Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč je dominance technologických akcií značným rizikem pro vaše investice?

Investice do indexu S&P 500 dnes může znamenat přílišnou expozici vůči několika technologickým akciím s velkou tržní kapitalizací, známým jako velkolepá sedmička. Proč se jedná o značné riziko?

Proč je dominance technologických akcií značným rizikem pro vaše investice?
Zdroj: depositphotos.com

Investování do akciového indexu, jako je S&P 500, by teoreticky mělo nabízet širokou a diverzifikovanou expozici vůči trhu a pomáhat investorům snižovat jejich riziko.

Mnoho investorů si však neuvědomuje problém, který způsobil, že tento druh pasivních investic je mnohem rizikovější, než tomu bylo v minulosti.

Akcie pouhých sedmi velkých technologických společností, známých jako velkolepá sedmička (Magnificent Seven), rychle vzrostly a dominují benchmarku amerického akciového trhu. V posledních letech se jejich podíl na indexu S&P 500 nebývale zvýšil.

V současné době představují přibližně 30 % celkové tržní kapitalizace indexu, což je historicky vysoká úroveň.

Info

Tyto akcie, podporované ultra nízkými úrokovými sazbami po většinu posledních 15 let a nedávným nadšením kolem umělé inteligence (AI), v posledních letech prudce rostly a v roce 2023 se podílely na výnosu nejznámějšího amerického akciového indexu téměř dvěma třetinami.

Ačkoli může existovat prostor pro další růst těchto vysoce výkonných mega-caps, jejich nadměrné zastoupení v referenčních indexech vytváří pro investory riziko.

Pokud by se byť jen jedna z nich výrazně propadla, mohlo by to zasadit značnou ránu i portfoliu opatrného investora.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 za poslední rok

Dnešní trh je historicky silně koncentrovaný

Velkolepá sedmička má velkou váhu v amerických i globálních akciových indexech, které jsou vážené podle tržní kapitalizace, což znamená, že jejich největší akcie mají největší vliv na výkonnost.

Tyto indexy jsou v protikladu k indexům rovnoměrně váženým, které se snaží alokovat stejné množství kapitálu do všech akcií v indexu.

Například srovnávací index MSCI All-Country World Index se skládá z téměř 3 000 akcií z rozvinutých a rozvíjejících se ekonomik – přesto i on má 20 % své hodnoty v 10 největších amerických akciích.

Pro představu o velikosti těchto 10 společností – jejich tržní kapitalizace je stejná jako tržní kapitalizace všech kótovaných společností ve Velké Británii, Francii, Německu a Japonsku dohromady.

Před deseti lety by jejich tržní kapitalizace tvořila méně než polovinu této hodnoty.

Proč je “koncentrace indexů” pro investory tak riziková?

Jednoduše řečeno, čím více je index koncentrován na relativně malý počet akcií, tím méně je účinný jako nástroj diverzifikace. V důsledku toho mohou investoři do takových indexů zaznamenat větší než očekávané výkyvy hodnoty svých portfoliích.

Investoři, kteří mají značnou expozici vůči akciím skupiny Magnificent 7 prostřednictvím pasivních indexů, mohou být ohroženi zejména z několika důvodů.

1. Úzká korelace:

Všech sedm společností patří do stejného technologického sektoru a jejich obory podnikání se překrývají. Jejich výnosy v uplynulém roce navíc do značné míry ovlivnilo nadšení investorů pro umělou inteligenci.

Pokud investoři zanevřou na umělou inteligenci nebo pokud jedna akcie klesne, může se v důsledku toho propadnout celá skupina – a tím se sníží hodnota širšího indexu váženého kapitalizací.

2. Citlivost na úrokové sazby:

Při růstu úrokových sazeb jsou tyto růstově orientované akcie obzvláště náchylné k poklesu hodnoty, a naopak. Je to proto, že na rozdíl od více hodnotově zaměřených akcií je jejich ocenění do značné míry podmíněno budoucími výnosy.

Když sazby rostou, okamžitě to zvyšuje laťku dalekosáhlých zisků potřebných k ospravedlnění jejich dnešních cen. Sazby pravděpodobně zůstanou vyšší déle, než mnozí investoři očekávali, což představuje pro velkolepou sedmičku výzvu.

Jejich relativně vysoká korelace s dluhopisy, jejichž cena při růstu sazeb také klesá, může navíc snížit diverzifikační potenciál akciově-dluhopisových portfolií, jako je například oblíbené složení 60 ku 40 (60 % akcií a 40 % dluhopisů).

3. Nebývale vysoké ocenění:

Investoři věří, že tyto společnosti mohou zůstat ziskové za různých ekonomických okolností. Jejich průměrný forward P/E poměr je přibližně 28, zatímco v případě indexu S&P 500 je to přibližně 20 bodů.

Další ukazatele, jako je “indexově-relativní riziková prémie akcií” (tj. dodatečný výnos, který může investor očekávat za investici do akciového indexu namísto do bezrizikových státních dluhopisů), rovněž ukazují, že tyto akcie jsou historicky drahé, což ze současných úrovní ponechává menší prostor pro zisky.

Co bude následovat?

Vzhledem k těmto rizikům může index S&P 500 vážený tržní kapitalizací investory v budoucnu zklamat.

Koncentrace indexů je zřídkakdy udržitelná, protože má tendenci růst a klesat v několikaletých cyklech. Index může být stále více zatížen větší koncentrací v důsledku dlouhodobých růstů, z nichž těží vybrané sektory nebo subsektory, dokud velká makroekonomická událost – jako recese nebo změna směru úrokových sazeb – tento vzorec nenaruší.

To vyvolá výprodej akcií, který pak způsobí přesun pozornosti na širší soubor témat nebo sektorů, což způsobí, že se index časem stane méně koncentrovaným.

Důležité je, že to má vliv na výnosy.

Akcie mají tendenci dosahovat mnohem méně příznivých výsledků v obdobích vyšší relativní koncentrace indexu – což je situace, ve které se nyní nacházíme.

Pokud by se makroekonomický vítr vychýlil v neprospěch velkolepé sedmičky nebo pokud by jejich fundamentální ukazatele nesplnily vysoká očekávání investorů, jsou tyto akcie – a širší index – zranitelné.

Info

Pokud by se například poměr P/E akcií velkolepé sedmičky jednoduše vrátil zpět na úroveň z prosince 2022, znamenalo by to pokles jejich celkové tržní kapitalizace o celou jednu třetinu, což by se rovnalo 9% poklesu indexu S&P 500.

Jak byste měli na současnou situaci reagovat?

Pokud tyto mega-caps skutečně výrazně poklesnou a indexy se stanou méně koncentrovanými, mohli by investoři očekávat zvýšenou volatilitu indexu S&P 500 i dalších indexů. Jak se na situaci připravit?

  • Obecně lze říci, že neamerické akcie by pravděpodobně překonaly výkonnost amerických akciových indexů.
  • Investoři, kteří si chtějí zachovat pasivní expozici vůči americkému akciovému trhu, by měli zvážit rovnoměrně váženou verzi indexu S&P 500, která by pravděpodobně byla méně ovlivněna volatilitou mezi největšími společnostmi.
  • Investoři by také měli zvážit výběr akciístockpicking – a aktivní správu v krátkodobém horizontu.
  • Investoři mohou také zvážit “nekorelované” investice, jako jsou komodity, kryptoměny nebo nemovitosti, které pomohou dále diverzifikovat jejich portfolia.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
6
2

Autor

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.