Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie AMD jsou výrazně podhodnocené! Nabízí příležitost k nákupu ve slevě?

AMD je známé svou zdatností v oblasti čipů pro umělou inteligenci, přesto se jeho akcie propadly o 29 %. Co stojí za tímto poklesem a jaké jsou vyhlídky do budoucna?

Akcie AMD jsou výrazně podhodnocené! Nabízí příležitost k nákupu ve slevě?
Zdroj: depositphotos.com

Advanced Micro Devices (AMD) se nachází ve zlomové situaci. Polovodičový gigant, který je známý svou zdatností v oblasti čipů pro umělou inteligenci (AI), dělá významné pokroky v nabídce svých produktů.

Navzdory těmto pokrokům však akcie AMD nemají takovou přitažlivost, jak by se dalo očekávat. Jejich cena poklesla o 29 % oproti svému historickému maximu, což je v ostrém kontrastu s výkonností akcií Nvidie, která na stejném poli slaví ohromné úspěchy.

Aktuální vývoj cen akcií AMD

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AMD Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Slabé výkony ve srovnání s lídrem

AMD sice zaznamenává růst v segmentu AI čipů, ale tempo je pomalejší, než se očekávalo. Prudký nárůst poptávky po technologiích umělé inteligence a cloud computingu vyvolává potřebu pokročilých počítačových čipů schopných zvládat složité výpočetní úlohy.

Z tohoto trendu dosud těžila především Nvidia, ale AMD se přesvědčivě prosazuje se svým čipem MI300X, který nabízí vyšší výkon za nižší cenu ve srovnání s čipem H200 od Nvidie.

Tato konkurenční výhoda přispěla k 80% nárůstu tržeb AMD z datových center v prvním čtvrtletí, kdy dosáhly 2,3 miliardy dolarů. Provozní zisk segmentu se meziročně více než ztrojnásobil na 541 milionů dolarů.

Na první pohled tato čísla naznačují, že AMD získává část tržního podílu Nvidie. Při bližším pohledu však zjistíme některé znepokojivé trendy. Meziroční růst je působivý, ale mezičtvrtletní vývoj vypovídá o něčem jiném.

Tržby z datových center vzrostly oproti čtvrtému čtvrtletí předchozího roku pouze o 2 % a provozní zisk dokonce o 19 % klesl.

Naproti tomu příjmy Nvidie z datových center mezi čtvrtletími prudce vzrostly o 23 %, přičemž provozní zisk poklesl o pouhá 4 %.

Tento rozdíl naznačuje, že ačkoli obě společnosti čelí určitým sezónním problémům a cenové válce, Nvidia si ve srovnání s AMD ponechává větší část svých tržeb ve formě zisku.

Při pohledu do budoucna AMD předpokládá mírný 6% nárůst celkových tržeb za druhé čtvrtletí ve výši 5,7 miliardy dolarů. Nvidia naproti tomu očekává, že tržby meziročně zdvojnásobí.

Výhled je velmi slibný

Navzdory těmto problémům nejsou vyhlídky AMD zcela pochmurné. Analytici z Wall Street předpovídají, že společnost v druhé polovině roku zrychlí svůj růst.

Ve třetím čtvrtletí odhadují 15% meziroční i mezičtvrtletní růst a ve čtvrtém čtvrtletí by měly tržby vzrůst o dalších 15 % oproti Q3 a o 23 % meziročně. I když se nejedná o raketový růst, tempo se rozhodně zrychluje.

AMD samo navíc upravilo svou prognózu tržeb z datových center pro letošní rok a nyní očekává, že přesáhnou 4 miliardy dolarů, oproti předchozí prognóze 3,5 miliardy dolarů.

Plán AMD zahrnuje uvedení několika nových produktů, které by mohly dále posílit jeho pozici na trhu. Příští měsíc například společnost plánuje představit třetí generaci čipu Ryzen s umělou inteligencí pro osobní počítače.

Později v průběhu roku uvede na trh pátou generaci čipu EPYC pro datová centra a ve čtvrtém čtvrtletí bude k dispozici akcelerační čip Instinct MI325X.

Očekává se, že tyto nové nabídky pomohou AMD získat ještě větší podíl na trhu datových center, který v současnosti činí 33 %, zatímco před dvěma lety to bylo 27 % a na konci roku 2023 to bylo 31 %.

Akcie AMD, nebo Nvidia?

AMD má všechny předpoklady k tomu, aby se stala ještě silnějším konkurentem Nvidie. Je však důležité si uvědomit, že Nvidia neusnula na vavřínech a také pokračuje v inovacích.

Společnost nedávno oznámila svou novou generaci čipu Rubin, a to ještě předtím, než se na trh dostal superčip Grace Blackwell.

Pro investory to nemusí být rozhodnutí typu buď – anebo. AMD i Nvidia nabízejí přesvědčivé vyhlídky na růst a vlastnictví akcií obou společností by mohlo být rozumnou strategií.

Polovodičový průmysl je připraven na výrazný růst díky pokroku v oblasti umělé inteligence, cloud computingu a technologií datových center. Investicí do obou společností si investoři mohou zajistit pozici, která jim umožní těžit z růstu tohoto dynamického odvětví, ať už bude vítězem kterákoli z nich.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.