FinexAkcieBurza s odstupem – Dobré výsledky amerických společností nám dávají šancí zapomenout na současné problémy: inflaci, dluhy a ekonomické zpomalení Číny
Burza s odstupem – Dobré výsledky amerických společností nám dávají šancí zapomenout na současné problémy: inflaci, dluhy a ekonomické zpomalení Číny
Mnoho investorů si oddechlo, že mají září a říjen za sebou. Tyto dva měsíce patří statisticky k nejhorším na světových trzích. Listopad a prosinec jsou taženy vánoční náladou a snahou uzavřít rok v co možná v nejlepších číslech. Překlenout tyto dva krizové měsíce nám umožnily dobré výsledky amerických firem. Na amerických trzích jsou dobré aktuální výsledky již započítány ceně akcií. Investoři proto bedlivě sledují výhled společností na dalších měsíce. Zde se objevují první mráčky, protože společnosti Apple a Amazon naznačily, že se již potýkají s výpadky zásobování a v budoucnu to bude obdobné.
Nesmíme však zapomínat, že vysoké ceny amerických akcií mají společného jmenovatele a tím je stále kvantitativní uvolňování FEDu. Prozatím stále neexistuje alternativa ke každodennímu zaplavování trhu hotovostí. Dokud se toto nezmění, ceny akcií budou růst a to i přes špatné výsledky. Druhým bodem hodným pozornosti je skutečnost, že trhy jsou na rekordních hodnotách. To z pohledutechnické analýzy nedává prostor pro změnu trendu z rostoucího na klesající. Naopak, trhy se neustále konsolidují, aby mohly dosáhnout vyšších hodnot. Tyto dvě skutečnosti nás opravňují si myslet, že i závěr roku 2021 se ponese v pozitivním duchu.
Centrální banky: ECB nemění kurz
Vystoupení šéfky ECB Lagardovépotvrdilo, že ECB nechce nic na současném stavu nic měnit. Pro trhy je to samozřejmě dobrá zpráva, protože i nadále bude pokračovat proud hotovosti na finanční trhy a především na nákup státních dluhopisů.
Pokud se sazby na euru budou zvyšovat, nebude to v roce 2022, ale nejdřív v roce 2023. ECB tak razí mnohem umírněnější politiku než FED. Důvodů je hned několik. Pokud by ECB nekupovala státní dluhopisy zadlužených jižních zemí, máme tu hned obrovskou dluhopisovou krizi.
Ta by prakticky smetla všechny současné politické představitele. Hlavně by však podkopala důvěru v projekt společné evropské měny, Eura. Dalším důvodem je, že Fed taktéž nezačal měnit svou měnovou politiku. Jelikož díky Evropské unii je ve složitější situaci než USA, ECB nebude sazby měnit dříve než Fed. Dalším důvodem je ujištění trhů, že ECB udělá vše, aby zůstaly na vysokých hodnotách.
Problém však je, že nevýhody nízkých úrokových sazeb jsou již zřejmé. Čím dál víc lidí si tento fakt uvědomuje a tlačí na politiky, aby se tento přístup změnili dříve, než nás dovede do skutečné finanční apokalypsy. Bezprostředním dopadem nízkých úrokových sazeb je současná inflace.
Šéfka ECB Lagardová sice i nadále věří, že inflace je pouze přechodná. I tak ale stěží může ignorovat současný růst cen v Eurozóně. Ten je prozatím menší než v ČR nebo v USA, ale i tak v září dosáhla inflace v EU 3,4 %. V říjnu pak má být kolem 3,7 %.
Díky různorodosti států používajících euro, mohou statistici různě kouzlit s ukazateli. Avšak ceny ropy a především plynu a elektrické energie stále rostou. Problém krachu dodavatelů energií je vázaný především na legislativu Evropské Unie. Distributoři budou krachovat napříč celou EU. Ceny energií budou samozřejmě tlačit na inflaci. ECB i tak věří, že celoroční inflace nepřesáhne letos 2,2 %. V roce 2022 by se již inflace měla vrátit pod 2 % a měla by dosáhnout 1,7 %. V roce 2023 by měla být ještě menší a dosáhnout 1,6 %.
Jediný argument, který ECB uvádí na důkaz toho, že inflace byla přechodná, je skutečnost, že v EU nerostou mzdy. To je v podstatě smutná zpráva pro obyvatele EU, protože se jim zmenšuje kupní síla právě o inflaci. Otázkou je, zda i tento odhad ECB je správný, protože v Evropě můžeme pozorovat nedostatek pracovních sil v určitých profesích. Dobrým příkladem je nákladní kamionová doprava. Nedostatek řidičů bude mít za důsledek nárůst jejich mzdy. Tyto zvýšené mzdové náklady se projeví v cenách za dopravu. Inflační tlak tak bude trvat dál.
Další dva efekty nízkých úrokových sazeb budou i nadále vytvářet silný tlak na změnu politiky. Prvním je cena nemovitostí, která roste i přesto, že HDP se nezvyšuje. HDP oproti minulému roku roste v procentech, ale to byl rok zasažen recesí. Na předkrizové úrovně jsme se nedostali. Avšak objem hypoték prudce roste. Tento fakt podtrhla nedávno Švýcarská centrální banka a varovala před obrovskou bublinou v ceně nemovitostí. Jinak řečeno objem vyprodukovaných služeb a zboží zůstává stejný. Lidé jsou stejně bohatí, ale o moc víc si půjčují. Pokud razantně nezvýší hospodářský růst, lidé nebudou moci splácet své závazky.
Druhým efektem jsou záporné výnosy penzijního pojištění v EU. Hlavně němečtí a nizozemští důchodci a budoucí důchodci sledují s obavami, jak jim jejich úspory ničí inflace. Je jen otázkou času, kdy jim dojde trpělivost. A jak všichni víme, právě starší občané mají daleko lepší volební morálku než mladí lidé. Zahraniční politici tedy nebudou moci tuto skupinu ignorovat, protože jim hrozí reálné nebezpečí prohry v dalších volebních obdobích. Jak dlouho bude ECB moci tuto realitu ignorovat?
Přemýšlíte o investování do akcií a nevíte, jak začít? Pomůžeme vám.
Abychom vám usnadnili vstup do světa akcií, připravili jsme si pro vás tyto komplexně zpracované články, které se vám bezesporu budou hodit:
Využijete naše zkušenosti a dlouholeté know-how jako odrazový můstek!
Centrální banky: Zvedne ČNB znovu výrazně úrokové sazby?
Naše ČNB má na věc jiný názor než ECB. Ve čtvrtek by ČNB měla rozhodnout, zda zvedne znovu úrokové sazby. Analytici se shodují, že k tomu určitě dojde. Otázkou je, zdali to bude zvýšení o 0,5 %, anebo znovu hned o 0,75 %. Rozhovory a prohlášení bankéřů naznačují, že většina se přiklání k vyššímu zvýšení. Česká republika má velmi napjatý trh práce. Proto je pravděpodobné, že růst mezd může vytvořit další inflační tlak. ČNB si od zvýšení sazeb taktéž slibuje ulehčení situace na realitním trhu. Po posledním zvýšení se hypotéční sazby začaly přibližovat k 3 %.
Bankéři ČNB chtějí bez pochyb využít současného mezivládí. Nová vláda určitě bude ze všech sil bojovat proti navýšení úrokových sazeb. Jako argument jí určitě poslouží právě měnová politika ECB. To je další pádný argument pro zvýšení sazeb o 0,75 %. Sazby by tak mohly dosáhnout celkové výše 2,25 %. To by bylo velmi blízko cíli vytyčenému ČNB, který je v rozmezí 2,5 – 3 %. Uvidíme, jaká bude odezva na toto zvýšení. Ale i hladina 3 % je dnes málo na to, aby zastavila inflaci, nebo výrazně ovlivnila trh s nemovitostmi.
Firemní zprávy: Amazon přiznává potíže
Vedle velmi dobrých výsledků firem jako Tesla či AMD se investoři dočkali zklamání v podobě výsledků giganta e-obchodování Amazonu. Jak jsme již řekli v úvodu, výsledková sezona za třetí čtvrtletí dopadla v zámoří dobře. Avšak pozitivní náladu a nadšení mírní právě výsledky a výhled společnosti Amazon. Výrazný pokles Amazonu a následná sestupná tendence by mohla ovlivnit dění na amerických indexech.
Společnost Amazon zklamala své akcionáře čistým ziskem. Ten byl “pouhých” 3,2 miliardy amerických dolarů. Analytici očekávali, že zisk na akcii dosáhne 8,9 dolarů, ukázalo se ale, že dosažený zisk představuje pouze 6,12 dolarů na jednu akcií Amazonu. Nenaplněné očekávání vytrestalo akcie Amazonu propadem o 4,5 % v seanci po zveřejnění výsledků. Amazon ukazuje, že se mu mnohem víc dařilo během lockdownů. Bude pro něj velmi těžké udržet si stejnou ziskovost, až se ekonomická situace vrátí k normálu. Obrat společnosti rostl o 15 % a dosáhl 110,8 miliard dolarů.
Společnost Amazon ve svém prohlášení zdůraznila hlavně investice do nových skladišť, jejichž počet se zdvojnásobil v porovnání s předkoronovou situací. Amazon je dnes významným zaměstnavatelem po celém světě. Na konci září pro tuto americkou společnost pracovalo přes 1,5 milionů lidí. Avšak společnost má i nadále problém najít nové dělníky a skladníky, především v USA. Amazon, ale stejně tak McDonalds, budou muset navýšit mzdy pro nekvalifikované dělníky, aby mohl nadále růst. Tento růst mezd pak může v USA vytvářet nadále silný inflační tlak. Aby Amazon zvládl tradiční nápor na vánoční svátky, chce pro toto období nabrat až 315 000 brigádníků.
Indexy: Asie pod tlakem, zámoří na optimistické vlně
Uplynulý týden nebyl příznivý pro čínské akciové trhy. Obavy ze zadlužení čínských soukromých firem přetrvávají i nadále.Hongkongská burza odepsala 2,7 %. Burze v Šanghaji se taktéž nedařilo a zmenšila se o 0,5 %. Negativní náladě nejlépe odolávala japonská burza. Japonský index Nikkei si připsal zisk 0,3 %.
Burzám v Evropě se dařilo. Pozitivní výsledky evropských firem se promítly do růstu indexů. Německý Dax si připsal 0,94 %. Burza v Londýně zaznamenala růst 0,46 %. Vítězem se stal francouzský index CAC 40 s týdenním ziskem 1,44 %. Graf indexu CAC 40 je velmi zajímavý z pohledu technické analýzy, protože pozitivní výsledky otevřely silný růstový kanál. Je pravděpodobné, že růstová tendence na tomto indexu zůstane i v následujících týdnech.
V zámoří se nejvíc dařilo technologickému Nasdaq100. Tento index si připsal solidních 2,71 %. K tomuto dobrému výsledku indexu dopomohly především akcie Tesly, které zaznamenaly obrovský skok vzhůru a za pouhý týden přidaly 22 %. Dobrý výsledek zaznamenaly akcie Nvidie 12,5 %, Googlu 7,6 % Microsoftu 7,2 %.
Dařilo se indexu S&P500, který posílil o 1,33 %. Nejslabšího růstu dosáhl průmyslový Dow Jones se ziskem 0,4 %.
Komodity: Stagnace na ropě
Kurz ropy nezažil žádné silný výkyvy.Ropa Brent se obchodovala okolo 83,5 dolarů za barel. Lehká americká ropa pak za 82 dolarů za barel. Z odstupem týdne to znamenalo pokles o necelé procento. Cena ropy vyčkává na to, jak dopadne vývoj epidemie v Evropě a v Americe. Výsledky evropských ropných společnosti jako TotalEnergies, Eni a nebo Equinor potvrdily, že vysoké ceny ropy mají pozitivní vliv na jejich hospodaření.
Už to vypadalo, že se drahé kovy nadechují k lepším výkonům. Ale znovu se potvrdilo, že investoři zlato a stříbro nehledají jako ochranu proti inflaci.Zlato skončilo týden na hodnotě 1783 dolarů za unci. Stříbro se obchodovalo na úrovni 24 dolarů za unci. Od začátku roku zlato zaznamenalo pokles ceny kolem 6 %. Pokud k tomu připočteme americkou inflaci, která dosahuje 5 %, vychází nám, že investoři do zlata ztrácejí přes 11 %. Z tohoto by zlato muselo dosáhnout úrovně 2000 dolarů za unci, aby se stalo znovu atraktivní.
Komodity: Vývoj na mědi naznačuje obavy z ekonomického růstu
Jak jsme si řekli v předchozích burzách s odstupem, strategická surovina dnešní doby je měď. Poptávka po mědi nám ukazuje, v jaké kondici je dnes světová výroba. Měď je potřeba ve všech elektronických zařízeních. Ta jsou dnes zase potřeba všude včetně strojírenství.
Cena mědi zažila v posledním roce raketový růst. Ale ten se nyní zdá být u konce. Cena mědi oslabila tento týden o 2,26 %. Z pohledu technické analýzy se ještě nejedná o změnu trendu, ale pokud se propady budou opakovat i v příštích týdnech, znamenalo by to oslabení hospodářského růstu v první a druhé čtvrtletí roku 2022.
Slovo závěrem: Poslední dva tučné měsíce
Trhy vykazují značnou odolnost. Dvě hlavní centrální banky prozatím nechtějí měnit svoji politiku. Blížící se vánoční svátky zmírní napětí ve společnosti. Vše naznačuje, že na trzích bude optimismus až do konce roku. Investor by se tak měl soustředit na uzavírání svých pozic a daňové optimalizaci portfolia.
Výsledková sezona se projeví i u nás, kdy nás tento týden čekají výsledky naších největších finančních domů: Erste a Komerční banky. Dá se očekávat, že tyto výsledky budou velmi dobré.
Publicista a investor s více než desetiletou praxí.
První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.
Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.
„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.