Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Ještě než se vrhneme do budoucnosti, připomeňme si krátkou historii Solany (SOL). Solana byla založena roku 2017 americkým počítačovým inženýrem s ruskými kořeny, Anatolyem Yakovenkem, a její testovací fáze skončila v březnu 2020 spuštěním mainnetu. I přesto, že se 1 SOL v listopadu 2021 obchodovala za $260, což z ní nakrátko činilo 4. největší kryptoměnu co do tržní kapitalizace, její blockchain je vlastně dosud v beta provozu, což nám ve svém pravém horním rohu prozradí i oficiální blockchainový prohlížeč.
Solana je, na rozdíl od konkurenčního Etherea, extrémně rychlá a levná síť, a to díky kombinaci mechanismů Proof of Stake (PoS) a unikátního Proof of History (PoH). Tento systém zajišťuje, že produkce nových bloků probíhá každých 400 ms, aniž by bylo nutné použít sharding. Ne vše je ale zalité sluncem – Solana je proslulá velmi častými výpadky, které trvají i několik hodin.
Díky své v kryptoměnovém světě dosud nevídané rychlosti je Solana oblíbená mezi institucionálními investory v čele s burzou FTX. Jako svou primární síť si ji zvolilo také množství významných decentralizovaných aplikací, tzv. dApps, například decentralizované burzy Serum či Raydium, NFT tržiště Solanart či Magic Eden nebo streamovací platforma Audius.
Začátek roku 2022 byl pro Solanu ve znamení adopce celého ekosystému. Například směnárna a burza Coinbase, známá pro široký výběr a listování stále nových a nových ERC-20 tokenů na síti Ethereum, se toto rozhodla změnit a poprvé zalistovala tokeny, které běží na Solaně, konkrétně tokeny ORCA a FIDA. S podporou Solany přišla i kryptoměnová peněženka Coinbase Wallet.
Poznámka: Oblibou ERC-20 tokenů je Coinbase opravdu pověstná. Například 9. největší kryptoměna světa, Terra (LUNA), se zde neobchoduje ve své “normální” verzi, ale jako “Wrapped LUNA”, tedy ERC-20 token na blockchainu Etherea. Coinbase je výjimkou, všechny ostatní burzy blockchain Terry podporují.
Co se týče financování, Phantom, nejoblíbenější peněženka v ekosystému a konkurent MetaMasku, dokázal v lednu vybrat $109 milionů při valuaci $1,2 miliardy. Vzápětí oznámil spuštění aplikace pro iOS, dosud byl dostupný jen jako rozšíření prohlížeče. Peněženku používá měsíčně více než 21 milionů uživatelů a dle slov ředitele společnosti by se číslo mělo brzy zdvojnásobit.
Na blockchainu Solany spustila v 1. čtvrtletí svou Web3 aplikaci také společnost STEPN. Běžecká a lifestylová appka s herními prvky se stala trhákem. Governance token projektu, GMT, zaznamenal po zalistování na Binance až 300násobný růst. Na Binance Launchpadu se dal omezeně získat za pouhý 1 cent, na volném trhu později za 10 až 20 centů. Nyní se obchoduje okolo 3 dolarů.
Poslední dvě důležité zprávy přišly v dubnu. A to sice, že největší NFT tržiště světa, OpenSea, přidalo Solanu mezi podporované blockchainy. Solana se tak po Ethereu, Polygonu a Klaytnu stala teprve 4. blockchainem, který OpenSea podporuje. Další novinka se také týkala adopce. Solana je od dubna dostupná na investiční platformě Robinhood.
Jak vidíme, co se týče adopce, rozvoje ekosystému a nových partnerství, Solaně se v letošním roce daří. To se však nedá říct o jejím cenovém vývoji. Krušné časy zažívá od prosince minulého roku celý kryptoměnový trh v čele s Bitcoinem. V případě Solany je trápení podtrženo nekončícími výpadky sítě a spojováním propadů v ceně například s hackem Wormhole bridge.
Zdá se, že investoři se také poohlížejí po jiných alternativách Etherea. Zatímco Solana od svého maxima ztratila 60 %, NEAR Protocol, který se jeví jako přední konkurent Solany, ztratil pouze 20 %. NEAR používá stejný programovací jazyk jako Solana, vývojářská společnost sídlí ve stejné oblasti a oba projekty financují stejné investiční společnosti.
Největší událostí, která Solanu v tomto roce čeká, je spuštění vrstvy Neon, která běží na testnetu již od minulého roku a díky které se Solana stane EVM kompatibilní. Díky tomu budou moci vývojáři vytvářet smart kontrakty prakticky úplně stejným způsobem jako pro Ethereum a navíc aplikace již na Ethereu běžící půjdou “téměř okamžitě” přemístit i na Solanu. Dle webových stránek se spuštění vrstvy Neon očekává v červnu.
Po úspěšném přidání nové vrstvy začne Solana ještě vážněji konkurovat Ethereu, u něhož stále přetrvává problém s vysokými poplatky za gas. Významnou část podílu na trhu může ukousnout také ostatním EVM kompatibilním blockchainům, např. BNB Chainu, Avalanche či Fantomu.
Poznámka: Roadmap znamená jakýsi časový, pravidelně aktualizovaný plán projektu, během kterého se vývojáři snaží dosáhnout jednotlivých milníků. Termín není specifický pouze pro kryptoměny, můžeme jej nalézt i v jiných průmyslových či obchodních oblastech.
Další milník se týká společnosti Circle stojící za stablecoinem USDC. Circle totiž na Solaně plánuje spustit decentralizovaný ID protokol. Ten by měl odstranit anonymitu a poskytnout tak investorům větší důvěru v projekty na Solaně. Tento fakt potvrzuje i nedávný krok Solana NFT tržiště Magic Edenu, kterému se povedlo vybrat $27 milionů po tom, co implementovalo přísnější KYC procedury, aby předešlo podvodům.
Odvážnější odhady dokonce zmiňují Circle v souvislosti s tím, že by se Solana měla stát blockchainem pro digitální dolar americké centrální banky Fed. Multimilionář Kevin O’Leary pak během bitcoinové konference v Miami prohlásil, že věří, že žádný digitální dolar ani nevznikne a oficiální digitální měnou USA se stane již existující USDC vydávaný právě Circlem.
A zase ten metaverse. Pokud si pamatujete podzimní jízdu ERC-20 tokenu MANA, platidla ve virtuálním Decentralandu (běžícím na Ethereu), a říkáte si, kde je nějaký konkurent ze Solany, v roce 2022 se jej dočkáte. Jmenuje se Solice a na jeho spuštění čeká na Twitteru 180 tisíc lidí (pro porovnání, Decentraland sleduje 600 tisíc lidí). Mezi investory najdeme burzy Gate.io a KuCoin a dále společnosti Three Arrows Capital nebo Alameda Research.
Solice ve svém metaversu slibuje vše, co známe z reálného světa. Opět dojde i na prodej pozemků, které pak budou vlastnit jednotliví uživatelé. K pozemkům samozřejmě patří budovy, můžeme se těšit i na avatary, domácí mazlíčky či vzácné materiály. Všechny předměty půjde obchodovat na tržišti pomocí tokenu SLC. K Solice se připojíte jednoduše přes svůj počítač nebo, pro ještě lepší herní zážitek, přes VR headset.
Jak to všechno bude vypadat? Mrkněte na následující video.
Solana se v minulém roce právem dostala mezi TOP 10 největších kryptoměn a nic nenasvědčuje tomu, že by minimálně v tomto nebo příštím roce měla tento elitní klub opustit. Právě naopak, míří na metu nejvyšší, a sice vyrovnání se Ethereu. K tomu by jí krom jiného měla pomoci na červen naplánovaná implementace EVM kompatibilní vrstvy Neon, díky níž budou smart kontrakty a aplikace napsané pro Ethereum téměř okamžitě fungovat i na Solaně, stejně jako je tomu např. u BNB Chainu.
Vývoj ekosystému Solany probíhá na všech frontách a je o něm slyšet. SOL se navíc aktuálně neobchoduje nijak draze, od svého maxima ztratila 60 %. V porovnání s konkurencí v podobě kryptoměn jako Cardano či Avalanche tak není důvod, proč do příštích let nevsadit na úspěch této extrémně rychlé, levné a široce podporované sítě.
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.