Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin se propadl o 27 %! Proč je Nvidia pod palbou a Tesla září? | Burza s odstupem

Proč se Bitcoin propadl o 27 % ze svého historického maxima? Co vedlo k týdennímu růstu akcií Tesla o více než čtvrtinu? Proč hrozí evropští regulátoři obřími pokutami Nvidii nebo Applu?

Bitcoin se propadl o 27 %! Proč je Nvidia pod palbou a Tesla září? | Burza s odstupem
Zdroj: Depositphotos.com

Neradi čtete? Pusťte si tento článek v audioverzi jako podcast. Nový díl najdete každý týden na všech oblíbených streamovacích platformách.

Hezký den, vážení čtenáři!

Máme za sebou další týden na finančních trzích a opět je o čem mluvit. Dnes se mimo jiné dozvíte, proč se Bitcoin propadl o 27 % ze svého historického maxima, co vedlo k týdennímu růstu akcií Tesla o více než čtvrtinu a proč hrozí evropští regulátoři obřími pokutami Nvidii, Applu a dalším technologickým gigantům.

Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.

Výjimečně koncentrovaný růst amerických akcií pokračuje díky klesajícím úrokovým sazbám

Index S&P 500 pokračoval v růstu na rekordní hodnoty, ačkoli zisky trhu zůstaly nápadně koncentrované.

Měřeno indexy Russell 1000, růstové akcie překonaly hodnotové akcie o 415 bazických bodů (4,15 procentního bodu!), zatímco benchmarky malých a středních podniků zaznamenaly ztráty.

Technologický index Nasdaq 100 zakončil týden 73 % nad svými minimy na počátku oživení trhu v polovině roku 2022, zatímco více hodnotově orientovaný a úžeji zaměřený Dow Jones Industrial Average získal méně než polovinu této hodnoty, 33%.

Trhy byly ve čtvrtek zavřené v souvislosti se svátkem Dne nezávislosti a zároveň byly v průběhu týdne zaznamenány nižší objemy obchodů.

Zdálo se, že očekávání nižších úrokových sazeb, živené náznaky oslabení růstu a zmírnění inflačních tlaků, zůstává hlavním faktorem, který zvýhodňuje růstové akcie tím, že vytváří nižší implikovaný diskont na budoucí zisky.

V pondělí zveřejnil Institut pro řízení dodávek (ISM) nejnižší údaj o výrobní aktivitě (48,5, přičemž úroveň pod 50,0 znamená pokles) od února. Rovněž byl vykázán překvapivý pokles stavební aktivity.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších amerických indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Boeing se spojuje se starým známým, aby řešil problémy s bezpečností

Téměř dvacetiletý experiment Boeingu s outsourcingem se konečně chýlí ke konci – a stačilo několik smrtelných nehod, hrozící obvinění z trestného činu a vyražené dveře, aby si vedení společnosti uvědomilo, že je třeba změny.

Po vyčlenění Spirit AeroSystems v roce 2005 se obě společnosti opět spojují v rámci akvizice v hodnotě 4,7 miliardy dolarů – což přichází v poměrně těžké době pro Boeing.

  • Akcie Boeingu letos klesly o více než 26 % v souvislosti s kontroverzí letounů 737 MAX, která vyústila v odchod generálního ředitele Davea Calhouna a trestní obvinění v souvislosti se smrtelnými haváriemi letadel.
  • Analytička společnosti Jefferies, Sheila Kahyaoglová, uvedla, že výhody pro Boeing “jsou k nezaplacení” a že dohoda zajistí tolik potřebná provozní zlepšení.

Start nové éry Boeingu:

Dohoda spojí tisíce zaměstnanců, z nichž mnozí mají za sebou desítky let praxe v Boeingu. Koneckonců 70 % příjmů společnosti Spirit AeroSystems pocházelo v loňském roce od Boeingu.

O místo Calhouna se uchází i generální ředitel Spirit AeroSystems, Pat Shanahan, dlouholetý manažer Boeingu, který se zasloužil o zvládnutí počátečních problémů letounu 787 Dreamliner.

Není to sice rychlá náprava neutěšené situace, ale v tuto chvíli se investoři spokojí s jakýmkoli řešením.

Vývoj ceny akcií Boeing od začátku letošního roku

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Boeing Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Obři z Wall Street po úspěšném absolvování zátěžového testu Fedu avizují vyšší dividendy

Americká bankovní elita opět dokazuje, že “kasino vždy vyhrává”. Navzdory obavám z oblasti komerčních nemovitostí napnuli finanční giganti Wall Street své svaly při každoročních zátěžových testech Fedu.

Všech 31 mega-bank obstálo na výbornou a připravilo půdu pro zvyšování dividend a plány na zpětný odkup akcií.

Příběh dvou bank:

Zatímco Wall Street se daří, regionální banky se potýkají s problémy, což poukazuje na rostoucí rozdíly mezi jednotlivými sektory.

To zdůrazňují výnosy jejich akcií, přičemž fond Financial Select Sector SPDR Fund vykázal za posledních šest měsíců 10% výnos, čímž zastínil 7% propad fondu SPDR S&P Regional Banking ETF (KRE) za stejnou dobu.

Nezdá se, že by David porazil Goliáše, a všechny oči se budou upírat k těmto finančním mocnostem při vstupu do výsledkové sezóny.

Vývoj ceny akcií Wells Fargo, Bank of America a Citigroup za posledních 12 měsíců

Aktuální cena
Změna
Wells Fargo / WFC
Načítání
Načítání
Načítání
Bank of America / BAC
Načítání
Načítání
Načítání
Citigroup / C
Načítání
Načítání
Načítání

Evropské akcie v týdnu posilovaly

Panevropský index STOXX Europe 600 zakončil týdenní obchodování o více než půl procenta výše, díky všeobecnému růstu akcií na Starém kontinentu.

Hlavní akciové indexy v největších evropských ekonomikách většinově rostly. Německý index DAX si připsal více než procento, zatímco italský FTSE MIB přes 2,5 % a britský index FTSE 100 posílil o přibližně 0,5 %.

Pouze francouzské akcie reprezentované indexem CAC 40 se v týdnu téměř nepohnuly, navzdory skvělému startu indexu do týdenního obchodování po výsledku francouzských voleb.

Zdroj: google.com/finance
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024
Tabulka ukazuje vývoj nejvýznamnějších evropských indexů v tomto týdnu a v roce 2024

Lagardeová je mírně jestřábí. Zápis z jednání ukazuje rozpory ohledně červnového snížení sazeb ECB

Při projevu na výročním výjezdním zasedání Evropské centrální banky (ECB) v Portugalsku prezidentka ECB, Christine Lagardeová, nasadila mírně jestřábí tón.

Uvedla, že Evropa stále čelí několika nejistotám ohledně budoucí inflace, zejména pokud jde o to, jak se bude vyvíjet propojení zisků, mezd a produktivity a zda ekonomiku nezasáhnou nové šoky na straně nabídky.

Dodala: “Bude trvat nějakou dobu, než shromáždíme dostatek údajů, abychom si mohli být jisti, že rizika nadměrné inflace pominula.”

Mezitím zápis z červnového zasedání ECB ukázal, že někteří členové byli proti prvnímu snížení sazeb od roku 2019, protože růst mezd překvapil směrem vzhůru a inflace se zdá být lepkavější.

Konečný odhad inflace v eurozóně potvrdil, že meziroční změna spotřebitelských cen se v červnu snížila na 2,5 %. Klíčová složka služeb však zůstala tvrdošíjně vysoká, což pravděpodobně posiluje opatrnost ECB.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců
Vývoj inflace v eurozóně za posledních 12 měsíců

Velké technologické společnosti čelí evropskému zásahu

Když došlo na získávání evropských uživatelů, velké technologické společnosti v podstatě přeskočily z USA a prohlásily: “Přišel jsem, uviděl jsem, zvítězil jsem.”

Evropští antimonopolní regulátoři je však přivítali mnohem skeptičtěji a vypadá to, že dalším hrdinou, který bude čelit potenciálnímu zásahu, bude Nvidia. Hrdina umělé inteligencetržní kapitalizací přes 3 biliony dolarů, jehož akcie za poslední rok vzrostly o téměř 200 %.

Francouzští antimonopolní regulátoři se chystají obvinit společnost z údajného protisoutěžního jednání, což by byl první regulátor, který by výrobce čipů obvinil ze zneužívání svého postavení od doby, kdy začal dominovat byznysu s umělou inteligencí

Nvidia není pod drobnohledem sama

  • Od nedávného vstupu v platnost nového rozsáhlého zákona EU o digitální hospodářské soutěži obvinili regulátoři z jeho porušování společnosti Apple, Microsoft a Meta.
  • Pokud EU dospěje k závěru, že tyto společnosti jednaly v rozporu s pravidly hospodářské soutěže, může jim udělit pokutu ve výši 10 % jejich celosvětových příjmů (v případě opakovaného jednání i vyšší).
  • Vzhledem k regulačním překážkám Apple, Meta a Google odložily uvedení některých produktů s umělou inteligencí do Evropy.

Vzhledem k jasnému vymezení bojových linií mezi EU a velkými technologickými společnostmi někteří zástupci technologických společností tvrdí, že to bude právě Evropa, která zatím nevytvořila domácího technologického giganta, kdo bude v tomto boji poškozen.

Bývalý produktový viceprezident Facebooku, Sam Lessin, na X prohlásil, že technologické společnosti nakonec usoudí, že Evropa za to nestojí, a Evropané budou muset prostě žít s mizernými digitálními službami a mizerným digitálním hospodářstvím.

Ani ve Spojených státech to však pro velké technologické firmy není úplně jednoduché. Americké regulační orgány si také vzaly na mušku Big Tech – a navzdory některým trapným neúspěchům nepolevují.

Minulý měsíc se ministerstvo spravedlnosti a Federální obchodní komise údajně dohodly na rozdělení způsobu vyšetřování společností Microsoft, OpenAI a Nvidia.

Vývoj ceny akcií Nvidia za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Index PX se v týdnu přiblížil rekordní hodnotě

Index PX v posledním týdnu posílil téměř o 1,5 %, přičemž týdenní obchodování zakončil na hodnotě 1 571 bodů. Benchmark pražské burzy tak týden ukončil jen těsně pod svým historickým maximem.

Všechny z nejvíce obchodovaných titulů pražské burzy posílily. Nejvýrazněji akcie Erste Group, které si připsaly přes 4 % hodnoty.

Největší emise akcie ČEZ vzrostly o přibližně 1,5 %, akcie Monety a Philip Morris přibližně o procento a akcie Komerční banky o necelé procento.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024
Vývoj ceny nejvýznamnějších titulů obchodovaných na pražské burze v tomto týdnu a v roce 2024

Špatný týden Bitcoinu potopil celý trh

Po deseti letech oficiálně začala distribuce bitcoinů po bankrotu Mt. Gox – a trh s kryptoměnami je vyděšený.

V pátek se cena Bitcoinu propadla až na 53 898 dolarů, což je nejnižší cena od února. To je 27% pokles z historického maxima 73 700 dolarů zaznamenaného v březnu a největší pokles z lokálního maxima od dosažení dna aktiva na úrovni 15 500 dolarů v listopadu 2022.

Ačkoli cena Bitcoinu rychle klesla poté, co burza odhalila, že zahajuje distribuci, on-chain data naznačují, že pullback byl mnohem více poháněn narativem než samotnou událostí.

“V peněženkách Mt. Gox je i nadále celkem 138 985 BTC (7,52 miliardy dolarů),” uvedla v pátek na X blockchainová datová platforma Arkham Intelligence.

To znamená, že jen 2 701 BTC skutečně opustilo peněženky burzy za účelem splacení závazků – a jen zlomek těchto mincí mohli příjemci prodat.

Medvědí narativ kolem Mt. Gox se nicméně ukázal být natolik silný, že se hroutí i altcoiny, které s burzou vůbec nesouvisí.

Zatímco Bitcoin se mírně zotavil a kolem nedělní 10. hodiny se obchoduje za 57 100 dolarů – 7% pokles za poslední týden, Ethereum sklouzlo dolů mnohem více a aktuálně se obchoduje lehce pod cenou 3 000 dolarů za minci, což představuje téměř 12% týdenní pokles.

A to navzdory pozitivnímu příběhu, který se týká spotových Ethereum ETF. Ta by mohla být uvedena do provozu příští týden, což potvrzuje, že Mt. Gox je v současné době největší obavou v oblasti kryptoměn.

Všech 10 největších kryptoměn podle tržní kapitalizace, s výjimkou stablecoinů, skončilo týden v červených číslech.

Pouze Solana tento týden klesla jen o necelá 2 % – když o víkendu mírně vzrostla o asi 5 %. Toto aktivum je potenciálně dalším, které by mohlo být pokladem pro burzovně obchodovaný fond.

Pozorovatelé odvětví přitom naznačují, že by k tomu mohlo dojít po federálních volbách v USA, kdy úhlavní nepřítel kryptoměn Gary Gensler může přijít o svou pozici v SEC.

Zdroj: coinmarketcap.com
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců
Vývoj ceny nejvýznamnějších kryptoměn za posledních 7 dní a posledních 12 měsíců

Komodity v týdnu výrazně rostly: Stříbro dokonce o 7 %

Cena ropy pokračovala ve vývoji z předcházejících třech týdnů a opět rostla. Americká ropa WTI zakončila týdenní obchodování nad cenou 83 dolarů za barel, když si v průběhu týdenního obchodování připsala zisk téměř 2 %.

Globální ropný benchmark – ropa Brent – rostl srovnatelně a aktuálně se obchoduje výrazně nad cenou 86 dolarů za barel.

Zdroj: finex.cz
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu
Vývoj ceny nejvýznamnějších komodit v tomto týdnu

Po delší době jsme sledovali i výrazné pohyby na trhu s drahými kovy. Fyzické zlato posílilo zejména díky pátečnímu skoku o téměř 3 % a zakončilo týdenní obchodování na úrovni 2 389 dolarů za unci.

Nejaktivněji obchodovaný srpnový futures kontrakt se momentálně obchoduje ještě o 10 dolarů výše, jen nepatrně pod kulatou hodnotou 2 400 dolarů za unci.

Cena stříbra pak vyletěla hned o 7 %. Volatilnější sourozenec zlata zakončil týdenní obchodování na úrovni 31,20 dolaru za unci. K výrazným růstům stříbra přitom došlo zejména ve středu a pátek.

Nejaktivněji obchodovaný zářijový futures kontrakt stříbra se pak obchoduje ještě o 32 centů výše.

Co mě tento týden zaujalo:

Analytici neočekávali, že Tesla něco dodá (doslova) a výrobce elektromobilů ve druhém čtvrtletí zklamal o něco méně než obvykle.

Tesla dodala přibližně 444 tisíc vozidel, což je o 14,8 % více než v předchozím čtvrtletí – a její akcie tak v týdnu vyletěly o více než 26 %, proto jako číslo týdne volíme 26.

Číslo týdne

Přesto se jedná o druhé po sobě jdoucí čtvrtletí s nižšími dodávkami v meziročním srovnání, a to i přes výrazné snížení cen a atraktivní leasingové nabídky.

  • Dodávky ve 2. čtvrtletí klesly o 4,8 % oproti stejnému čtvrtletí loňského roku, částečně kvůli pomalejším prodejům a zpožděným dodávkám.
  • Akcie Tesly se i tak nyní poprvé od počátku roku obchodují v kladných číslech a v nadcházejících týdnech by mohlo dojít k ještě větším pohybům.

Společnost bude 23. července reportovat zisk a 8. srpna se opět sejde, aby podrobně představila své plány v oblasti robotaxi a samořízených vozidel.

Větší novinky by však mohl přinést levnější model Tesly, který podle Muska dorazí v roce 2025.

Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord serverkde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.

Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu. Děkujeme za přečtení! Přejeme hezký zbytek dne.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.