Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tajné triky finančního guru: 3 věci, které stojí za to obětovat nyní, abyste si užili mnohem lepší důchod

Publikováno
Tajné triky finančního guru: 3 věci, které stojí za to obětovat nyní, abyste si užili mnohem lepší důchod
Zdroj: depositphotos.com

Odepírejte si radosti a zážitky teď, abyste se o mnoho let později měli daleko lépe. To nezní jako nejzábavnější rada na světe, jenže má hloubku a je pravdivá. Ti, kteří se nezajímají o svou budoucnost dnes, dost možná tzv. spláčou nad výdělkem. Experti tvrdí, že i malé změny, které nyní provedete, se mohou pořádně nasčítat. My vám proto nyní poradíme, na které věci se zaměřit nejvíce, aby vaše snaha měla co největší efekt.

Proč je tak důležité soustředit se na vzdálenou budoucnost už nyní? Co nám to přinese a čeho bychom se měli vzdát, aby to mělo co největší efekt? Přesně na takové otázky se podíváme v tomto článku.

Finanční poradci často naléhají na klienty, aby se podívali na peníze, které utrácejí za nepodstatné výdaje (a zbytečnosti), a přehodili si je v hlavě. Máme se ptát: “Co kdybych měl těch 5 000 korun, které bych vložil na investiční účet? A jak by těch pět tisíc vypadalo, kdybych je investoval na 10 let?”

Jakékoli peníze, které nyní ušetříte, mají ohromnou příležitost v průběhu let růst se složeným úrokem. Ten se někdy popisuje také jako sněhové koule. Změny, které v životě uděláte dříve než později, mohou mít nakonec velký dopad.

Zde jsou tři věci, které finanční poradci doporučují obětovat nyní, aby vaše úspory mohly růst daleko rychleji.

1. Zmenšete své bydlení

Bydlení je pro většinu lidí největším rodinným výdajem, takže potenciální úspora peněz zde bude veliká a experti velmi často doporučuji přehodnotit svůj rozpočet na bydlení. Někteří lidé se rozhodnou žít v opravdu pěkných bytech, které ale v sobě mají trochu více luxusu, než je potřeba.

Jenže možná pak každý měsíc vydávají 50 nebo 60 % svého příjmu za nájem. Odborníci doporučují neutratit za nájem více než 30 % z příjmu domácnosti.

Stěhování do levnějšího bytu vám může pomoci ušetřit a investovat více na později až budete chtíti do důchodu. Pokud můžete ve svých 20 a 30 letech bydlet na skromnějším místě, peníze, které si ušetříte, můžete dát na svůj důchod do investičních fondů či investičních platforem.

To samé platí pro majitele domů. Nákup domu na samém vrcholu vašeho rozpočtu znamená, že budete mít k dispozici daleko méně peněz, které byste si mohli uložit na později. Nákup skromnějšího domu, který vyhovuje vašim potřebám, uvolní peníze ve vašem rozpočtu a vy budete žít finančně daleko spořádaněji.

2. Neutrácejte zbytečně za dopravu

Utrácet více, než byste měli, za auta, taxíky a další způsoby dopravy, může tlumit vaše možnosti ušetřit.

Dva největší zabijáci snad každého rozpočtu jsou to, kolik utratíte za bydlení a kolik utratíte za dopravu.

Pro ty, kteří vlastní auto, může volba cenově dostupného ojetého vozu namísto zcela nového, uvolnit více peněz na investice. Nová auta mají tendenci se rychle znehodnocovat a prudce ztrácejí hodnotu, jakmile vyjedou od dealera. Určitě jste už také slyšeli frázi, že první cesta domů s novým autem je ta vůbec nejdražší.

Sami sebe byste se měli kriticky ptát, opravdu potřebuju to drahé, luxusní auto, nebo ho jen chci, abych mohl oslňovat své okolí? Pokud skutečně nevyděláváte jak se říká “těžké prachy”, dost možná je to pro vás bolestivě vysoký výdaj.

Ojetá auta stojí o dost méně a znehodnocují se pomaleji. Navíc cenově dostupnější vůz vám třeba umožní platit v hotovosti a eliminovat náklady na financování a související úroky. Ano, je zde také protipól, že na opravách zaplatíte něco navíc a rovněž ojetý vůz nemusí být tak spolehlivý jako nový, ale nemusíte hned hledat archaickou vykopávku, stačí jen vybírat mezi pár let starými kusy a snadno ušetříte.

3. Šetřete místo častého stolování

Pokud v restauracích utrácíte více peněz, než byste měli, možná své úspory na důchod “sníte”. To platí zejména pro mladší generace, pro ty, kterým je 20 a 30 let, je důležité zříci se velkého stolování. Jsou to často nejzbytnější náklady, na kterých se dá velmi snadno ušetřit.

Zvláště v současné době, kdy se svět znovuotevřel po dlouhé pandemii, se chceme dostat ven, něco podniknout, ale je potřeba to dělat v rozumných mezích. Pokud utrácíte 30 % svého příjmu za jídlo a pití, je to něco, na čem je třeba skutečně ubrat, tvrdí experti a finanční poradci.

Rozpočet na jídlo je velmi důležitý, protože vám velice dobře pomůže tyto ošemetné náklady korigovat. Chcete, aby stolování zabralo 5 % až 8 % z vašeho rozpočtu na výdaje každý měsíc? Pak musíte vědět, kolik peněz máte, kolik kde utrácíte atd. a to není možné bez toho, abyste si to alespoň nějakou dobu sledovali.

Tím, že tyto výdaje omezíte, nejenomže si ve spoření a šetření vybudujete železný zvyk a životní styl, ale také zajistíte to, že ušetřené peníze v průběhu let porostou složeným úrokem.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
11
28

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.