FinexAkcieBitcoin se propadl o 27 %! Proč je Nvidia pod palbou a Tesla září? | Burza s odstupem
Bitcoin se propadl o 27 %! Proč je Nvidia pod palbou a Tesla září? | Burza s odstupem
Proč se Bitcoin propadl o 27 % ze svého historického maxima? Co vedlo k týdennímu růstu akcií Tesla o více než čtvrtinu? Proč hrozí evropští regulátoři obřími pokutami Nvidii nebo Applu?
Máme za sebou další týden na finančních trzích a opět je o čem mluvit. Dnes se mimo jiné dozvíte, proč se Bitcoin propadl o 27 % ze svého historického maxima, co vedlo k týdennímu růstu akcií Tesla o více než čtvrtinu a proč hrozí evropští regulátoři obřími pokutami Nvidii, Applu a dalším technologickým gigantům.
Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.
Výjimečně koncentrovaný růst amerických akcií pokračuje díky klesajícím úrokovým sazbám
Měřeno indexy Russell 1000, růstové akcie překonaly hodnotové akcie o 415 bazických bodů (4,15 procentního bodu!), zatímco benchmarky malých a středních podniků zaznamenaly ztráty.
Technologický index Nasdaq 100 zakončil týden 73 % nad svými minimy na počátku oživení trhu v polovině roku 2022, zatímco více hodnotově orientovaný a úžeji zaměřený Dow Jones Industrial Averagezískal méně než polovinu této hodnoty, 33%.
Trhy byly ve čtvrtek zavřené v souvislosti se svátkem Dne nezávislosti a zároveň byly v průběhu týdne zaznamenány nižší objemy obchodů.
Zdálo se, že očekávání nižších úrokových sazeb, živené náznaky oslabení růstu a zmírnění inflačních tlaků, zůstává hlavním faktorem, který zvýhodňuje růstové akcie tím, že vytváří nižší implikovaný diskont na budoucí zisky.
V pondělí zveřejnil Institut pro řízení dodávek (ISM) nejnižší údaj o výrobní aktivitě (48,5, přičemž úroveň pod 50,0 znamená pokles) od února. Rovněž byl vykázán překvapivý pokles stavební aktivity.
Boeing se spojuje se starým známým, aby řešil problémy s bezpečností
Téměř dvacetiletý experiment Boeingu s outsourcingem se konečně chýlí ke konci – a stačilo několik smrtelných nehod, hrozící obvinění z trestného činu a vyražené dveře, aby si vedení společnosti uvědomilo, že je třeba změny.
Po vyčlenění Spirit AeroSystems v roce 2005 se obě společnosti opět spojují v rámci akvizice v hodnotě 4,7 miliardy dolarů – což přichází v poměrně těžké době pro Boeing.
Akcie Boeingu letos klesly o více než 26 % v souvislosti s kontroverzí letounů 737 MAX, která vyústila v odchod generálního ředitele Davea Calhouna a trestní obvinění v souvislosti se smrtelnými haváriemi letadel.
Analytička společnosti Jefferies, Sheila Kahyaoglová, uvedla, že výhody pro Boeing “jsou k nezaplacení” a že dohoda zajistí tolik potřebná provozní zlepšení.
Start nové éry Boeingu:
Dohoda spojí tisíce zaměstnanců, z nichž mnozí mají za sebou desítky let praxe v Boeingu. Koneckonců 70 % příjmů společnosti Spirit AeroSystems pocházelo v loňském roce od Boeingu.
O místo Calhouna se uchází i generální ředitel Spirit AeroSystems, Pat Shanahan, dlouholetý manažer Boeingu, který se zasloužil o zvládnutí počátečních problémů letounu 787 Dreamliner.
Není to sice rychlá náprava neutěšené situace, ale v tuto chvíli se investoři spokojí s jakýmkoli řešením.
Obři z Wall Street po úspěšném absolvování zátěžového testu Fedu avizují vyšší dividendy
Americká bankovní elita opět dokazuje, že “kasino vždy vyhrává”. Navzdory obavám z oblasti komerčních nemovitostí napnuli finanční giganti Wall Street své svaly při každoročních zátěžových testech Fedu.
Všech 31 mega-bank obstálo na výbornou a připravilo půdu pro zvyšování dividend a plány na zpětný odkup akcií.
Zatímco Wall Street se daří, regionální banky se potýkají s problémy, což poukazuje na rostoucí rozdíly mezi jednotlivými sektory.
To zdůrazňují výnosy jejich akcií, přičemž fond Financial Select Sector SPDR Fund vykázal za posledních šest měsíců 10% výnos, čímž zastínil 7% propad fondu SPDR S&P Regional Banking ETF (KRE) za stejnou dobu.
Nezdá se, že by David porazil Goliáše, a všechny oči se budou upírat k těmto finančním mocnostem při vstupu do výsledkové sezóny.
Vývoj ceny akcií Wells Fargo, Bank of America a Citigroup za posledních 12 měsíců
Lagardeová je mírně jestřábí. Zápis z jednání ukazuje rozpory ohledně červnového snížení sazeb ECB
Při projevu na výročním výjezdním zasedání Evropské centrální banky (ECB) v Portugalsku prezidentka ECB, Christine Lagardeová, nasadila mírně jestřábí tón.
Uvedla, že Evropa stále čelí několika nejistotám ohledně budoucí inflace, zejména pokud jde o to, jak se bude vyvíjet propojení zisků, mezd a produktivity a zda ekonomiku nezasáhnou nové šoky na straně nabídky.
Dodala: “Bude trvat nějakou dobu, než shromáždíme dostatek údajů, abychom si mohli být jisti, že rizika nadměrné inflace pominula.”
Mezitím zápis z červnového zasedání ECB ukázal, že někteří členové byli proti prvnímu snížení sazeb od roku 2019, protože růst mezd překvapil směrem vzhůru a inflace se zdá být lepkavější.
Konečný odhad inflace v eurozóně potvrdil, že meziroční změna spotřebitelských cen se v červnu snížila na 2,5 %. Klíčová složka služeb však zůstala tvrdošíjně vysoká, což pravděpodobně posiluje opatrnost ECB.
Velké technologické společnosti čelí evropskému zásahu
Když došlo na získávání evropských uživatelů, velké technologické společnosti v podstatě přeskočily z USA a prohlásily: “Přišel jsem, uviděl jsem, zvítězil jsem.”
Evropští antimonopolní regulátoři je však přivítali mnohem skeptičtěji a vypadá to, že dalším hrdinou, který bude čelit potenciálnímu zásahu, bude Nvidia. Hrdina umělé inteligence s tržní kapitalizací přes 3 biliony dolarů, jehož akcie za poslední rok vzrostly o téměř 200 %.
Francouzští antimonopolní regulátoři se chystají obvinit společnost z údajného protisoutěžního jednání, což by byl první regulátor, který by výrobce čipů obvinil ze zneužívání svého postavení od doby, kdy začal dominovat byznysu s umělou inteligencí
Nvidia není pod drobnohledem sama
Od nedávného vstupu v platnost nového rozsáhlého zákona EU o digitální hospodářské soutěži obvinili regulátoři z jeho porušování společnosti Apple, Microsoft a Meta.
Pokud EU dospěje k závěru, že tyto společnosti jednaly v rozporu s pravidly hospodářské soutěže, může jim udělit pokutu ve výši 10 % jejich celosvětových příjmů (v případě opakovaného jednání i vyšší).
Vzhledem k regulačním překážkám Apple, Meta a Google odložily uvedení některých produktů s umělou inteligencí do Evropy.
Vzhledem k jasnému vymezení bojových linií mezi EU a velkými technologickými společnostmi někteří zástupci technologických společností tvrdí, že to bude právě Evropa, která zatím nevytvořila domácího technologického giganta, kdo bude v tomto boji poškozen.
Bývalý produktový viceprezident Facebooku, Sam Lessin, na X prohlásil, že technologické společnosti nakonec usoudí, že Evropa za to nestojí, a Evropané budou muset prostě žít s mizernými digitálními službami a mizerným digitálním hospodářstvím.
Ani ve Spojených státech to však pro velké technologické firmy není úplně jednoduché. Americké regulační orgány si také vzaly na mušku Big Tech – a navzdory některým trapným neúspěchům nepolevují.
Minulý měsíc se ministerstvo spravedlnosti a Federální obchodní komise údajně dohodly na rozdělení způsobu vyšetřování společností Microsoft, OpenAI a Nvidia.
Index PX v posledním týdnu posílil téměř o 1,5 %, přičemž týdenní obchodování zakončil na hodnotě 1 571 bodů. Benchmark pražské burzy tak týden ukončil jen těsně pod svým historickým maximem.
Všechny z nejvíce obchodovaných titulů pražské burzy posílily. Nejvýrazněji akcie Erste Group, které si připsaly přes 4 % hodnoty.
Po deseti letech oficiálně začala distribuce bitcoinů po bankrotu Mt. Gox – a trh s kryptoměnami je vyděšený.
V pátek se cena Bitcoinu propadla až na 53 898 dolarů, což je nejnižší cena od února. To je 27% pokles z historického maxima 73 700 dolarů zaznamenaného v březnu a největší pokles z lokálního maxima od dosažení dna aktiva na úrovni 15 500 dolarů v listopadu 2022.
Ačkoli cena Bitcoinu rychle klesla poté, co burza odhalila, že zahajuje distribuci, on-chain data naznačují, že pullback byl mnohem více poháněn narativem než samotnou událostí.
“V peněženkách Mt. Gox je i nadále celkem 138 985 BTC (7,52 miliardy dolarů),” uvedla v pátek na X blockchainová datová platforma Arkham Intelligence.
To znamená, že jen 2 701 BTC skutečně opustilo peněženky burzy za účelem splacení závazků – a jen zlomek těchto mincí mohli příjemci prodat.
Medvědí narativ kolem Mt. Gox se nicméně ukázal být natolik silný, že se hroutí i altcoiny, které s burzou vůbec nesouvisí.
Zatímco Bitcoin se mírně zotavil a kolem nedělní 10. hodiny se obchoduje za 57 100 dolarů – 7% pokles za poslední týden, Ethereum sklouzlo dolů mnohem více a aktuálně se obchoduje lehce pod cenou 3 000 dolarů za minci, což představuje téměř 12% týdenní pokles.
A to navzdory pozitivnímu příběhu, který se týká spotových Ethereum ETF. Ta by mohla být uvedena do provozu příští týden, což potvrzuje, že Mt. Gox je v současné době největší obavou v oblasti kryptoměn.
Všech 10 největších kryptoměn podle tržní kapitalizace, s výjimkou stablecoinů, skončilo týden v červených číslech.
Pouze Solana tento týden klesla jen o necelá 2 % – když o víkendu mírně vzrostla o asi 5 %. Toto aktivum je potenciálně dalším, které by mohlo být pokladem pro burzovně obchodovaný fond.
Pozorovatelé odvětví přitom naznačují, že by k tomu mohlo dojít po federálních volbách v USA, kdy úhlavní nepřítel kryptoměn Gary Gensler může přijít o svou pozici v SEC.
Komodity v týdnu výrazně rostly: Stříbro dokonce o 7 %
Cena ropy pokračovala ve vývoji z předcházejících třech týdnů a opět rostla. Americká ropa WTI zakončila týdenní obchodování nad cenou 83 dolarů za barel, když si v průběhu týdenního obchodování připsala zisk téměř 2 %.
Globální ropný benchmark – ropa Brent – rostl srovnatelně a aktuálně se obchoduje výrazně nad cenou 86 dolarů za barel.
Po delší době jsme sledovali i výrazné pohyby na trhu s drahými kovy. Fyzické zlatoposílilo zejména díky pátečnímu skoku o téměř 3 % a zakončilo týdenní obchodování na úrovni 2 389 dolarů za unci.
Nejaktivněji obchodovaný srpnový futures kontrakt se momentálně obchoduje ještě o 10 dolarů výše, jen nepatrně pod kulatou hodnotou 2 400 dolarů za unci.
Cena stříbra pak vyletěla hned o 7 %. Volatilnější sourozenec zlata zakončil týdenní obchodování na úrovni 31,20 dolaru za unci. K výrazným růstům stříbra přitom došlo zejména ve středu a pátek.
Nejaktivněji obchodovaný zářijový futures kontrakt stříbra se pak obchoduje ještě o 32 centů výše.
Co mě tento týden zaujalo:
Analytici neočekávali, že Tesla něco dodá (doslova) a výrobce elektromobilů ve druhém čtvrtletí zklamal o něco méně než obvykle.
Tesla dodala přibližně 444 tisíc vozidel, což je o 14,8 % více než v předchozím čtvrtletí – a její akcie tak v týdnu vyletěly o více než 26 %, proto jako číslo týdne volíme 26.
Přesto se jedná o druhé po sobě jdoucí čtvrtletí s nižšími dodávkami v meziročním srovnání, a to i přes výrazné snížení cen a atraktivní leasingové nabídky.
Dodávky ve 2. čtvrtletí klesly o 4,8 % oproti stejnému čtvrtletí loňského roku, částečně kvůli pomalejším prodejům a zpožděným dodávkám.
Akcie Tesly se i tak nyní poprvé od počátku roku obchodují v kladných číslech a v nadcházejících týdnech by mohlo dojít k ještě větším pohybům.
Společnost bude 23. července reportovat zisk a 8. srpna se opět sejde, aby podrobně představila své plány v oblasti robotaxi a samořízených vozidel.
Větší novinky by však mohl přinést levnější model Tesly, který podle Muska dorazí v roce 2025.
Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord server, kde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.
Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.
Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.
O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.
Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií
„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.