Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

AstraZeneca odolává tržním trendům s impozantním nárůstem akcií o 45 %

Publikováno
AstraZeneca odolává tržním trendům s impozantním nárůstem akcií o 45 %
Zdroj: astrazeneca.cz

Na akciových trzích dlouhodobě platí, že velké společnosti nerostou rychle. Společnost AstraZeneca se však tomuto očekávání vymyká. Od srpna 2019 její akcie vzrostly o 45 %, čímž výrazně překonaly skromný 2,5% nárůst indexu FTSE 100.

Finanční výsledky farmaceutického giganta jsou působivé, za čtyři roky dosáhl 18% ročního růstu zisku na akcii (EPS). Navzdory vyššímu násobku zisku (P/E poměr) ve výši 19,1 jej budoucí prognózy snižují na 17,3, což naznačuje silnou růstovou trajektorii.

Čtvrtletní zisk na akcii společnosti AstraZeneca nedávno vzrostl o 9 %, od počátku roku pak o 17 %. To bylo podpořeno 6% skokem tržeb, a to i přes klesající prodeje léku na covid-19.

Nižší ziskovost produktů spojených s léčbou onemocnění covid-19 ve skutečnosti zvýšila hrubou ziskovou marži.

Povzbuzena hvězdnými čtvrtletními výsledky AstraZeneca zvýšila svůj finanční výhled. Nyní očekává nárůst ročních tržeb o nízké desítky procent a podobný nárůst zisku na akcii, což je mezi společnostmi FTSE 100 pozoruhodný výkon, zejména v těžké ekonomické situaci.

Co se týče vedení, generální ředitel Pascal Soriot zůstává v čele společnosti, čímž vyvrátil zvěsti o svém odchodu. V transformaci společnosti AstraZeneca sehrál klíčovou roli a jeho další přítomnost ve vedení společnosti uklidňuje nejenom investory.

Srovnání vývoje ceny akcií AstraZeneca s vývojem hodnoty indexu FTSE 100 od srpna 2019

Aktuální cena
Změna
AstraZeneca / AZN
Načítání
Načítání
Načítání
FTSE 100 / FTSE 100
Načítání
Načítání
Načítání

Strategické partnerství a tržní příležitosti

Nová licenční smlouva společnosti s čínskou společností Eccogene o vývoji léku na hubnutí využívá rostoucí globální problém obezity. Vzhledem k rostoucímu počtu obézních to představuje významnou tržní příležitost.

AstraZeneca také využívá demografických změn, které zvyšují poptávku po léčbě nemocí, jako je rakovina a srdeční choroby. Výdaje společnosti na výzkum a vývoj se ve třetím čtvrtletí zvýšily o 5 % a tvořily 22 % celkových tržeb.

S více než 120 projekty v pokročilých klinických zkouškách disponuje AstraZeneca rozsáhlým výrobním programem.

Finanční stabilita a investiční potenciál

Z finančního hlediska stojí AstraZeneca na solidní úrovni, když její dluh činí pouhých 63 % aktiv. Provozní zisk za prvních devět měsíců roku více než sedminásobně pokryl úrokové náklady.

Navzdory globální ekonomické nejistotě a rostoucím úrokovým sazbám je AstraZeneca díky své defenzivní povaze atraktivní investicí. Více než čtvrtina jejích příjmů pochází z rozvíjejících se trhů, kde poptávka po zdravotní péči poroste. I přes zpomalení v Číně a geopolitická rizika je potenciál trhu značný.

AstraZeneca zůstává stručně řečeno vzácným objevem v oblasti velkých společností. Je druhou největší firmou v indexu FTSE 100 a představuje více než 8 % celkové hodnoty indexu, přesto stále dosahuje růstem podobným menším společnostem.

Díky dobré finanční situaci, zajímavé výzkumné a vývojové linii a strategickému postavení na trhu může být AstraZeneca solidní volbou pro dlouhodobé investory.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎