Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Takto můžete půl milionu úspor přeměnit na důchod 70 tisíc měsíčně!

Příklad investora z Velké Británie ukazuje, co může přinést investice do pečlivě vybrané dividendové akcie - vysoký výnos i pasivní příjem.

Publikováno
Takto můžete půl milionu úspor přeměnit na důchod 70 tisíc měsíčně!
Zdroj: depositphotos.com

V době rostoucí finanční nejistoty je diverzifikace zdrojů příjmů důležitější než kdy jindy. Jednou z účinných strategií, jak získat spolehlivý druhý příjem, je investování do vysoce kvalitních akcií s vysokými dividendami.

S nimi je možné dosáhnout mnohem vyššího pasivního příjmu, než jaký by přinesla investice třeba do dluhopisů nebo spoření typu spořicích účtů či terminovaných vkladů. Přesto je nutné riziko minimalizovat důkladnou fundamentální analýzou a obezřetností při výběru akcie.

Podívejme se nyní, jak na to šel jeden britský investor.

Kritéria výběru

Při svém výběru se zajímá primárně o 3 nejdůležitější faktory. Je to samotný dividendový výnos, potenciál růstu a ocenění.

Vzhledem k tomu, že desetiletý britský státní dluhopis nabízí výnos něco málo přes 4 %, stanovil si náš investor hranici 7% dividendového výnosu jako minimum, které mu zaručí, že jeho investice přinese vyšší příjmy, než dluhopisy.

Výhled ekonomického růstu společnosti je zase zásadní nejen pro zajištění dlouhodobého růstu ceny akcií, ale také pro schopnost společnosti vyplácet a ideálně i pravidelně zvyšovat dividendu.

Ocenění akcie ve srovnání s konkurenty je také velmi podstatné, protože u nadhodnocených akcií je větší riziko, že případný propad cen akcií vymaže část zisků investice.

K jakému titulu dospěl?

Vybral si britskou společnost M&G, která se prostřednictvím svých dceřinek zabývá spořením a investicemi ve Spojeném království i na mezinárodní úrovni.

Aktuální vývoj ceny akcií M&G

Načítání
Načítání
Kupte si akcie M&G Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Akcie M&G, kótované na London Stock Exchange, se v loňském roce mohly pochlubit působivým dividendovým výnosem ve výši 9,8 %, čímž splnily první zásadní kritérium.

Toto číslo je navíc výrazně vyšší než průměr dividendových výnosů akcií z britských akciových indexů FTSE, tedy FTSE 100 (3,8 %) a FTSE 250 (3,4 %).

Co se týče fundamentálních ukazatelů podporujících vizi dalšího růstu, M&G také splnila nároky investora. Výsledky za rok 2023 ukázaly 21% nárůst provozního kapitálu na 996 milionů liber.

Upravený provozní zisk rovněž vzrostl – meziročně o 28 % na 797 milionů liber a podle konsensuálního očekávání analytiků zisk M&G do konce roku 2026 poroste tempem 18,8 % ročně.

A konečně ocenění. V případě M&G se akcie v současné době obchodují s ukazatelem poměru ceny k účetní hodnotě (P/B) akcií na úrovni pouhých 1,2. To se jeví jako velmi podhodnocené ve srovnání s průměrnou hodnotou P/B ve výši 3,6 u srovnatelné skupiny akcií.

Analýzou diskontovaného cash flow navíc došel k závěru, že akcie je oproti svým konkurentům podhodnocena asi o 48 %. Férová hodnota akcie, která na burze momentálně stojí 2,02 libry je tedy 3,88 libry.

Diskontované peněžní toky (DCF)

DCF se zaměřuje na odhad budoucích peněžních toků společnosti a jejich současnou hodnotu.

Tato metoda je považována za jednu z nejpřesnějších pro určení skutečné hodnoty akcie, ale vyžaduje detailní znalost finančních aspektů společnosti i jejího odvětví.

Projekce výnosů investice

Počáteční investice ve výši 17 000 liber (494 tisíc korun), což je průměrná výše zůstatku na spořícím účtu ve Velké Británii, mu za rok při výnosu 9,8 % přinese příjem ve 1 666 liber neboli za 10 let 16 660 liber (asi 484 tisíc korun).

Při reinvestici dividend, kterou má investor v plánu, mu za stejné období jeho vklad vynese po 10 letech 28 116 liber (zhruba 816 tisíc korun).

Benefity dlouhodobého investování jsou ještě výraznější.

Po 30 letech reinvestování dividend s průměrným výnosem 9,8 % investice vzroste na 317 753 liber, což znamená dividendu 29 548 liber ročně, tedy 2 462 liber (71 500 korun) měsíčně.

To ukazuje exponenciální růstový potenciál složeného úročení dividend, který z takové investice činí mocný nástroj pro budování bohatství a pasivního příjmu.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
15
8

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.