Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nové procesory od AMD překonávají všechna očekávání! Zdrtí konkurenci?

Zatímco se všude mluví o obrovsky výkonných čipech pro datová centra, AMD oznámilo vydání nadupaných procesorů pro osobní počítače.

Publikováno
Nové procesory od AMD překonávají všechna očekávání! Zdrtí konkurenci?
Zdroj: depositphotos.com

Společnost Advanced Micro Devices (AMD) se chystá způsobit revoluci na trhu s procesory pro stolní počítače, když letos v červenci uvede na trh své první procesory Zen 5 pro stolní počítače.

V čele inovací stojí Ryzen 9 9950X, který AMD označuje za “nejvýkonnější spotřebitelský procesor pro stolní počítače na světě”.

Kromě něj nová řada založená na stávající platformě AMD AM5 zahrnuje procesory Ryzen 9 9900X, Ryzen 7 9700X a Ryzen 5 9600X.

AMD a PC procesory

V předchozím čtvrtletí byl klientský segment, do kterého spadají procesory pro osobní počítače, zodpovědný za téměř 30 % tržeb společnosti, tedy zhruba 1,4 miliardy dolarů.

Mezičtvrtletně to ale znamenalo 6% pokles tržeb v tomto segmentu, kde je největším konkurentem společnosti Intel.

Kategorie logicky zaostává za segmentem datových center, kterému výrazně pomáhá boom umělé inteligence a to jak v tržbách, tak ziskovosti. AMD se evidentně snaží situaci změnit a strategicky si udržet diverzifikaci zdrojů příjmů.

Akciím AMD se letos relativně dobře daří, když si od začátku roku připsaly téměř 16 %. Investorům tedy přinesly víc, než index S&P 500 s dosavadním letošním ziskem přes 10 %.

Aktuální vývoj ceny akcií AMD

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AMD Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Nová řada procesorů by měla přinést oživení tržeb, a přestože může být příspěvek ve srovnání se segmentem datových center skromný, dominance výkonu nad procesory Intel Core zní jako přesvědčivý argument.

Tahoun Ryzen 9 9950X

V čele řady stojí Ryzen 9 9950X, 16jádrový, 32vláknový procesor, který slibuje výrazné zvýšení výkonu o 16 % oproti předchozí generaci procesorů Ryzen. To znamená výrazné zvýšení produktivity i herního výkonu.

“Je to velký skok a jsme na něj velmi hrdí,” řekl Donny Woligroski, senior technický marketingový manažer společnosti AMD pro spotřební procesory. “Je to monstrum. Tento procesor si vede v porovnání s konkurencí opravdu dobře.”

Interní benchmarky společnosti AMD ukazují, že Ryzen 9 9950X překonává procesor Core i9-14900K od společnosti Intel až o 56 % v aplikaci Blender a o 21 % v aplikaci Cinebench 2024.

Základem těchto výkonnostních zlepšení je nová architektura Zen 5. Ta sice nadále využívá patici AM5, ale Zen 5 přináší významné novinky.

Podle Woligroskiho “je Zen 5 rozsáhlou aktualizací s výrazně vylepšenou predikcí větvení, a to jak z hlediska přesnosti, tak latence”.

Výsledkem těchto vylepšení je až dvojnásobná šířka instrukčního a datového pásma a také dvojnásobný AI výkon ve srovnání s předchozí generací.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.