Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
O kryptoměnových airdropech už jste určitě slyšeli a pokud ne, vězte, že je to příjemný bonus, který může svět kryptoměn nabídnout. Mnoho decentralizovaných aplikací nebo protokolů totiž vznikne a začne fungovat dřív, než vydají svůj vlastní token. A když čas emise nového tokenu nastane, tak jej pak jako poděkování rozdělí zdarma mezi svoji komunitu a zajistí tak jeho férovou distribuci.
Od začátku DeFi zažil svět kryptoměn již mnoho obřích airdropů, jejichž příjemci si často přišli na miliony USD. Zprvu byly airdropy nečekané, jmenujme např. legendární airdrop decentralizované burzy Uniswap, která v září 2020 airdropla každému svému uživateli 400 UNI, v té době v hodnotě 3 USD. Pokud však obdarovaní počkali rok do vrcholu kryptoměnového bull runu, mohli své tokeny prodat až za 17 000 USD. Opravdu příjemný dárek.
Nyní jsou již airdropy pravidelnou součástí příjmu kryptoměnových obchodníků a specializace na aidropy už se rozvinula natolik, že někteří tradeři neváhají realizovat ztráty a nést náklady spojené se získáním airdropu, protože odhadují, že jakmile k airdropu dojde, jeho výše jim náklady vynahradí. Z projektů, které své tokeny airdropovali letos, jmenujme např. Arbitrum (ARB), Blur (BLUR) nebo Celestiu (TIA).
V dnešním článku se podíváme na 3 airdropy, které nás nejspíše čekají v příštím roce, a řekneme si, jaké podmínky musíme splnit pro jejich získání. Jdeme na to!
…podmínky pro získání airdropu jsou někdy jasně dané, někdy však nejsou předem známy a uživatelé jen odhadují, za jakou aktivitu na síti budou odměněni. Zkouší tak všechno možné, obecně ale platí, že projekty oceňují zejména:
Linea je druhá vrstva Etherea stojící na technologii zero-knowledge proofs, což znamená, že k prokázání správnosti transakce nepotřebuje odhalit její podrobnosti, proto hovoříme o důkazu s tzv. nulovými znalostmi.
Lineu vyvíjí známá blockchainová společnost ConsenSys fungující již od roku 2014. Pokud vám její jméno nic neříká, jistě budete vědět, pakliže se dozvíte, že stojí např. za populární internetovou peněženkou MetaMask. I díky tomu se Linee v uplynulých letech podařilo na svůj vývoj vybrat přes 725 milionů USD při valuaci 7 miliard USD.
Takto obrovská valuace značí budoucí vysoké umístění tokenu Linea v žebříčku kryptoměn a tím pádem dost pravděpodobně i masivní hodnotu celého airdropu.
Linea zatím oficiálně nepotvrdila, že vydá token, opravdu vše tomu ale napovídá – na stránce intract.io dokonce nyní od listopadu do prosince připravila seznam úkolů, za než můžete získat XP body… a ty asi k něčemu budou, tak hurá do toho!
V dnešním článku si představíme ještě jednu zkEVM druhou vrstu Etherea. Je jí projekt s názvem Scroll, kterému se podařilo vybrat 80 milionů USD při valuaci 1,8 miliardy USD od investorů jako Polychain Capital nebo Sequoia Capital.
Testnet Scrollu běžel více než rok a za tu dobu na něm přes 900 tisíc adres provedlo více než 55 milionů transakcí. Mainnet byl spuštěn nedávno, v říjnu 2023. Projekt je zatím stále bez governance tokenu a ačkoli jeho vydání oficiálně nepotvrdil, vše tomu napovídá. Jedná se tedy o ideální příležitost pro farmaření airdropu hned od začátku.
I u Scrollu půjde o to zanechat na jeho síti co největší “on-chain stopu”:
Manta je stejně jako nedávno spuštěná, také airdropnutá a velmi úspěšná Celestia modulární blockchain. Je kompatibilní s Ethereem a kombinuje v sobě technologie z Polygonu, Optimismu, Celestie a dokonce i Polkadotu.
Na jejím mainnetu, který spustil v září 2023, se již nachází přes 180 projektů. Manta vybrala v uplynulých letech přes 50 milionů USD od investorů jako Binance Labs, Polychain Capitalu nebo již zkrachovalé Alamedy spojené s FTX.
I přesto se o projekt zajímá poměrně málo lidí – na Mantu zatím převedlo prostředky jen něco přes 20 000 unikátních uživatelů a přemostění pouhého 0,1 ETH by vás umístilo mezi 17 % nejlepších z nich. Problémem jsou nejspíše poměrně vysoké poplatky (gas) – kolem 1 až 2 USD za transakci.
Manta po spuštění mainnetu začala sdílet různé kampaně, kde uživatelé mohou plnit úkoly a za ně získávat body. Minulý měsíc běžela např. na webu galxe.com. Pokud nechcete další prošvihnout, sledujte Mantu na X.
Jinak obecně platí postup jako u předchozích dvou – přemostěte prostředky na síť např. přes oficiální most od Manty a pokuste se na síti zanechat co největší stopu pomocí co největšího počtu transakcí, volume a různých činností na různých dApps. Zkuste např. aperture.finance, izumi.finance, nebo openocean.finance.
Farmaření airdropů je celkem fuška, než si člověk vše promyslí a vším prokliká, může mu to zabrat i několik hodin. Ti nejtrpělivější, kteří jsou navíc ochotni se smířit s tím, že za svoji snahu budou odměněni klidně až za rok i déle, se ale občas dočkají příjemného dárku, který vydá i za několik měsíčních platů. A to se vyplatí!
V příštím díle se podíváme na airdropy projektů LayerZero, zkSync a Blast.
Na Finex.cz vyjde už zítra. Máte se na co těšit!
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.