Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tesla dodala více aut, než se očekávalo. Akcie vystřelily o 10 % nahoru!

Na hospodářské výsledky si ještě počkáme, ale údaje o prodejích Tesly už byly zveřejněny. Tesla dodala ve druhém čtvrtletí téměř 444 000 vozidel. Mezičtvrtletně i oproti odhadům analytiků jde o zlepšení.

Tesla dodala více aut, než se očekávalo. Akcie vystřelily o 10 % nahoru!
Zdroj: Depositphotos.com

Podle údajů agentury Bloomberg dodal titán v oblasti elektromobilů (EV) ve druhém čtvrtletí 443 956 vozidel, čímž překonal konsensuální odhad analytiků, který činil 439 302 vozidel.

Tesla dosáhla těchto čísel díky výraznému nárůstu výroby v její gigafactory v Šanghaji, která nyní produkuje vozidla nejen pro čínský trh, ale i pro export do Evropy.

Akcie Tesly v pondělí zaznamenaly výrazný nárůst o více než 6 %, k čemuž přispěly lepší než očekávané zprávy o dodávkách čínských společností Li Auto, Nio a XPeng, které se také zabývají výrobou elektromobilů.

V úterý po oznámení prodejů vyrostla Tesla ještě o více než 10%.

Tato pozitivní dynamika trhu přispěla k tomu, že akcie Tesly od svého 52týdenního minima z 22. dubna vzrostly o více než 55 %. Od začátku roku jsou však akcie i po tomto růstu o téměř 7 % níže.

Aktuální vývoj ceny akcií Tesly

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Prodeje překonaly očekávání

“Ve druhém čtvrtletí jsme vyrobili přibližně 411 000 vozidel a dodali přibližně 444 000 vozidel,” uvedla Tesla.

Celkové číslo zahrnuje 422 405 vozů Model 3 a Model Y spolu s 21 551 kusy ostatních modelů.

Tesla Model 3 a Model Y jsou oblíbené nejen díky své dostupnosti, ale také díky pokročilým funkcím autopilota, které z nich dělají jedny z nejprodávanějších elektromobilů na světě.

Ačkoli Tesla samostatně nezveřejňuje údaje o prodejích svého Cybertrucku, dají se odhadovat nepřímo. Minulý měsíc Tesla vydala již čtvrté oznámení o stažení vozu Cybertruck z trhu od jeho uvedení na trh koncem loňského roku, které se týkalo 11 688 vozů.

Prodeje ve druhém čtvrtletí ukazují výrazné zlepšení oproti Q1, kdy Tesla dodala 386 810 vozů, ale nedosahují výsledku loňského druhého čtvrtletí – přibližně 466 140 vozů.

Info

Tesla plánuje v roce 2025 rozšířit výrobu o druhou generaci modelu Tesla Roadster, který má podle Muska dosáhnout zrychlení z 0 na 100 kilometrů za hodinu pod 1 sekundu.

Navzdory meziročnímu poklesu dodávek jsou analytici optimističtí“Nadále vidíme prostor pro zlepšení sentimentu u akcií Tesla i širšího sentimentu v oblasti elektromobilů ve srovnání s negativním sentimentem, který jsme zaznamenali v posledních 6 měsících,” poznamenali analytici Citi.

O ziskovosti se teprve dozvíme

Bude ale také záležet na hrubé marži, která je kritickým ukazatelem rovnováhy mezi cenou a náklady. Tesla má finanční výsledky oznámit 23. července. Analytici Wells Fargo již dříve upozornili, že hrubá marže společnosti může být kvůli přeplněnému trhu pod tlakem.

Poznámka

Ve snaze snížit náklady Tesla na začátku letošního roku oznámila plány na snížení počtu zaměstnanců po celém světě o více než 10 %. Někteří analytici si tento krok vykládají jako znamení, že přichází těžké časy.

Firma se v prostředí oslabující poptávky na trhu s elektromobily potýká s tvrdou cenovou konkurencí, zejména ze strany čínských výrobců elektromobilů.

Během nedávného setkání akcionářů Tesly generální ředitel Elon Musk přiznal obtíže, kterým čelí trh s elektrickými vozidly. Zdůraznil ale, že konkurenti rovněž omezují své investice a výrobu elektromobilů.

“Plošné zavádění elektromobilů v USA a EU spolu s agresivní konkurencí v Číně ponechávají jen málo bezprostředních pák ke zvýšení objemů,” napsal Colin Langan a jeho tým. Firma ponechává pro akcie rating Underweight s cílovou cenou 120 USD.

A co Tesla Energy?

Spolu s globálními čísly dodávek vozů Tesla také v úterý oznámila, že ve druhém čtvrtletí nasadila 9,4 gigawatthodin (GWh) energetických úložišť, což je nejvyšší čtvrtletní skok v historii společnosti.

V prvním čtvrtletí Tesla nasadila 4,05 gigawatthodin (GWh), což bylo dosud nejvíce.

Tesla Energy se rychle stává klíčovým segmentem společnosti, který může do budoucna přinést větší stabilitu příjmů než samotný prodej vozidel.

Adam Jonas, známý automobilový analytik z Morgan Stanley, minulý týden napsal, že generativní umělá inteligence zvyšuje poptávku po energii.

Tesla Energy by mohla být jedinečně situována k tomu, aby profitovala z investic do americké elektrické sítě urychlených boomem AI.

Jonas v současnosti oceňuje Tesla Energy na 36 dolarů za akcii, což je kolem 130 miliard dolarů.

Analytik odhaduje, že Tesla Energy letos vygeneruje přibližně 7 miliard dolarů tržeb, což je o 20 % více ve srovnání s rokem 2023. Jonas také předpovídá, že marže Tesla Energy překonají marže automobilové divize společnosti už letos.

Uvažujete o investování do akcií Tesla? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.