Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Biden podepíše během týdne exekutivní příkaz týkající se kryptoměn

Biden podepíše během týdne exekutivní příkaz týkající se kryptoměn

Biden podepíše během týdne exekutivní příkaz týkající se kryptoměn
Zdroj: beincrypto.com

Americký prezident Joe Biden by měl tento týden podepsat dlouho očekávaný exekutivní příkaz, který nařídí ministerstvu spravedlnosti, ministerstvu financí a dalším orgánům, aby prozkoumaly rizika a příležitosti, které Bitcoin a kryptoměny přinášejí. Vedle této problematiky mají za úkol posoudit právní a ekonomické důsledky vytvoření digitální měny americké centrální banky (CBDC).

Smyslem těchto průzkumů má být podklad pro vytváření nových zákonů upravujících použití kryptoměn, od exekutivního příkazu se očekává např. požadavek na Ministerstvo zahraničí pro synchronizaci tvořených zákonů s ostatními státy.

Rozhodnutí přichází ve chvíli, kdy jsou na Rusko uvalovány sankce z důvodu vojenského napadnutí Ukrajiny. Ty přichází v různých ekonomických formách – odstranění z mezinárodní bankovní platební sítě SWIFT, zmrazení devizových rezerv nebo odstřižení možnosti investování amerických investorů na ruských akciových trzích.

Přikaz se bude týkat i požadavků na CBDC

Příkaz hlavy státu požádá ministerstvo spravedlnosti, aby prověřilo, zda je k vytvoření nové měny zapotřebí nový zákon, přičemž Federální obchodní komise, Komise pro finanční ochranu spotřebitelů a další instituce mají prozkoumat dopad na spotřebitele.

Federální rezervní systém dokonce vydal v lednu na toto téma dokument, který zkoumá rizika a výhody digitální měny podporované USA.

Kdy bude příkaz podepsán?

Bidenův příkaz stanoví 180denní lhůtu pro vypracování řady analýz o kryptoměnovém trhu a o roli, kterou budou kryptoměny hrát ve vyvíjejícím se prostředí. Prezidentův příkaz by měl pravděpodobně přijít ve středu.

"Za 180 dní bychom mohli být svědky významného posunu v legislativním rámci digitálních aktiv. Jedná se o pravděpodobný krok směrem k vytvoření digitální měny centrální banky," uvedl zdroj.

Bílý dům již v loňském roce uvedl, že zvažuje rozsáhlý dohled nad trhem s kryptoměnami za účelem vypořádání se s rostoucí hrozbou ransomwaru a další kybernetické kriminality.

Upozornění na obcházení sankcí

Orgán pro vymáhání finanční kriminality v pondělí směřoval upozornění finančním institucím, aby si daly pozor na možné pokusy ruských subjektů vyhnout se sankcím, které Washington zavedl kvůli invazi Moskvy na Ukrajinu.

Američtí zákonodárci také vyjádřili obavy ohledně takové možnosti, včetně senátorky Elizabeth Warrenové, která zaslala ministerstvu financí dopis s dotazem na jeho plány boje proti případnému ruskému zneužívání bitcoinu a kryptoměn pro obcházení sankcí.

Eskalace sankcí

Z prvotního odmítavého přístupu důležitých hráčů na poli zpracování plateb a kryptoměnových směnáren se útočná země dostala do problémové pozice. Druhého března došlo k prvnímu zmrazení vybraných ruských účtů u kryptoměnových burz v Jižní Koreji, přičemž o šest dní později se přidala Coinbase, která pozastavila činnost 25 000 podezřelých ruských účtů.

Ještě o víkendu firmy z oblasti provozování plateb oznámily, že pozastavují provoz v Rusku s odvoláním na probíhající invazi na Ukrajinu. "Po ukončení provozu nebudou všechny transakce iniciované kartami Visa vydanými v Rusku fungovat mimo tuto zemi a všechny karty Visa vydané finančními institucemi mimo Rusko nebudou fungovat na území Ruské federace," stojí ve zprávě.

Bitcoin posiluje po předčasném vydání prohlášení ministrině financí

Bitcoin přes noc posílil o téměř 10 %, důvodem strmého nárůstu bylo pravděpodobně předčasné vydané prohlášení ministrině financí Janet Yellenové, které bylo následně smazáno. Stále je dostupná archivovaná verze.

Kurz BTC
CZK
USD
EUR
BTC
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Janet Yellenová ve zprávě blíže přibližuje smysl prezidentova exekutivního příkazu a popisuje kroky, které za účelem na základě jeho budoucího provedení již podniká ministerstvo financí.

"Smyslem exekutivního příkazu je koordinovaný a všestranný přístup k zákonům upravující digitální aktiva, jenž bude podporovat potřebnou inovaci ústící v mnoho výhod pro státní sféru, společnosti a spotřebitele," uvedla Yellenová v prohlášení.

Zmiňovala zde dále spolupráci ministerstva financí s Radou pro Dohled nad Finanční Stabilitou nebo s institucemi jako OCC nebo FDIC (zaměřujícími se opět na stabilitu finančního systému) pro bližší průzkum oblasti stablecoinů.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
-0,38%
Cena
$20 213
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
-4,2%
Cena
$1 109
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-4,8%
Cena
$221,6

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo