Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.
Inflace v USA zase pod konsenzem – Mají trhy to nejhorší za sebou?

Ve Spojených státech byla zveřejněna inflace za listopad a dosahuje úrovně 7,1 %. To znamená, že naměřená hodnota se pohybuje o 0,2 procentní body pod konsenzem trhu.
A když je naměřená hodnota pod očekáváním, je to pro trhy kladná zpráva. Proto taky kurz akciových indexů, jako je S&P 500, šel ihned strmě nahoru. Akciový trh a Bitcoin proto udělal to samé jako před měsícem. S tím rozdílem, že tentokrát si indexy své zisky vůbec neudržely.
Inflace klesá, ale boj s inflací přesto nekončí
Celková inflace ve Spojených státech za listopad dosahovala 7,1 %. To znamená, že od červnového vrcholu 9,1 % tempo růstu cenové hladiny zpomalilo o 2 procentní body. Není proto pochyb, že zde máme klesající trend. Klesající trend, který trvá už téměř půl roku.
Jako velký úspěch může vypadat i fakt, že celková inflace zpomalila o 0,6 procentního bodu. Tak rychlé zpomalení jsme tu neměli právě od léta. Je proto důvod k oslavám? Mají Spojené státy, a tím pádem trhy, to nejhorší za sebou?
Jádrová inflace ale žádná hitparáda není. Z grafu vyplývá, že jádrová inflace je po většinu roku 6 % a výš. Z pohledu těchto dat proto nevidíme vůbec žádné znatelné zlepšení. Situace je pořád stejně špatná.
To nám v zásadě říká, že Federální rezervní systém má pořád hodně daleko k tomu, čemu můžeme říkat dokončená práce. Jestli jádrová inflace zůstává na stejně vysokých úrovní po celý rok, restrikce americké centrální banky pořád nestačí. Respektive by měla v dosavadních restrikcích pokračovat.
Co na to akciový trh?
Akciový trh se v úvodu po zveřejnění dat zachoval zcela stejně jako před měsícem. Došlo k nemalé expanzi kurzu.
Do jedné hodiny kurz indexu vzrostl o více jak 3 %.
To je na tak velký trh opravdu velké zhodnocení. Vtip je ale v tom, že tentokrát si index ty zisky nebyl schopen absolutně udržet. Jak je vidno z grafu, kurz indexu se během několika hodin vyloženě sesypal. A o to větší to má váhu, protože k tomu kolapsu došlo zrovna na klíčové rezistenci. Ale to je zase na samostatnou analýzu.
Závěrem
Vzhledem k novým inflačním datům je jasné, že Fed na svém zasedání zvýší základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu. Tedy dojde ke zvolnění v tempu růstu úrokových sazeb. Zároveň ale víme, že jsou hodně daleko od splnění svého cíle. A to dostat inflaci zpátky do tolerančního pásma s horní hranicí představující 2 %.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.