Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Úrokové sazby na spoření klesají! Zjistěte, kam teď investovat své peníze

Přišel čas přesunout peníze! Banky snižují sazby na spořicích účtech. Zjistěte, jaké se nabízí možnosti, kam investovat pro lepší zhodnocení!

Publikováno
Úrokové sazby na spoření klesají! Zjistěte, kam teď investovat své peníze
Zdroj: depositphotos.com

Nedávné rozhodnutí centrální banky snížit hlavní úrokovou sazbu na 5,25 % způsobuje další změny v ekonomickém prostředí.

Toto snížení, o kterém rozhodli členové bankovní rady, ovlivňuje finanční nástroje, zejména spořicí účty, které v poslední době nabízely vysoké úrokové sazby.

Vzhledem k tomu, že tyto sazby začínají klesat, je pro investory nezbytné přehodnotit své investiční strategie.

Lidé jsou zvyklí na vysoké sazby

Lidé obecně neradi přicházejí o něco, na co si zvykli, příkladem mohou být právě vysoké výnosy ze spořicích účtů. Lidská povaha však inklinuje k prokrastinaci, zejména pokud jde o přijímání složitých finančních rozhodnutí.

Přitom rozhodnutí centrální banky snížit základní sazbu o půl procentního bodu jasně ukazuje, kam bude ekonomika směřovat. Po tomto kroku bude pravděpodobně následovat postupné snižování úrokových sazeb napříč různými spořicími produkty.

Česká národní banka (ČNB) ve své květnové prognóze předpokládá, že za rok touto dobou bude hlavní úroková sazba zhruba na úrovni 3,4 procenta.

Kam přesouvají své peníze konzervativní investoři?

Vzhledem k tomu, že úrokové sazby na spořicích účtech začínají klesat, hledají konzervativní investoři alternativy, které mohou stále nabídnout relativně vysoké sazby.

Oblíbenou alternativou ke spořicím účtům jsou například investiční Repo fondy, které kopírují základní sazbu ČNB a mohou přinést výnos 4-5 % ročně. Repo fondy také umožňují vyhnout se dani, ale nevyřeší hlavní problém.

Nejzákladnější ultrakonzervativní volbou ke spořicím účtům pak jsou termínované vklady. NEY spořitelní družstvo nabízí termínovaný vklad na 6 měsíců s úrokem 5 % p.a., také Banka Creditas na měsíčním termínovaném vkladu nabízí 4,7 % p.a. a na půlročním 4,10 % p.a.

Stavebnímu spoření ještě neodzvonilo

Zajímavou volbou může být i stavební spoření, a to ačkoliv státní podpora klesla. Spoření s úrokem přes 5 % p.a. je možné získat při měsíční úložce 1 500 – 1 700 Kč. Nejlepší nabídku má aktuálně Buřinka od České spořitelny s úrokem okolo 5 % p.a.

Odvážnější investoři mohou zvážit investice do dluhopisů. České domácnosti mají v dluhopisových fondech 381 miliard korun. Přestože výnosový potenciál těchto fondů je nižší než loni, měly by alespoň porážet inflaci.

Některé investiční možnosti

  • Státní dluhopisy: Jsou považovány za bezpečné investice se zaručeným výnosem. I po snížení sazeb centrální bankou nabízejí stabilnější výnos než spořicí účty.
  • Podnikové dluhopisy: Nabízejí vyšší výnosy při mnohem větším riziku. Je však velmi důležité posoudit bonitu emitenta.
  • Pasivní fondy (ETF): I pasivní fondy podléhají tržním výkyvům, nicméně je tvoří celé kolekce akcií a dluhopisů, takže jsou méně rizikové než investice do jednotlivých akcií.
  • Investice do akcií: Akcie nabízejí vyšší potenciální výnos, ale i vyšší kolísavost a riziko. Akciové trhy mohou těžit ze změny měnové politiky a vlny AI, rizikem však jsou geopolitické problémy.
  • Preferenční akcie: Podobají se dluhopisům a nabízejí vyšší výnosy díky vyššímu riziku. Vyplácejí sjednanou dividendu, dokud je firma nestáhne.
  • Kvalitní nemovitostní fondy: Mohou přinést výnosy 6-7 % díky vyšším sazbám, ale závisí na cenách nemovitostí a nájmech.
  • Podřízené vklady: Riziková investice, fungují jako termínované vklady bez pojištění. Při krizi však investoři utrpí ztráty jako první a dostanou peníze zpět jako poslední. Investor může přijít o všechny vložené peníze!

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.