Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jsou akcie Amazon po nedávném propadu podhodnocené?

Publikováno
Jsou akcie Amazon po nedávném propadu podhodnocené?
Zdroj: Thestreet.com

Akcie společnosti Amazon patřily po celou dobu pandemie k nejvýkonnějším titulům. Od začátku roku 2020 do počátku července 2021 zdvojnásobily svou hodnotu. U společnosti velikosti Amazonu – tržní kapitalizace více než 1,5 bilionu dolarů – je podobný růst doslova impozantní.

Podíváme-li se však na výkonnost akcií Amazon za posledních 12 měsíců, uvidíme zcela jiný obrázek. Po nedávném oznámení hospodářských výsledků za Q2 2021 se jejich cena poměrně výrazně propadla. Akcie e-commerce giganta tak za poslední rok vykazují dokonce mírně zápornou výkonnost.

Vývoj ceny akcií Amazon za posledních 12 měsíců však neodráží základní fundamenty společnosti – v Q2 2021 Amazon vykázal 48% meziroční nárůst čistého zisku. Předchozí 4 kvartály pak vykázala společnost dokonce trojciferné nárůsty ziskovosti.

Rozpor mezi růstem ziskovosti a výkonností akcií vzbuzuje zájem o tyto populární akcie. Je možné, že by Amazon za současné situace nabízel investiční příležitost? Může být společnost v porovnání se svým potenciálem podhodnocená?

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Amazon Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Jaká je skutečná hodnota akcií Amazon?

Analytici z Wall Street se zřejmě domnívají, že akcie maloobchodního giganta mohou mít vyšší hodnotu, než činí aktuálně obchodovaná cena. Všech 30 analytiků Wall Street, kteří v posledních 3 měsících nabídli 12měsíční cílové ceny pro Amazon, doporučuje nákup těchto akcií. Průměrná cílová cena přitom činí 4 214,13 dolaru, což je o 30 % vyšší hodnota oproti zavírací ceně akcií Amazon ze 17. 8. 2021 (3 241,96 dolarů). Nejoptimističtější odhad ceny na příštích 12 měsíců pak je stanoven dokonce na rovných 5 000 dolarů.

Jedná se pouze o odhady a investor by na ně neměl 100% spoléhat, spíše mohou poskytnout vodítko, kolik by společnost mohla nakonec stát. Lze však dojít k závěru, že tato čísla naznačují, že se zde nachází příležitost pro další růst. Tento závěr podporuje i stručná fundamentální analýza akcií.

Maloobchodně-digitální konglomerát se v současné době prodává za poměr ceny k tržbám (P/S ratio) 3,7. To je vysoká hodnota ve srovnání se zbytkem maloobchodu, ale ne ve srovnání s technologickým průmyslem. Jak asi tušíte Amazon začínal jako online maloobchodník, ale postupem času se jeho podnikání vyvíjí.

V současné chvíli většina zisků společnosti pochází z jejího podnikání v oblasti cloud computingu a digitální reklamy. Zdá se tak poměrně logické srovnávat ocenění Amazonu spíše s technologickým než maloobchodním odvětvím.

Jak můžete vidět v tabulce níže, ve srovnání se společnostmi, jako jsou Apple, Microsoft, Adobe nebo Salesforce se Amazon jeví jako levný.

Zdroj: finviz.com
P/S ratio Amazonu ve srovnání s dalšími technologickými konkurenty
P/S ratio Amazonu ve srovnání s dalšími technologickými konkurenty

Akcie Amazon si samozřejmě nezaslouží přesně stejné ocenění jako některé z akcií uvedených v tabulce, protože se nejedná o totožné podniky. Toto srovnání je však dalším vodítkem, které naznačuje, že by mohl být Amazon na současných úrovních poměrně atraktivně ohodnocen.

Kromě toho i ziskovost společnosti za posledních 12 měsíců vzrostla téměř o polovinu, akcie přitom na tento růst doposud adekvátně nereagovaly.

Vzhledem k tomu, že v současné době tvoří již více než 50 % provozního zisku společnosti cloudová služba AWS, Amazon si zaslouží ocenění technologického sektoru, které může ospravedlnit poměr P/S na úrovni 6 a možná i více. Tato úvaha tak má poměrně zřejmý závěr – akcie Amazon vypadají levně.

Zdroj: macrotrends.net
Růst čistého zisku společnosti Amazon od konce roku 2005.
Růst čistého zisku společnosti Amazon od konce roku 2005

Jakým rizikům a výzvám Amazon čelí?

Jedním z důvodů, proč by někteří mohli být odrazeni od investice do tohoto technologického giganta, je jeho e-commerce činnost. Tato divize, na které Amazon vyrostl, jež stále tvoří podstatnou část celkových tržeb společnosti, téměř nevydělává.

Pouze mírné zvýšení nákladů by mohlo zlikvidovat její nízké ziskové marže. To je pravděpodobně nejvýznamnější riziko pro růst společnosti. Zpomalení v hlavní maloobchodní činnosti by mohlo mít negativní dopad na růst celého podniku. V takové situaci by akcie Amazonu téměř jistě stály méně.

Zda je Amazon skutečně podhodnocený či nikoliv musíte zhodnotit sami. Výše zmíněné informace však můžete využít jako námět k přemýšlení nebo odrazový bod k vlastní analýze. Navzdory riziku v oblasti e-commerce však akcie Amazon stojí za bližší zkoumání. Zvlášť pokud vezmete v úvahu, vývoj ceny akcií v posledních 12 měsících ve srovnání s růstem ziskovosti společnosti.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.