Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomika » Fed schválil růst sazeb o 0,75 procentního bodu, další růst avizován

Fed schválil růst sazeb o 0,75 procentního bodu, další růst avizován

Fed schválil růst sazeb o 0,75 procentního bodu, další růst avizován
Zdroj: kurzy.cz

Federální rezervní systém (Fed) ukončil zářijové zasedání FOMC, kde došlo ke schválení růstu základní úrokové sazby. Americká centrální banka nijak v podstatě nepřekvapila, takže jsme mohli zaznamenat růst o 0,75 procentního bodu na 3,25 %. Což je úroveň, kde byly Spojené státy naposledy v roce 2008.

Fed schválil růst o 0,75 procentního bodu, další růst avizován

Růst základní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu znamená již třetí takové zvýšení v řadě. Tím pádem jde o nejagresivnější vzestup základní sazby od 80. let minulého století. Stanovené rozmezí je proto 3-3,25 %.

Žádné překvapení se ovšem nekoná, protože tržní konsensus se 75 bazickými body kalkuloval. Úplně úvodní reakce trhů byla divoká. Ale nakonec se trhy vcelku uklidnily. Respektive vrátily tam, kde se nacházely těsně před zveřejněním stanoviska FOMC.

Základní úrokové sazby
Základní úrokové sazby
Zdroj: tradingeconomics.com

Brzy po zveřejnění stanoviska následovala tiskovka s Jeromem Powellem. To nejdůležitější je, že vyjádřil odhodlání v jejich boji s vysokou inflací. Zdůraznil i, že dokud nedosáhnou inflačního cíle, který je na 2 %, měnovou politiku neuvolní. Avšak budoucí růst sazeb se bude logicky odvíjet od nových makroekonomických dat. Dále došlo ke zmínce, že redukce bilance (kvantitativní utahování) poběží v tempu 95 miliard USD za měsíc.

Fed Watch
Fed Watch
Zdroj: cmegroup.com

Jak už jsem zmínil v úvodu, Spojené státy mají základní sazby nejvýše od roku 2008. Proto taky sílí negativní ohlasy, které Fed za tak jestřábí politiku kritizují. Avšak kritika neustává i z opačné strany barikády, pro které je současné tempo stále slabé.

Kromě stanoviska byla zveřejněna i ekonomická projekce, jejíž součástí je tzv. Dot Plot. Ve zkratce se jedná o vyjádření názoru ohledně výhledu dalšího (ne)růstu úrokových sazeb. Jak je vidno, maximálním vrcholem je rozmezí 4,5-5 %, kam se máme dostat během roku 2023. Osobně si myslím, že pokud tempo růstu výrazněji nezpomalí, dostaneme se na těch 5 % již v prvním kvartálu roku 2023. Zajímavý je rok 2024, kde se členové FOMC ve svém výhledu hrozně rozcházejí.

Dot Plot
Dot Plot
Zdroj: federalreserve.org

Závěrem

Co se týká tržní reakce, původně jsem chtěl nahodit pár grafů. Ale nakonec se nestalo nic, co by mělo mít nějaký větší význam. Americký dolar a výnosy na dvouletých federálních dluhopisech slangově "pumpovaly". Zatímco Bitcoin a akciové indexy nárazově klesly, ale pak se kurz vrátil zpět. Takový typický Pump & Dump, který je po podobných kratochvílích poměrně častý.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo