Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Inflace v USA zase pod konsenzem – Mají trhy to nejhorší za sebou?

Publikováno
Inflace v USA zase pod konsenzem – Mají trhy to nejhorší za sebou?
Zdroj: depositphotos.com

Ve Spojených státech byla zveřejněna inflace za listopad a dosahuje úrovně 7,1 %. To znamená, že naměřená hodnota se pohybuje o 0,2 procentní body pod konsenzem trhu.

A když je naměřená hodnota pod očekáváním, je to pro trhy kladná zpráva. Proto taky kurz akciových indexů, jako je S&P 500, šel ihned strmě nahoru. Akciový trh a Bitcoin proto udělal to samé jako před měsícem. S tím rozdílem, že tentokrát si indexy své zisky vůbec neudržely.

Inflace klesá, ale boj s inflací přesto nekončí

Celková inflace ve Spojených státech za listopad dosahovala 7,1 %. To znamená, že od červnového vrcholu 9,1 % tempo růstu cenové hladiny zpomalilo o 2 procentní body. Není proto pochyb, že zde máme klesající trend. Klesající trend, který trvá už téměř půl roku.

Jako velký úspěch může vypadat i fakt, že celková inflace zpomalila o 0,6 procentního bodu. Tak rychlé zpomalení jsme tu neměli právě od léta. Je proto důvod k oslavám? Mají Spojené státy, a tím pádem trhy, to nejhorší za sebou?

Zdroj: tradingeconomics.com
Celková inflace v USA
Celková inflace v USA

Jádrová inflace ale žádná hitparáda není. Z grafu vyplývá, že jádrová inflace je po většinu roku 6 % a výš. Z pohledu těchto dat proto nevidíme vůbec žádné znatelné zlepšení. Situace je pořád stejně špatná.

To nám v zásadě říká, že Federální rezervní systém má pořád hodně daleko k tomu, čemu můžeme říkat dokončená práce. Jestli jádrová inflace zůstává na stejně vysokých úrovní po celý rok, restrikce americké centrální banky pořád nestačí. Respektive by měla v dosavadních restrikcích pokračovat.

Zdroj: tradingeconomics.com
Jádrová inflace v USA
Jádrová inflace v USA

Co na to akciový trh?

Akciový trh se v úvodu po zveřejnění dat zachoval zcela stejně jako před měsícem. Došlo k nemalé expanzi kurzu.

Do jedné hodiny kurz indexu vzrostl o více jak 3 %.

To je na tak velký trh opravdu velké zhodnocení. Vtip je ale v tom, že tentokrát si index ty zisky nebyl schopen absolutně udržet. Jak je vidno z grafu, kurz indexu se během několika hodin vyloženě sesypal. A o to větší to má váhu, protože k tomu kolapsu došlo zrovna na klíčové rezistenci. Ale to je zase na samostatnou analýzu.

Zdroj: tradingview.com
Hodinový graf akciového indexu S&P 500
Hodinový graf akciového indexu S&P 500

Závěrem

Vzhledem k novým inflačním datům je jasné, že Fed na svém zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu. Tedy dojde ke zvolnění v tempu růstu úrokových sazeb. Zároveň ale víme, že jsou hodně daleko od splnění svého cíle. A to dostat inflaci zpátky do tolerančního pásma s horní hranicí představující 2 %.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎