Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Inflace v USA stále roste, za březen už dosáhla 8,5 % – Zaujme Fed více jestřábí postoj?

Inflace v USA stále roste, za březen už dosáhla 8,5 % – Zaujme Fed více jestřábí postoj?

Inflace v USA stále roste, za březen už dosáhla 8,5 % – Zaujme Fed více jestřábí postoj?
Zdroj: depositphotos.com

Inflace ve Spojených státech ani náhodou nezahálí. Je vůbec nejvyšší od počátku 80. let. Nová data asi nikoho nemohla příliš překvapit, protože vzhledem k posledním geopolitickým událostem bylo vcelku zřejmé, že se akcelerace inflace jen tak nezastaví.

Federální rezervní banka (Fed) sice začala s restriktivní měnovou politikou, ale přesto se těch dvojciferných čísel asi brzy dočkáme. V každém případě se jedná o dobrý argument, aby Fed přijal mnohem více jestřábí přístup.

Největší inflace za posledních 40 let

Spojené státy čelí největší inflaci za posledních 40 let. Pro hospodářství země je to samozřejmě velký problém, který je třeba řešit. Nepřekvapivě se na růstu inflace nejvíce podepsaly energie, které zdražily o 32 %. Konkrétně jde o benzín a naftu, což je důsledek posledních geopolitických událostí. Ropa rychle vzrostla na ceně, což se muselo promítnout do cen pohonných hmot.

Inflace ve Spojených státech
Inflace ve Spojených státech
Zdroj: tradingeconomics.com

Jak jsem řekl v úvodu, Fed sice s restriktivní měnovou politikou začal, ale zatím se jejich kroky nedají ani přirovnat k pomalému sundávání nohy z plynu. V současnosti jsou základní úrokové sazby na 0,5 %, zatímco inflace dosahuje 8,5 %. Čili reálná úroková míra je -8 %. Víte, kdy naposledy byly reálné úrokové míry tak hluboko v záporu? Pár let po druhé světové válce – v roce 1948.

Nominální, reálné úrokové míry a inflace
Nominální, reálné úrokové míry a inflace
Zdroj: longermtrends.net

Právě reálná úroková míra je dle mého názoru jedním z mnoha důvodů, proč Fed může velmi rychle zaujmout mnohem agresivnější postoj. Fed má následující zasedání 5. května a já si myslím, že tentokrát základní úrokové sazby zvednou minimálně o půl procentního bodu. Větší jednorázové navýšení si asi nedovolí, protože to příliš nekonverguje s jejich dosavadními kroky. Na jednu stranu působí zbaběle, ale na stranu druhou chápu, že nemohou hodně zadluženou federální vládu potopit.

Závěrem

V čerstvém článku na rostoucí inflaci v České republice jsem zmínil, že pokud se centrální bance nepovede přinutit všechny šetřit, inflace se nezastaví. To jsem vysvětloval na těch reálných úrokových mírách. Aby třeba domácnosti začaly šetřit, musí mít motivaci se spotřeby zdržet. A ta je tehdy, když jsou reálné úrokové míry kladné nebo alespoň nulové. Ve Spojených státech jsou proto na tom úplně stejně jako my, protože instrumenty peněžního trhu úspory před znehodnocením nezachrání. Na to musí být základní úrokové sazby mnohem vyšší.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo