ještě nikdo předtím nevyzkoušel. K těžbě nových bitcoinů začal využívat přebytek své sopečné energie a první vytěžený bitcoin přišel začátkem října 2021.
  • Dalším projektem byla stavba obrovské nemocnice pro domácí zvířata, která byla financována ze zisků z BTC a dalších bitcoinových aktivit. K otevření došlo na začátku roku 2022 a každý zákrok stál 0,25 dolaru v BTC.
  • Krátce poté se objevilo i bitcoinové vzdělávací centrum.
  • Nejambicióznější nápad přišel na konci roku, kdy Salvador odhalil plány na vybudování celého města Bitcoin City, které mělo využívat energii z ekologických zdrojů a být plnohodnotnou metropolí s rezidenčními a obchodními oblastmi, restauracemi, letištěm a přístavem či železniční dopravou. K jeho vybudování měly být použity bitcoinové dluhopisy v hodnotě 1 miliardy dolarů.

Co se El Salvadoru nepovedlo?

Ačkoliv byla pro kryptoměnovou komunitu novinka o adopci Bitcoinu jako zákonného platidla velmi žhavá, později se ukázalo, že rozhodnutí prezidenta Bukeleho přineslo zemi i řadu problémů.

  • Mezi neúspěch lze považovat to, že Salvador utratil něco málo přes 100 milionů dolarů, aby nashromáždil 2 381 mincí, které mají v době psaní článku hodnotu zhruba 44,6 milionu dolarů, což znamená obrovskou nerealizovanou ztrátu.
  • Agentura Fitch snížila úvěrový rating Salvadoru navzdory tvrzení ministerstva financí, že fiskální rizika spojená s Bitcoinem jsou “extrémně minimální”. Přijetí BTC bylo kritizované i Mezinárodním měnovým fondem, který naléhal na prezidenta Bukeleho, aby se Bitcoinu vzdal kvůli velkým rizikům, které pro jeho zemi představuje.
  • Několik amerických senátorů, včetně Jamese Rische a Boba Menendeze, kteří nejsou Bitcoinu nakloněni, vypracovalo návrh zákona, jehož cílem je prozkoumat dopady přijetí BTC v Salvadoru na finanční systém v USA. Obávají se totiž, že země, které používají BTC, ohrožují zájmy Spojených států.
  • Co se týká zmíněných dluhopisů, které mají být kryté bitcoiny v hodnotě 1 miliardy dolarů, tak ty stále nespatřily světlo světa. Představitelé země jejich spuštění několikrát odložili s odvoláním na nepříznivé podmínky na trhu.
  • Nejsmutnější na tom všem je, že ani rok od adopce Bitcoinu v zemi toho o něm obyvatelé Salvadoru moc neví. Většina z nich si vybrala dárek 30 dolarů z místních bankomatů a v používání Bitcoinu nepokračovala.

Ethereum je o krok blíž ke sloučení, upgrade Bellatrix byl úspěšně spuštěn

V úterý brzy ráno zahájili vývojáři Etherea dlouho očekávané sloučení sítě tím, že spustili poslední významný upgrade Bellatrix před samotným Merge. Během spuštění však došlo k menším technickým problémům a komunita začala pochybovat o tom, zda je síť na sloučení připravena.

Upgrade Bellatrix je první ze dvou fází sloučení současného Etherea fungujícího na bázi Proof of Work (PoW) s Beacon Chainem, který už funguje na novém mechanismu Proof of Stake (PoS). Druhou fází je upgrade Paris, který je podle Vitalika Buterina naplánovaný na období mezi 13. – 15. zářím.

Mírné problémy aktualizace Bellatrix

Spuštění upgradu Bellatrix nebylo tak úspěšné, jak se na první pohled zdálo. Síť Ethereum zaznamenala výrazný nárůst frekvence nevalidovaných bloků. Toto číslo po spuštění Bellatrixu vyskočilo přibližně o 1 700 %.

V běžných podmínkách Etherea se cca 0,5 % všech bloků nepovede ověřit na první pokus, po upgradu Bellatrix se zmíněná hodnota zvýšila na 9 %. Nejedná se o vitální problém ohrožující životnost celé sítě, ale signalizuje to, že s aktualizací měla řada operátorů uzlů problémy. Podle Ethereum Foundation to pramení zejména z používání zastaralých verzí klienta. Všechny uzly by nyní měly používat nejnovější software připravený na sloučení, ovšem podle společnosti Ethernodes svůj software ještě stále neaktualizovalo 25,2 % uzlů.

Přední vývojář Etherea, Van Der Wijden, uvedl, že největším problémem, kterým teď síť Etherea prochází, je nepřipravenost uživatelů. Dle Wijdena je nutné přimět všechny provozovatele uzlů k aktualizaci jejich softwaru.

Van Der Wijden zašel tak daleko, že řekl, že míra, do jaké byla síť Ethereum během upgradu ovlivněna neaktualizovanými provozovateli uzlů, byla mnohem méně problematická, než se očekávalo.

“Očekával jsem, že neaktualizovaných uzlů bude ještě více,” pokračoval Van Der Wijden, “jsem velmi překvapen, jak skvěle to šlo.”

Bílý dům naznačuje omezení těžby kryptoměn na bázi Proof of Work

Bílý dům ve čtvrtek oznámil, že by američtí zákonodárci ve spolupráci s regulačními orgány mohli brzy potlačit těžbu kryptoměn kvůli její velké uhlíkové stopě. Prohlášení přichází na základě exekutivního příkazu, který letos v březnu podepsal prezident Joe Biden.

Úřad pro vědeckou a technologickou politiku Bílého domu uvedl, že by těžaři kryptoměn měli s pomocí Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA), Ministerstvem energetiky (DOE) a dalších federálních úřadů najít řešení na snížení emisí skleníkových plynů. Bílý dům zašel dokonce tak daleko, že by mohl energeticky náročnou těžbu kryptoměn úplně zakázat.

Ve zprávě se uvádí: “Pokud by se opatření pro ekologičtější těžbu ukázala jako neúčinná, měla by administrativa prozkoumat exekutivní opatření a Kongres by mohl zvážit legislativu, která by omezila nebo zakázala používání energeticky náročných mechanismů pro těžbu kryptografických aktiv.”

Těžba kryptoměn jako je Bitcoin spotřebovává obrovské množství energie, které je zapotřebí k ověření transakcí na blockchainu. Používají se k tomu počítače s velkým výpočetním výkonem a proto se těžba často provádí v průmyslovém měřítku.

Spojené státy jsou v současné době největším těžařem bitcoinů. Situace se změnila poté, co Čína tuto činnost na svém území zakázala a těžební operace se přesunuly do Severní Ameriky. Podle aktuálních údajů z Cambridge University vzrostl celosvětově podíl USA na těžbě Bitcoinu o 3,5 % na současných 38 %.

Zpráva také upozornila na rozdíl mezi mechanismy Proof of Work a Proof of Stake a zmínila dlouho očekávaný upgrade Etherea, známý jako “the Merge”, který bude mnohonásobně šetrnější pro životní prostředí.

Někteří odborníci, včetně známého bitcoinera a vedoucího marketingu ve společnosti Kraken, Dana Helda, uvedli, že po dokončení upgradu Etherea bude vysoká spotřeba energie na těžbu Bitcoinu mnohem více v centru pozornosti regulátorů.

Závěr k aktuální situaci

Evropská centrální banka v minulém týdnu zvedla podle očekávání investorů úrokové sazby o 75 bazických bodů, přičemž kvantitativní utahování ani další problematiku neřešila. Šéf Fedu Jerome Powell ve svém vystoupení mluvil také o silném závazku stlačit inflaci zpět k cíli. Dodal, že inflační očekávání musejí zůstat ukotvená a Fedu běží čas, neboť čím déle inflace zůstane vysoká, tím spíš se začne promítat do rozhodování veřejnosti.

Bitcoin se v minulém týdnu propadl pod 19 000 dolarů, aby se následně na konci týdne vrátil zpět a dokonce překročil hranici 21 000 dolarů. Tento výrazný pohyb byl pravděpodobně způsoben oslabením dolaru, který reagoval na nejnovější komentáře předsedy Federálního rezervního systému Jerome Powella o inflaci. Vysoká volatilita není u BTC nic nového a proto je nejlepší strategií DCA, kdy si postupně průměrujete svoji nákupní cenu.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.