Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie konopných společností klesají. Obrat trendu je zatím v nedohlednu

Publikováno
Akcie konopných společností klesají. Obrat trendu je zatím v nedohlednu

Prodejní síla na akciích Aurora Cannabis vzrostla za poslední týdny na rekordní úroveň. Ačkoli obchodníci akcie této společnosti neshortují tak silně jako některé další firmy ze stejného odvětví, sestupný trend jejích akcií by mohl pokračovat.

Investoři by tedy s nákupem akcií společností jako ACB nebo CGC měli ještě chvíli počkat. Co se děje? Přečtěte si v tomto článku!

vývoj akcií ACB za poslední půlrok
vývoj akcií ACB za poslední půlrok

Akcie zmiňované společnosti Aurora Cannabis jsou v sestupném trendu již několik měsícu, což je v porovnání se světovými akciovými indexy úplný opak.

Bolest akcionářů možná ale ještě neskončila. Nejnovější údaje totiž ukazují, že široký okruh obchodníků stále hromadí prodejní (short) pozice a věří tedy, že se tyto akcie v následujících týdnech a měsících na ceně ještě více propadnou.

Důležité ale je to, že údaj Short Interest značí v podstatě pouze počet short pozic, které jsou otevřené – ale které ještě musí být zavřeny pozicemi nákupními.

V případě ACB se zájem obchodníků o short jejích akcií aktuálně zastavil na 178,8 milionech akcií – to je pro tuto společnost naprostý historický rekord.

Kdyby byl nárůst shortů menší nebo rychlejší, bylo by možné to nazvat anomálií a předpokládat, že jde prostě o klasický dopad traderů na trh.

Za současného stavu se short interest meziročně zvyšuje asi o 100 %, což rozhodně nevypadá na “běžný scénář”.

aurora cannabis short interest
Short interest akcií ACB

Podívali jsme se na aktivitu shortařů i u některých dalších marihuanových společností, abychom mohli dát věci více do perspektivy celého trhu.

Podíl short:long ACB je pouze něco okolo 20 %. Akcie Aurora Cannabis tak zjevně nejsou tak silně shortované, jako někteří jejich konkurenti jako jsou Cronos Group (35 %) nebo Tilray (52 %).

Vysoké úrovně shortů všech těchto společností naznačují, že široký okruh traderů brojí proti celému kanadskému odvětví konopí, namísto cílení pouze na Auroru.

Dalo by se dokonce tvrdit, že podíl shortů ACB má stále prostor pro růst, dokud není blízko průměru jejich konkurentů. Takže v závislosti na tom, jak se na data díváte, existuje jak světlá, tak stinná stránka.

Ale to vyvolává otázku…

Proč vůbec tradeři akcie Aurory a dalších konopných společností prodávají?

Společnost Aurora Cannabis zaznamenala během Q1 postupný pokles celkových výnosů. Její vedení také snížilo své plány na rozšíření kapacit s ohledem na nižší než předpokládaný prodej a potvrdilo, že malý zájem zákazníků omezuje jejich růst.

Nejnovější údaje z průzkumů ale ukazují, že maloobchodní prodej konopí v Kanadě v říjnu a listopadu postupně o nepatrné množství rostl. To v podstatě naznačuje, že kanadský maloobchodní trh se zlepšuje, a také, že se postupně zájem zákazníků zvyšuje.

Zároveň se ale tempo růstu nezdá dostatečně rychlé, aby bylo silným větrem do plachet většiny společností na tomto trhu. Teď už je jen otázkou, co přinesou další zveřejněné čtvrtletní výsledky.

Dále Aurora Cannabis minulý měsíc údajně uvedla do prodeje jeden ze svých největších objektů pro zpracování jejich zboží. Tento neočekávaný vývoj vyvolává různé pochybnosti o jejich provozním a finančním postavení, jako například:

  • Proč je management Aurora nucen prodávat svá aktiva? Nevidí to snad v nadcházejících čtvrtletích na žádný růst?
  • Jaká byla plánovaná návratnost investic tohoto objektu, lišil se opravdu výsledek tak moc, že jsou nuceni k odprodeji?
  • Nedostává se Aurora Cannabis do vážné krize, že její management musel prodat takové aktivum, aby mohl financovat svůj pracovní kapitál? Pokud ano, co vlastně Aurora Cannabis přivedlo do této chmurné finanční situace?

Kdyby ale trh nyní vnímal Auroru jako podhodnocenou společnost a lidé ji začali nakupovat, pravděpodobně bychom viděli opadávání shortařů, což by samo o sobě tlačilo cenu vzhůru.

To se ale zatím neděje. Lze tedy předpokládat, že investoři se stále chovají racionálně a akcie mají ještě další prostor pro propad.

Doporučuji proto, aby dlouhodobí investoři přehodnotili svou pozici a počkali, až akcie klesnou o něco více, než zahájí nové otevírání dlouhých pozice či nákupů těchto akcií.

Zdroj: Business Quant pro Seeking Alpha.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.