Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Velké změny v úročení: Česká spořitelna snižuje sazby na spoření!

Česká spořitelna přichází s výraznými změnami v úročení svých spořicích účtů, které platí od 1. června 2024. Tato změna, reagující na tržní podmínky a kroky konkurenčních bank, přinese snížení úrokových sazeb pro většinu klientů.

Velké změny v úročení: Česká spořitelna snižuje sazby na spoření!
Zdroj: depositphotos.com

Česká spořitelna oznámila, že od 1. června 2024 mění způsob úročení na svém spořicím účtu. Tato změna přinese snížení úrokových sazeb pro většinu klientů. Je to reakce na aktuální tržní podmínky a kroky konkurenčních bank.

Jaké jsou změny ve spoření

Změny jsou vázané především na účet Plus. Pokud klienti s Plus účtem nepoužívají elektronické bankovnictví George, jejich úroková sazba klesne z 2,25 % ročně na 1,25 %. Klienti s účtem Plus, kteří používají George, budou nově získávat úrokovou sazbu pouze 2,25 % ročně místo dosavadních až 4,05 %.

Pro ty, kteří mají Plus účet, používají George a pravidelně investují nebo přispívají na penzijní spoření alespoň 500 korun měsíčně (kromě příspěvku od zaměstnavatele), bude úroková sazba od června 3,25 %. Mezi investice se řadí i dlouhodobý investiční produkt (DIP).

Dosud dostávali úrokovou sazbu 4,25 %, přičemž stačilo pravidelně investovat 300 korun měsíčně. Nově bude limit zvýšen na 500 korun, ale do něj bude možné zahrnout i příspěvky na penzijní spoření.

Výjimky a speciální podmínky

Česká spořitelna zachová i od června maximální úrokovou sazbu 5 % ročně pro klienty, kteří prostřednictvím banky pravidelně investují nebo přispívají na penzijní spoření alespoň 2 000 korun měsíčně.

Nově také na sazbu 3,25 % dosáhnou klienti s Plus účtem, kteří nevyužívají George, ale mají ve spořitelně uložený alespoň milion korun. Do tohoto limitu se započítávají peníze na běžném účtu, spořicím účtu, termínovaném vkladu, penzijním spoření či majetkovém účtu.

Sazby platí pro vklady do 200 tisíc

Všechny uvedené sazby platí pouze pro zůstatky do 200 tisíc korun. U programu Osobní bankovnictví je tento limit zvýšen na 400 000 Kč. Část vkladu přesahující tento limit bude úročena sazbou 0,01 %, stejně jako dosud.

Pro klienty s účtem Standard nebo se staršími typy osobních účtů, kteří nemají Plus účet, zůstává úroková sazba na 0,2 % pro zůstatky do 200 tisíc korun.

Konečně přehlednější?

Česká spořitelna uvádí, že nová struktura úročení bude přehlednější než dosud.

“Od června výrazně zjednodušíme úročení spořicích účtů, aby bylo pro klienty maximálně srozumitelné. Klienti budou vždy přesně vědět, jaké je úročení v danou chvíli a za jakých podmínek budou moci získat úrokový bonus nad rámec standardního úročení.” říká mluvčí spořitelny Filip Hrubý.

Zdroj: csas.cz
Nové úrokové sazby u spoření České spořitelny.
Nové úrokové sazby u spoření České spořitelny.

Základní sazba je na nule

Základní sazba spořicího účtu České spořitelny bude od června nulová. Její roli převezme sazba vyhlašovaná “v režimu marketingové akce”.

Snížením základního úroku na nulu si spořitelna vylepší možnost pružně reagovat na vývoj trhu, který ovlivňují především základní úrokové sazby stanovené Českou národní bankou.

Pokud banka označí úrokovou sazbu jako “marketingovou akci”, může ji snížit nebo zrušit prakticky kdykoliv, aniž by musela dodržet zákonnou lhůtu pro oznámení.

Jak jsou na tom ostatní banky?

Česká spořitelna není jediná banka, která reaguje na kroky České národní banky. Některé banky, jako mBank nebo Raiffeisenbank, ujišťují klienty, že úroky na spořicím účtu zatím nesníží. Garantují současné sazby do konce června nebo července.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.