Finex.cz logo
Menu
Finex » Forex » Sílící dolar proti euru – co a jak v současné době nejvíce ovlivňuje kurz dolaru?

Sílící dolar proti euru - co a jak v současné době nejvíce ovlivňuje kurz dolaru?

Sílící dolar proti euru - co a jak v současné době nejvíce ovlivňuje kurz dolaru?

Od začátku roku dolar posílil vůči euru o téměř 2 %. V tomto článku se podíváme, jaký má v současné době vliv na kurz dolaru proočkovanost a také  výnosy státních dluhopisů i fiskální stimuly FEDu.

EUR/USD
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Vakcinace v USA

Stejně jako libra i dolar posiluje vůči euru díky rychlé vakcinaci ve Spojených státech. Jednou dávkou vakcíny se v zemi naočkovalo téměř 70 milionů Američanů. Plně naočkovaných osob je 37 milionů.

Postup vakcinace odpovídá plánům. Žádné zpoždění úřady neregistrují. 1,5 miliónu osob je naočkováno každý den. Při současném tempu přijde na začátku léta řada na všechny Američany, kteří se budou chtít nechat očkovat.

Vývoj vakcinace v USA. Zdroj: Our World in Data
Vývoj vakcinace v USA. Zdroj: ourworldindata.org

„Dnes večer oznamuji, že nařídím všem státům, kmenům a teritoriím, aby zařídily, že všichni dospělí od 18 let budou způsobilí připraveni k očkování ne později než 1. května,“ uvedl Biden.

Podle statistik proočkovanost výrazným způsobem snižuje celkové covidové statistiky. V posledních dnech dojde k nákaze přibližně 60 000 osob. Dříve to bylo až 300 000 případů.

Fed a fiskální pomoc

Americká ekonomika se rychleji odrazila ode dna díky několika faktorům. Velice důležitým faktorem byl zásah Fedu, který ve velmi krátké době snížil úroky na nulu a při tom poskytl americké ekonomice likviditu s cílem znovuobnovení oživení a uklidnění rozbouřené situace.

Ve srovnání s Evropou bylo výrazně rychlejší a intenzivnější uvolnění měnových podmínek. Ve spojených státech byla také rychlejší a hlavně objemnější fiskální pomoc.

Budoucí vývoj americké měny

V případě akcelerace evropské ekonomické obnovy by mohl vzniknout tlak na oslabování dolaru. V současné době se jeví varianta v podobě efektivnější a rychlé vakcinace v Evropě a následné otevření ekonomiky jako nereálná.

Reálné je, že minimálně první čtvrtletí bude hlavně vlivem rozdílného ekonomického vývoje zejména čtvrtletím posilujícího dolaru vůči euru. V druhé polovině tohoto roku analytici předpokládají vyšší výkon evropské ekonomiky a od této doby by se mohla situace obrátit.

Analytici jsou bullish na dolar

Politika Fedu je mnohem přívětivější pro analytiky než politika ECB, protože ECB se za celých 10 let ani jednou nepovedlo zvýšit úrokové sazby. Analytici si myslí, že ECB měla šancí dost, aby ukázala lidem, že jsou flexibilní, ale oni stále drží záporné úrokové sazby.

Dolar ve spojení s kladnými úrokovými sazbami s výnosem na desetiletém státním dluhopisu nad 1,5 % je pro investory mnohem přívětivější a čitelnější měnou. 

Roční maxima výnosu amerických dluhopisů

Americký Fed bude tento týden řešit vyšší výnos amerického desetiletého dluhopisu, který v pátek atakoval roční maximum 1,8 %.

Výnos desetiletých amerických státních dluhopisů. Zdroj: Yahoo.com
Výnos desetiletých amerických státních dluhopisů. Zdroj: Yahoo.com

Mezitím výnosy německého desetiletého dluhopisu šly také vzhůru, ale zůstávají stále nízko v záporné hodnotě -0,32 %. Spojené státy včele s prezidentem Joem Bidenem mají o poznání vyšší rozpočtový stimul než Evropa. 

Powel představí mnohem lepší výhled na růst i zaměstnanost a mírně zvýší také inflační prognózu v reakci na stimulační balík Joea Bidena (1,9 bilionu USD). Na rozdíl od ECB Powel neoznámí plán na rychlejší nakupování dluhopisů a pravděpodobně oznámí, že Fed bude flexibilní a připravený zasáhnout v případě, když by se situace začala vymykat z rukou.

Otázkou je, jak na taková slova budou reagovat americké dluhopisy a zda jim takové ujištění bude stačit. Pro trhy v současné době není podstatný růst výnosů amerických dluhopisů, ale spíše dynamika tohoto růstu. V případě dlouhodobého mírného růstu je pravděpodobná pozitivní situace a nálada na akciovém trhu.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo