V Japonsku se dějí velké věci. Skoro to vypadá, že tamní centrální banka Bank of Japan vyhlásila válku japonskému jenu, své vlastní měně, protože intervence, které v současné době BOJ provádí, jejich měně rozhodně neprospívají. Co se v Japonsku odehrává, jaký to má dopad na měnové páry s jenem a kdy by se mohli investoři dočkat změny současného trendu? Přesně o tom bude tento článek.
Od začátku letošního roku to jde s japonským jenem z kopce (tedy do kopce, jak je vidět na grafu). Oslabení této měny je dílem současné politiky tamní centrální banky, která zaujala svéhlavý postoj vůči japonské ekonomice. Cílem této politiky je za každou cenu udržet úrokové sazby na hodnotě 0,25 %. Aby toho BOJ dosáhla, nakupuje ve velkém státní dluhopisy.
Tato monetární politika je silně protiměnová, protože se jedná o metodu kvantitativního uvolňování, která zvyšuje objem peněz v ekonomice, čímž snižuje jejich hodnotu.
Reakce investorů na tuto skutečnost je od začátku roku poměrně agresivní, kdy došlo k oslabení jenu o desítky procent vůči všem hlavním světovým měnám. Největší oslabení zaznamenala tato měna vůči americkému dolaru USD/JPY, kde oslabila o více než 14 %. Jak si vede jen oproti ostatním hlavním světovým měnám, lze pozorovat na obrázku níže.

Technická analýza CZK/JPY
Propad japonského jenu se neodehrál pouze na hlavních měnových párech, ale své si k událostem v Japonsku může říct i česká koruna. Na následujícím měsíčním grafu lze pozorovat vývoj české koruny vůči japonskému jenu, který se po dobu 13 let odvíjel v postranním trendu, čímž si udržoval určitou stabilitu. Ovšem kvůli globálnímu oslabení jenu došlo také k posílení české koruny, která opustila tento postranní trend a vydala se směrem na jih, otestovat hranici výrazné rezistentní zóny.

Rezistence, která na cenovém grafu vznikla v roce 2008, je výsledkem známého kolapsu finančních trhů během kterého se česká koruna propadla vůči jenu o 47 %. Při současném dění je jistě otázkou, kam až by mohla koruna posilovat. Určitě je v této souvislosti dobré pozorovat vůdčí měnový pár USD/JPY, který prozatím nedosáhl svých maximálních hodnot.
Pokud by USD/JPY dosáhl maxima a tam začala vznikat prodejní aktivita, určitě by mohlo být zajímavé pozorovat, jak na to bude reagovat česká koruna.
Závěr
Japonská centrální banka se dlouhodobě snaží udržet nízkou hodnotu úrokových sazeb, čímž se snaží podporovat tuzemské ekonomické prostředí. Metoda, kterou BOJ k tomuto zvolila, ovšem silně dopadá na kurz japonského jenu, který se vůči hlavním měnovým párům letos propadl již o desítky procent. Reakci na politiku BOJ lze sledovat i na měnovém páru CZK/JPY, který posílil z 13 leté rovnováhy a v současné době testuje rezistenci z roku 2008.