Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Ceny ropy jsou na pokraji dramatického poklesu, s možností pádu pod 50 dolarů za barel. Kombinace ekonomické nejistoty, přebytku nabídky a geopolitických změn by mohla v roce 2025 otřást trhem.
Zdá se, že ceny ropy budou na konci roku nižší, protože převládá slabá poptávka, zejména z Číny – ale rok 2025 může přinést ještě větší ztrátu, s možností poklesu pod 50 dolarů za barel, pokud na trhu nastane “dokonalá bouře” faktorů, včetně prudkého hospodářského poklesu v Číně a Evropě.
Navrhovaná americká cla mohou krátkodobě zvýšit referenční hodnoty ropy, ale povedou k poklesu cen, až si společnosti na jejich dopad zvyknou, přičemž Kanada a Mexiko budou možná nuceny být agresivnější, aby přesunuly svůj vývoz.
Univerzální cla by mohla brzdit růst HDP v USA i v zahraničí, zatímco v USA by mohlo dojít k podstatně vyšší produkci ropy a také k přiměřenému růstu těžby z břidlic v USA i v Kanadě.
Na nevyužitou těžební kapacitu mezi členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) lze mezitím pohlížet jako na stočenou pružinu, která nakonec se nakonec odpruží. Přebytek nabídky je tak v příštím roce téměř jistý.
A pokud jde o poptávku po ropě, zdá se, že nejvíce záleží na Číně – druhém největším spotřebiteli na světě – jejíž zveřejňované ekonomické údaje a plány na stimulaci ekonomiky v letošním roce živí volatilitu cen ropy.
Prozatím je apetit čínské vlády po ekonomických stimulech velký a její ekonomika se pravděpodobně vyhne velkému poklesu. Přesto je třeba připustit riziko propadu cen ropy v případě, že čínská ekonomika oslabí více nebo rychleji, než se očekávalo.
OPEC ve své měsíční zprávě zveřejněné v prosinci snížil výhled globálního růstu poptávky po ropě pro letošní a příští rok, protože snížil i prognózu růstu poptávky v Číně.
Okamžité snížení poptávky by poslalo ropu hluboko pod úroveň 50 dolarů, která má význam pro ziskovost řady rafinerií a těžařů ropy.
Je pravděpodobně čistě otázkou času, kdy OPEC zruší své dlouhodobé snižování produkce. Jakkoli je OPEC disciplinovaný, tuto strategii nelze udržet donekonečna, protože členové nakonec musí myslet na ochranu svého tržního podílu.
OPEC a jeho spojenci, společně známí jako OPEC+, se dohodli na prodloužení dobrovolného snížení těžby o 2,2 milionu barelů denně do konce března 2025. Předtím bylo stanoveno, že produkce se bude postupně zvyšovat od konce prosince.
Uvolnění těchto škrtů může ceny ropy stlačit zpět na dolní hranici obchodního rozpětí, které zaznamenaly v posledních dvou letech, což by u ropy WTI znamenalo cenu kolem 60 dolarů.
Měsíční futures kontrakty na WTI se v posledních dvou letech obchodovaly v rozmezí od nejvyšší hodnoty téměř 80 USD po nejnižší hodnotu přibližně 63 USD.
Ceny ropy také nebyly na trojciferných cenových úrovních od poloviny roku 2022 – v počátečním krizovém období ruské války na Ukrajině – takže pokud nedojde k nějaké další dramatické geopolitické události, je těžké si představit, že by se ceny vrátily na tyto úrovně.
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve své poslední měsíční zprávě předpovídá pro rok 2025 celosvětovou nabídku ropy ve výši 104,8 milionu barelů denně a celosvětovou poptávku ve výši 103,9 milionu barelů denně, což znamená přebytek nabídky ve výši zhruba 900 000 barelů denně.
Zda se prognóza IEA naplní, bude nakonec záviset na globální poptávce.
Mezitím slib nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa zvýšit domácí produkci přispěl k obavám z přebytku nabídky, zejména vzhledem k tomu, že současná americká produkce ve výši zhruba 13,6 milionu barelů denně je rekordní.
Produkce v USA by měla v příštím roce vzrůst přibližně o 200 000 až 300 000 barelů denně, a to i přes rekordní těžbu ropy.
Trumpův výběr na post ministra financí, Scott Bessent, Trumpovi doporučil provádět politiku “3-3-3”:
Snížit rozpočtový deficit na 3 % hrubého domácího produktu do roku 2028, podnítit růst HDP o 3 % a vytěžit další 3 miliony barelů ropy denně.
Existuje ale také nesoulad mezi rétorikou nastupující administrativy a disciplínou průmyslu.
Společnost Raymond James totiž sleduje kapitálové výdaje 50 největších světových ropných a plynárenských společností – 20 z nich již zveřejnilo kapitálové rozpočty na rok 2025 a z těchto 20 rozpočtů 13 klesá, 6 roste a jeden se nemění.
Nejzajímavější vývoj v roce 2025 se však bude točit kolem Trumpovy navrhované hospodářské a celní politiky a jeho přístupu k řešení geopolitických konfliktů v Evropě.
To jsou faktory, které by mohly významně ovlivnit zprávy o globálním obchodu, poptávku po energiích a náladu na trhu.
Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.
Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!
Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.