Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » Investice, které vám mohou generovat velmi zajímavý pasivní příjem

Investice, které vám mohou generovat velmi zajímavý pasivní příjem

Investice, které vám mohou generovat velmi zajímavý pasivní příjem
Zdroj: depositphotos.com

Na hledání investic pro pasivní příjem je téměř vždy vhodná doba, tato kategorie se však na základě nedávných událostí těší výrazně zvýšené relevanci. Jak jste již nepochybně slyšeli, bankovní sektor utrpěl vážný zásah do důvěry v důsledku krachu finanční skupiny SVB (krom jiných bank).

Smrtící kombinace vyšších úrokových sazeb, expozice vůči dluhopisům s nízkým výnosem a investic do technologických startupů vyvolala run na banku. SVB jednoduše neměla zdroje na to, aby uspokojila panické požadavky všech klientů. Ještě kritičtější je, že během několika příštích týdnů a měsíců je možné, že se krize rozšíří i do dalších finančních institucí.

Investoři se proto možná musí méně vystavovat rizikovým aktivům a více podnikům se zavedeným a ziskovým podnikáním.

Aby toho bylo dosaženo, je třeba volit vhodné investice a ty nejlepší investice pro generování pasivního příjmu se budou vyznačovat rovnováhou mezi dividendovým výnosem a potenciálem kapitálových zisků. Níže uvádíme několik příkladů společností, které stojí za zvážení.

1. Exxon Mobil

Vývoj ceny akcií Exxon Mobil za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Společnost Exxon Mobil je jeden z největších energetických gigantů na světě. Politický a ideologický vítr sice fouká směrem k čistým a obnovitelným zdrojům energie, protože však obnovitelné zdroje energie, jako jsou vítr a slunce, mají tendenci produkovat energii přerušovaně, Exxon by měl těžit z "trvalé" povahy uhlovodíků. Jinými slovy, ropa nepotřebuje, aby kvůli vyrábění energie vyšlo slunce nad obzor.

Z finančního hlediska přináší Exxon potenciálním investorům atraktivní profil velmi zajímavé investice pro pasivní příjem. V současné době činí tříletý růst tržeb společnosti 15,9 %, čímž překonává tři čtvrtiny konkurence. Rovněž míra růstu jejího zisku EBITDA ve stejném období činí 37 %, což je více než 79 % společností z ropného a plynárenského průmyslu.

Pokud jde o pasivní příjem, akcie Exxon Mobil charakterizuje výnos 3,38 %. Výplatní poměr je přitom udržitelný a dosahuje pouze 36,46 %. Navíc se společnost těší 40 letům po sobě jdoucích každoročních nárůstů dividend – jedná se tak o dividendového aristokrata. 12měsíční cílová cena analytiků je pak stanovena o 19 % výše, než je současná cena akcií.

2. Phillips 66

Vývoj ceny akcií Phillips 66 za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Společnost Phillips 66, specialista na navazující uhlovodíkovou energetiku, se zaměřuje především na rafinérskou a marketingovou část tohoto řetězce. Z fundamentálního hlediska by tento segment měl v budoucnu přitahovat značnou poptávku. S rostoucími trendy sociální normalizace by mělo na silnice vyrazit více lidí, což povede k vyšším tržbám společnosti. Ruku v ruce s masovým propouštěním se stále více lidí zoufale snaží udržet si práci, což je pro společnost cynickým přínosem.

Objektivně vzato, i díky těmto číslům jsou akcie společnosti jednou z nejlepších investic pro pasivní příjem. Právě teď trh oceňuje akcie 4násobkem ziskovosti (P/E poměr). Phillips 66 tak na tom je z tohoto hlediska lépe než 70 % konkurence. Akcie se také obchodují za méně než 0,3násobek tržeb. Zde je společnost podhodnocená ve srovnání s téměř 81 % oboru.

Energetickou společnost charakterizuje dividendový výnos ve výši 4,15 %, přičemž její výplatní poměr činí pouhých 32 %, což poskytuje jistotu ohledně udržitelnosti výnosů. Analytici na Wall Street doporučují tyto akcie kupovat, když je jejich průměrná cena za 12 měsíců stanovena o 27 % výše než aktuální.

3. Caledonia Mining

Vývoj ceny akcií Caledonia Mining za posledních 12 měsíců
Vývoj ceny akcií Caledonia Mining za posledních 12 měsíců
Zdroj: google.com/finance

Společnost Caledonia Mining, která je ziskovým producentem zlata, má v rámci tohoto výčtu společností poměrně rizikový profil. Je zřejmé, že se osud společnosti do značné míry odvíjí od ceny zlatadrahé kovy však mohou být extrémně volatilní. Nicméně nedávný bankovní run naznačuje, že mezi investory vzrostl strach. A zlato představuje díky své vnitřní hodnotě zajímavou cestu k uklidnění strachu.

Potenciální investoři se naštěstí nemusí spoléhat pouze na spekulace založené na růstu ceny zlata. Caledonia Mining z hlediska tradičních oceňovacích měřítek představuje podhodnocenou příležitost, neboť ji trh oceňuje na méně než 6násobek zisku. Medián v sektoru oproti tomu dosahuje téměř dvojnásobné hodnoty. Míra růstu tržeb za tři roky činí 15,6 %, což je více než 70 % společností v odvětví.

Těžař zlata se rovněž může pochlubit čistou marží ve výši 21,53 %. Díky tomu může společnost nabídnout výnos ve výši 4,29 %. Výplatní poměr činí 54,81 %, což by mělo být udržitelné.

4. Buckle

Vývoj ceny akcií Buckle za posledních 12 měsíců
Vývoj ceny akcií Buckle za posledních 12 měsíců
Zdroj: google.com/finance

Snad nejrizikovějším příkladem v rámci těchto investic generujících pasivní příjem je společnost Buckle. Jako americký maloobchodní prodejce oblečení, obuvi a doplňků pro muže, ženy a děti je Buckle samozřejmě závislá na rozmarech vkusu spotřebitelů. Není tedy asi překvapením, že akcie společnosti jsou volatilní a v roce 2023 se jim příliš nedaří.

Z finančního hlediska je na akciích maloobchodníka mnoho zajímavého. V prvé řadě má podnik rozvahu bohatou na hotovost. Z provozního hlediska se společnost vyznačuje tříletým růstem tržeb ve výši 12,9 %, čímž překonává 75,44 % trhu. Míra růstu volných peněžních toků za stejné období činí 42,9 %, což je více než 81 % odvětví.

Poměrně atraktivní je, že čistá marže dosahuje téměř 19 %, čímž překonává více než 96 % konkurentů. Tato marže zase podporuje dividendový výnos společnosti ve výši 3,71 %. Výplatní poměr dosahuje 29,79 %, což potenciálním investorům dodává jistotu. A konečně, společnost Buckle je podhodnocená, protože se obchoduje za pouhý 7,45násobek zisku. Proto je zajímavým kandidátem na potenciální investici generující pasivní příjem.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo