Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.
Tuzemská inflace za listopad 16,2 % – ČNB v boji s inflací zcela selhává

Tuzemská inflace za listopad dosáhla 16,2 %, což je oproti předešlému měsíci nemalé zhoršení situace. Bohužel vidíme, že dosavadní měnová politika České národní banky zcela selhává v boji s tímto fenoménem, který se dá řešit prakticky pouze růstem základní úrokové sazby. Ale jak všichni víme, tuzemská centrální banka s restrikcemi přestala, jakmile došlo k obměně v bankovní radě. Bují nám tu proto velký problém, který se bude muset časem řešit.
Hlavní složky inflace neustupují
Podle dnes zveřejněných údajů ČSÚ vzrostla v listopadu 2022 cenová hladina meziročně o 16,2 %. Inflace tak ve srovnání s říjnem stoupla a nacházela se nadále vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB (2 %). Inflace za listopad činila 16,2 %, takže je o více jak celý procentní bod vyšší oproti říjnu. Naměřená inflace je stále výrazně pod původními odhady ČNB, které byly zhruba o 2 procentní body výše. Vtip je ale v tom, že ty nejdůležitější složky celkové inflace příliš neustupují.
Když se podíváme na jednotlivé složky inflace, zjistíme, že jdou rapidně dolů pouze regulované ceny. V čemž se projevil říjnový propad cen elektřiny vlivem statistického promítnutí příspěvku na úsporný tarif. Takže je ve skutečnosti naměřená inflace jenom kosmeticky nižší. Bez těch úsporných tarifů by inflace dosahovala ještě znatelněji vyšších úrovní.
Ceny potravin, nápojů a tabáků jdou soustavně nahoru. A to nemalým tempem. U jádrové inflace vidíme mírné zvolnění. Když se ale podíváme na data z letošního roku, zjistíme, že se jádrová inflace měsíce nemění. Jádrová inflace je právě klíčová. A pokud dlouho neklesá, dřívější restrikce ČNB jednoduše nefungují. Ceny pohonných hmot též výrazně klesly. Jestli sledujete moje analýzy, víte, že je to v důsledku oslabení amerického dolaru a tržních cen ropy.
Závěrem
Nová data o inflaci naznačují, že tuzemská ekonomika má velký problém. Když se totiž podíváte na jednotlivé složky inflace, zjistíte, že růst cenové hladiny příliš nezpomaluje. Inflace je ale nemoc, která hospodářství země postupem času zdevastuje, trvá-li příliš dlouho. Jelikož inflace přiživuje zase jenom další inflaci. Proto je třeba, aby ČNB zakročila a obnovila restrikce, se kterými začala předchozí bankovní rada. Bez toho se růst cenové hladiny nezastaví.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.