Začínající akcioví investoři často stojí před zdánlivě neřešitelným problémem – rádi by se se světem investování seznámili pozvolna a prostřednictvím malých částek, jenže velké množství zajímavých aktiv stojí více než 100 USD, přičemž ceny často jdou i do vyšších tisíců korun.
Spoustu akcií si tak jednoduše nemohou dovolit, přičemž o nějaké diverzifikaci zde ani nemůže být řeč.
Jedním z řešení je investování do ETF (burzovně obchodovaných fondů), o nichž si můžete přečíst v samostatné rubrice. Ani tento typ aktiva však není vždy z nejlevnějších a chcete-li investovat do jedné nebo několika konkrétních drahých firem, váš problém to nevyřeší.
Naštěstí tu jsou frakční akcie (někdy nazývané také zlomkové akcie), které dělají nejen z tradičních akcií finančně mnohem dostupnější záležitost, což ocení zejména začátečníci.
V tomto průvodci frakčním investováním se dozvíte, co jsou zlomkové akcie, jak frakční akcie fungují a zda jsou pro vás to pravé.
- Podstata frakčních akcií se odráží již v samotném názvu. Místo nákupu celých akcií investoři nakupují jejich zlomky nebo části.
- Frakční akcie umožňují investorům držet podíly v drahých společnostech s pouhým zlomkem kapitálu potřebného k nákupu celé akcie. To poskytuje příležitost podílet se na růstu těchto gigantů a těžit z dividendových výnosů.
- Kde kupovat frakční akcie? V současné době je nabízí již většina známých brokerů, jako jsou XTB, eToro, Trading 212 a další.
Obsah článku o frakčních akciích
Co jsou frakční akcie?
Podstata frakčních akcií vyplývá již ze samotného názvu – v případě frakčního investování nekupujete celé akcie, nýbrž jejich zlomky.
Totéž platí i o ETF, do nichž můžete tímto způsobem investovat také – a jelikož je spektrum podkladových aktiv ETF opravdu široké, teoreticky můžete frakčně investovat třeba i do komodit, světových měn, nemovitostí nebo kryptoměn.
Zlomkové akcie umožňují držet podíl v opravdu drahých firmách, např. ve společnostech Berkshire Hathaway (A i B), Booking a AutoZone, jejichž akcie stojí tisíce dolarů, a to se zlomkem kapitálu potřebného k nákupu celé akcie.
Dávají tak možnost držet podíl ve skutečných velikánech dnešního světa a účastnit se jak jejich růstu, tak těžit z dividendových výnosů.
Jak k nim můžete přijít?
K frakčním akciím můžete přijít hned několika způsoby. Byť v současnosti roste jejich popularita a do své nabídky je zařazuje stále více velkých brokerů cílících zejména na mladé investory z řad mileniálů, existuje ale také několik “tradičnějších” způsobů jejich nabytí.
Plán reinvestice dividend – DRIP
Vznik frakčních akcií je často podružným jevem systému DRIP, v jehož rámci investoři reinvestují své hotovostní dividendy do dalších akcií nebo akcie podkladové společnosti. Plány DRIP svým akcionářům zpravidla nabízí veřejně obchodované společnosti nebo fondy.
Štěpení akcí
Dalším ze způsobů vzniku frakčních akcií je tzv. štěpení, kdy se společnost kupříkladu z důvodu příliš vysoké ceny rozhodne rozdělit svou akcií na několik menších. Ne vždy se přitom jedná o dělení v poměru 2:1 nebo 4:1, jako tomu bylo loni v případě amerického Applu.
Pokud se emitent rozhodne rozdělit své akcie v poměru 3:2, investor držící tři kusy bude mít čtyři a půl, z pěti vznikne sedm a půl a podobně.
Fúze a akvizice
Zlomkové akcie mohou vzniknout také v důsledku fúze nebo akvizice realizované jednotlivými firmami. Je to dáno tím, že se akcie spojených společností slučují dle předem daného poměru, což často vede právě ke vzniku zlomkových podílů.
Frakční akcie daně
Zdanění příjmů z frakčních akcií podléhá stejným pravidlům jako zdanění příjmů z tradičních akcií. Pokud prodáte frakční akcie, příjem z tohoto prodeje bude daněn sazbou 15 %, pokud příjem z prodeje za jeden kalendářní rok přesáhne 100 000 Kč.
Dividendy vyplácené z frakčních dividendových akcií jsou rovněž zdaněny standardní srážkovou daní ve výši 15 %, což znamená, že se tyto dividendy již neuvádějí v daňovém přiznání, pokud byly zdaněny u zdroje v České republice.
V případě, že dividendy pocházejí ze zahraničí, je nutné je uvést v daňovém přiznání a mohou podléhat dalším daňovým povinnostem.
Frakční akcie časový test
Frakční akcie fungují tak, že obchodník s cennými papíry, který vlastní celé akcie, tyto akcie “rozdělí” na menší části v rámci své vlastní evidence a tyto dílčí části následně nabízí svým zákazníkům. V závislosti na brokerovi se skutečně může jednat o zlomek fyzické akcie.
U většiny brokerů však frakční akcie fungují jako finanční deriváty, kde podkladovým aktivem je celá akcie – hodnota těchto frakcí je vždy odvozena od hodnoty celé akcie.
Právně se však nejedná o akcie v tradičním smyslu, ani o jiný typ cenného papíru, který by byl považován za investiční cenný papír. Proto je označení “frakční akcie” technicky nepřesné – vhodnější by bylo mluvit o “frakci akcie” nebo o “derivátu na frakci akcie”.
Důležité je, že frakční akcie většinově nejsou považovány za standardní cenné papíry, a tedy neplatí pro něj stejný časový test jako pro běžné akcie.
Pokud nevíte, jakým způsobem váš broker k frakčním akciím přistupuje, bude vhodnější, jednoduše nakupovat celé násobky jednotlivých akcií.
Výhody frakčních akcií
Jak již bylo zmíněno výše, zlomkové akcie jsou skvělým nástrojem zejména pro začínající investory nebo investory s nižším kapitálem. Jednoduše díky nim můžete vkládat své finance také do firem, jež byste si jinak nemohli dovolit, a účastnit se jejich růstu.
Brokeři nabízející frakční akcie vám zpravidla vyplatí také dividendu, samozřejmě úměrnou velikosti zlomku k velikosti celé akcie.
Za další z nesporných výhod zlomkových akcií platí také skutečnost, že umožňují v dané chvíli investovat všechny volné finanční prostředky.
Pokud vám například po pravidelných nákupech zbylo řekněme 15 USD, s nimiž je tržní nabídka velmi omezená (byť si za ně můžete pořídit nějaký zajímavý REIT), díky frakčním akciím je stále můžete investovat tam, kam jste zamýšleli.
V neposlední řadě je frakční investování mimořádně mocným nástrojem diverzifikace, tolik omílané investiční mantry.
Pokud pracujete s menším kapitálem, nemusíte vše sázet na jednoho drahého koně. Své prostředky si budete moci rozložit mezi několik aktiv dle vlastního výběru nehledě na jejich tržní cenu.
Nevýhody frakčních akcií
Navzdory nesporným výhodám mají zlomkové akcie i určitá úskalí. V prvé řadě je třeba počítat s tím, že s frakčními akciemi, které zakoupíte u nějakého obchodníka, budete s nejvyšší pravděpodobností moci obchodovat pouze u něj – převod frakčních akcií z jednoho brokera může být problematický, ne-li přímo nemožný.
Řešením je zde počkat si na to, až “nasyslíte” celou akcii. V kontextu současných tendencí je rovněž vcelku pravděpodobné, že v budoucnu bude převod aktiv mezi jednotlivými brokery zahrnovat také frakční portfolia.
Nakonec je samozřejmě nutné zmínit poplatky. S obchodováním frakčních akcií se může pojit dodatečné finanční zatížení, takže je vždy nutné seznámit se s podmínkami nabízenými konkrétním brokerem.
Kde koupit frakční akcie?
Ze služeb, které nabízejí investování do frakčních akcií v kontextu našich končin, zmíníme čtyři – XTB, eToro, Interactive Brokers a Revolut.
- XTB je jedním z předních brokerů na našem trhu. Vznikl v Polsku, ale už více než 10 let působí i na našem trhu. Více o tomto brokerovi si můžete přečíst v naší aktualizované recenzi.
- eToro je důvěryhodný v současnosti nesmírně populární broker zaměřující se na investování pro masy, nabídka frakčních akcií tak v portfoliu jeho služeb nemohla chybět. Více o tomto brokerovi si můžete přečíst v naší komplexní recenzi.
- Interactive Brokers je pro profesionální obchodníky a investory pravděpodobně broker č. 1, nicméně pro nováčky až tak výhodný není. Jeho relativně složitá platforma bez podpory českého jazyka totiž řadu nových investorů zklame. Více naleznete v recenzi IB zde.
- Revolut je oproti tomu služba (platforma) nabízející alternativu ke klasické platební kartě a osobnímu účtu. Kromě toho však nabízí také možnost investování do kryptoměn, komodit nebo akcií, včetně těch frakčních. Revolutu se věnujeme v této recenzi.
Recenze brokerů nabízející frakční akcie
94 %
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
89 %
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
85 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Slovo závěrem – Doporučujeme investování do frakčních akcií?
Jste-li začínající investor nebo máte-li k dispozici pouze omezený kapitál, pak zlomkové akcie a frakční investování rozhodně stojí za zváženou.
Kromě větší flexibility a možnosti pořídit si jinak nedostupné tituly získáte možnost tolik důležité diverzifikace, kdy se vyhnete vkládání celé naspořené částky do jednoho nebo dvou titulů.
Pokud však působíte na trzích již delší dobu, máte k dispozici vyšší kapitál a už v tom trochu “umíte chodit”, kromě opravdu drahých titulů typu Berkshire Hathaway ve vašem případě frakční investování trochu postrádá smysl.
Před každou investicí je samozřejmě potřeba udělat si fundamentální analýzu daného akciového titulu, abychom předešli případné ztrátové investici.
Tento proces výběru by měl být stejný jak pro frakční akcie, tak pro klasické. A nezapomeňte, nikdy byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit.
FAQs – Na co se nejčastěji ptáte
Co jsou frakční akcie?
Frakční akcie jsou zlomky tradičních akcií, které umožňují investorům nakoupit část akcie místo celé akcie.
Proč bych měl investovat do frakčních akcií?
Frakční akcie umožňují investovat do drahých firem s menším kapitálem a poskytují možnost širší diverzifikace portfolia.
Jak mohu koupit frakční akcie?
Frakční akcie lze zakoupit prostřednictvím brokerů, kteří tuto službu nabízejí, například XTB, eToro a Interactive Brokers.
Jsou frakční akcie vhodné pro začátečníky?
Ano, frakční akcie jsou ideální pro začátečníky, kteří chtějí investovat menší částky a diverzifikovat své investice.
Jsou frakční akcie vhodné pro dlouhodobé investování?
Ano, frakční akcie jsou vhodné pro dlouhodobé investory, kteří chtějí postupně budovat portfolio s menším kapitálem.
Mohu obdržet dividendy z frakčních akcií?
Ano, držitelé frakčních akcií dostávají dividendy úměrné velikosti jejich podílu.
Další zdroje informací:
Dobrý den,
Jak se daní frakční akcie?
Daní se obdobně jako klasické akcie?
Tedy osvobození z příjmů z prodeje pod 100000 Kč za rok a časový test nad 3 roky?
Děkuji
Zdravím Michale,
na vaší otázku neexistuje úplně jednoduchá odpověď. Ačkoliv je frakční akcie nazývaná jako “akcie” fakticky se jedná o finanční derivát, na který se skutečně časový ani hodnotový test nevztahuje. Je tedy otázkou, jak posléze postupuje broker v případě, že vaše frakční akcie dohromady tvoří celou akcii – zda postupuje podobně jako XTB – sloučí akcie do celé akcie a od té doby vám běží časový a hodnotový test, či postupuje jinak. Záleží tedy také na vašem brokerovi. S tímto dotazem bych se tedy obrátil na jeho podporu. Každopádně nejsem expertem na daně, takže bych zvážil konzultaci se zkušeným daňovým poradcem.
Mějte se pěkně, Patrik
Zdravím, chtěl bych se zeptat ohledně frakčních ETF/akcií
V článku je tato informace:
Řešením je zde počkat si na to, až „nasyslíte“ celou akcii. V kontextu současných tendencí je rovněž vcelku pravděpodobné, že v budoucnu bude převod aktiv mezi jednotlivými brokery zahrnovat také frakční portfolia.
Mám tomu tedy rozumět tak, že pokud budu kupovat frakce ETF tak například po pěti nákupech budu mít koupené celé jedno ETF ? Jak se dozvím, že je skutečně moje ? Pokud kupuji frakci tak vlastníkem ETF je broker pokud se nepletu? Chci pravidelně investovat nižší částku. Ale určitě chci aby to ETF popřípadě akcie patřilo opravdu mě a jen mě.
Dobrý den, Vojtěchu. Bohužel s názorem, že chcete, aby ETF patřilo “jen a jen Vám” moc nepochodíte. Z důvodu složitosti a nákladnosti procesu jsou v případě většiny brokerů akcie, které si koupíte, u depozitáře na společném účtu více klientů. Vy jste ale i tak právoplatným vlastníkem těchto akcií a v případě problémů brokera je možné nechat si akcie převést k brokerovi jinému.