Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Ohrozí regulace kryptoměn v USA a EU kryptoměnový trh?

Finex Coin Week – Ohrozí regulace kryptoměn v USA a EU kryptoměnový trh?
Zdroj: Depositphotos.com

Poslední březnový týden je za námi a já vás vítám u souhrnu nejzajímavějších událostí ze světa digitálních aktiv. Za posledních 7 dnů se toho stalo opět mnoho a my jsme pro vás vybrali tato témata:

Obsah článku

Bidenova administrativa připravuje nová pravidla pro zdanění kryptoměn

Americký prezident Joe Biden představil v pondělí rozpočet pro rok 2023, jehož součástí jsou i nová pravidla pro zdanění kryptoměn. Nový návrh by mohl do státní kasy přinést v následujících deseti letech až jedenáct miliard dolarů, které mají výrazně přispět ke snížení státního deficitu. V roce 2023 by se mělo jednat téměř o pět miliard dolarů.

Bílý dům uvedl, že návrh “FY 2023 Budget”, který byl zaslán americkému Kongresu, je nastaven tak, aby dosáhl efektivnějších výsledků v oblasti danění digitálních aktiv. V podstatě se jedná o nástroje, které by měly zabránit daňovým únikům tím, že budou požadovat od finančních institucí, kryptoměnových burz a brokerů mnohem víc informací.

Součástí zmíněného návrhu, který se týká i kryptoměn, je pravidlo market-to-market týkající se aktivně obchodovaných kryptoměn. V podstatě se jedná o kontroverzní způsob zdanění nerealizovaného zisku.

To znamená, že pokud kryptoměna stoupne na ceně, tak bude muset daňový poplatník zdanit rozdíl od nákupní ceny, aniž by obchod uzavřel.

Bidenova administrativa dodala, že v rozpočtu je zahrnuta částka 52 milionů dolarů, která bude použita na boj proti “zneužívání kryptoměn”. Bude se jednat o rozšíření pravomocí ministerstva spravedlnosti, které bude mít na starosti ochranu před kybernetickými útoky na Spojené státy. Díky těmto finančním prostředkům bude mít vládní orgán k dispozici “více agentů, lepší možnosti reakce a posílenou schopnost shromažďování a analýzy zpravodajských informací”.

Návrh rozpočtu následuje krátce poté co prezident Joe Biden podepsal exekutivní příkaz týkající se kryptoměn. Příkaz vyžaduje, aby vládní agentury zkoumaly možnosti ohledně zavedení digitálního dolaru (CBDC) a dalšího využití kryptoměn. Současná administrativa ve Spojených státech nyní počítá s kryptoměnami jak ve svých rozpočtových odhadech, tak v regulačním rámci.

Největší blockchainová hra Axie infinity byla haknuta

Podle tvůrců blockchainové NFT hry Axie Infinity, byla jejich síť Ronin napadena a hackerovi se podařilo odčerpat 173 600 ETH a 25,5 milionu mincí USDC. Útočník tak získal kryptoměny v hodnotě zhruba 620 milionů dolarů.

Společnost Sky Mavis, která stojí za projektem Axie Infinity, oznámila, že síť byla kompromitována již 23. března. Útok byl odhalen poté, co si jeden z uživatelů stěžoval, že nemůže vybrat 5 000 etherů z Ronin bridge. Finanční prostředky byly odčerpány ve dvou transakcích. Bridge Ronin a DEX Katana musely být pozastaveny.

Axie Infinity je největší a v současnosti nejpopulárnější blockchainová NFT hra. Vychází z populárních her jako Pokémon nebo Tamagotchi. Hráči mohou ve virtuálním světě postavičky sbírat, množit, vychovávat je nebo s nimi bojovat či obchodovat. Token AXS se řadí mezi takzvané play-to-earn tokeny, které fungují ve virtuálním světě s využitím NFT.

“Útočník použil hacknuté privátní klíče, aby zfalšoval výběry,” prozradila ve svém prohlášení Sky Mavis.

Společnost dále uvedla: “Spolupracujeme s orgány činnými v trestním řízení, forenzními kryptografy a našimi investory, abychom zajistili, že všechny finanční prostředky budou získány zpět. Všechny mince AXS, RON a SLP na Roninu jsou nyní v bezpečí.”

Tým ve svém prohlášení uvedl, že projekt využívá k provozu Ronin bridge devět validátorů (uzlů) a k tomu, aby bylo možné vložit nebo vybrat peníze, je ke zpracování transakce potřeba dosáhnout konsenzu u pěti z devíti uzlů.

Útočníkovi se podařilo získat kontrolu nad čtyřmi validátory společnosti Sky Mavis a validátorem třetí strany provozovaným decentralizovanou autonomní organizací Axie DAO.

“Schéma klíčů validátorů je nastaveno jako decentralizované, tak, aby omezovalo možnosti útoku. V tomto případě ale útočník našel zadní vrátka přes náš RPC uzel, který zneužil k získání podpisu pro validátora Axie DAO,” nechala se společnost slyšet.

Útok na Ronin je jedním z největších hackerských útoků na krypto protokol v tomto roce. Překonal tak útok na Wormhole bridge, při kterém došlo ke ztrátě 320 milionů dolarů. Společnost Sky Mavis v úterý oznámila, že tým řeší se všemi zúčastněnými stranami jak zajistit, aby byli poškození uživatelé odškodněni.

Nové kryptoměnové ETP bylo spuštěno na švýcarské burze

Kryptoměny jsou poslední dobou stále dostupnější i pro konzervativnější investory. V dnešní době již existují produkty jako CFD na Bitcoin, opce na různé kryptoměny, ETF fondy a nyní také ETP (Exchange Traded Product). Jedná se o finanční instrument, který kopíruje podkladové indexy, výhodou je jeho automatická diverzifikace.

Americký poskytovatel burzovně obchodovaných fondů (ETF) WisdomTree v úterý oznámil spuštění tří nových kryptoměnových ETP podporovaných kryptoměnami Solana (SOL), Cardano (ADA) a Polkadot (DOT).

Tyto ETP byly začátkem minulého týdne kótované na hlavních evropských burzách, jako je německá Xetra, či švýcarská burza SIX. Koncem týdne se přidaly burzy v Amsterdamu a Paříži.

Šéf společnosti WisdomTree pro Evropu Alexis Marinof uvedl, že nová nabídka má za cíl uspokojit rostoucí poptávku institucionálních investorů po diverzifikaci jejich kryptoměnového portfolia.

ETP mají investorům v Evropě nabídnout jednodušší možnost, jak získat expozici vůči Solaně, Cardanu a Polkadotu prostřednictvím regulovaných burz bez toho, aniž by museli kryptoměny fyzicky držet. Vydavatel těchto ETP však musí tyto kryptoměny mít na svých peněženkách jako podkladové aktivum. Produkt je dostupný pro investory v Rakousku, Belgii, Dánsku, Finsku, Francii, Německu, Itálii, Irsku, Lucembursku, Nizozemsku, Norsku, Polsku, Španělsku, Švédsku a Švýcarsku.

Nové ETP navazují na rostoucí nabídku produktů digitálních aktiv společnosti WisdomTree v Evropě a připojují se k produktům, jako je WisdomTree Crypto Mega Cap Equal Weight ETP, který je krytý fyzickými aktivy včetně Bitcoinu a Etherea, a také WisdomTree Crypto Market (BLOC) a WisdomTree Crypto Altcoins (WALT).

Evropský parlament odhlasoval zavedení KYC pro privátní peněženky

Výbor Evropského parlamentu koncem minulého týdne schválil mimořádně přísný regulační balík, který zavádí pravidla pro KYC (know your customer – ověření identity) a AML (praní špinavých peněz) v souvislosti s takzvanými nehostovanými soukromými peněženkami.

Výbory ECON a LIBE hlasovaly pro schválení návrhu, který by vyžadoval, aby kryptoměnové burzy shromažďovaly osobní identifikační údaje od osob, které provádějí transakce v hodnotě vyšší než 1 000 eur pomocí tzv. nehostovaných kryptoměnových peněženek.

Ačkoli bylo hlasování o několika pozměňovacích návrzích těsné, předložený návrh byl nakonec schválen. Aby mohl být právní předpis oficiálně přijat, musí nejprve projít třístranným jednáním mezi Parlamentem EU, Evropskou komisí a Evropskou radou. Nicméně se neočekává, že by tento proces mohl připravovanou legislativu zastavit.

Nehostované peněženky označované jako non-custodial wallets nebo také privátní, jsou ty, které se nespoléhají na třetí strany. Příkladem takových peněženek jsou například MetaMask, protokol WalletConnect nebo hardwarové peněženky jako Ledger a Trezor.

Na hlasování, které významným způsobem zasahuje do soukromí uživatelů kryptoměn v Evropské unii, reagovali někteří hlavní představitelé kryptoměnového průmyslu. Například Brian Armstrong, generální ředitel americké kryptoměnové směnárny Coinbase, na Twitteru uvedl, že návrh je “proti inovacím, soukromí a vymahatelnosti práva”, a argumentoval tím, že na kryptoměny klade jiné nároky než na fiat měny.

“Představte si, že by EU vyžadovala, aby vás vaše banka hlásila úřadům pokaždé, když zaplatíte nájem, jen proto, že transakce přesáhla 1 000 eur,” rýpl si.

Ne všichni poslanci byli s výsledkem hlasování spokojeni. Například člen Evropské lidové strany Markus Ferber naznačil, že se jedná v podstatě o zákaz soukromých peněženek v EU.

NFT tržiště OpenSea plánuje integrovat Solanu

Nejznámější a nejpopulárnější tržiště s nezaměnitelnými tokeny NFT OpenSea oznámilo, že plánuje rozšíření své platformy o blockchain Solana.

Informace se objevila na Twitteru v šestnácti vteřinovém videu nazvaném “Nejlépe střežené tajemství ve web3”, které mělo obrovský úspěch. Během několika hodin od zveřejnění měl příspěvek více než 600 000 zobrazení, přes 9 000 retweetů a okolo 22 000 lajků.

Ve videu nebylo zmíněno přesné datum integrace, společnost OpenSea však prozradila, že se tak stane v dubnu 2022. Solana bude další blockchainovou sítí, jejíž NFT se mohou na OpenSea obchodovat (nyní je integrováno Ethereum, Polygon a Klaytn).

První zvěsti o takovém kroku se objevily už na začátku roku, kdy blogger a vývojář aplikací Jane Manchun Wong na Twitteru napsal, že OpenSea pracuje na integraci Solany a podpoře digitální peněženky Phantom.

Solana patří mezi nejpopulárnější sítě, na nichž umělci rádi vytváří NFT kolekce. V posledních měsících se tento protokol stal významným konkurentem zatím vedoucího Etherea.

Přestože Solana zaostává, pokud jde o objem prodejů, má oproti svému rivalovi některé výhody. Používá mechanismus konsenzu zvaný Proof-of-History, který jí umožňuje provádět transakce s vysokou propustností – více než 60 000 transakcí za sekundu (TPS). Pro srovnání, Ethereum v současné době dokáže zpracovat, prozatím, maximálně 15 TPS.

To sebou ovšem nese i některé nevýhody – Solana byla nucena kvůli zvýšené propustnosti transakcí trochu ubrat na decentralizaci a bezpečnosti sítě, proto je více náchylná na různé útoky, kterým v minulosti již čelila.

Ražba NFT v síti Solany je také mnohem levnější. Poplatky jsou oproti Ethereu mnohem nižší, vzhledem k používanému mechanismu konsenzu je Solana také mnohem šetrnější k životnímu prostředí.

OpenSea má konkurenci

Nejpopulárnějšímu tržišti OpenSea vzniká ve světě velká konkurence. V lednu letošního roku vzniklo tržiště LooksRare, které je skutečnou výzvou pro mnohaletý monopol OpenSea v oblasti NFT.

Údaje společnosti Dune Analytics ukazují, že LooksRare od svého založení 10. ledna zaregistrovalo celkem 55 874 uživatelů, kteří provedli obchodování v objemu přes 21,3 miliardy dolarů. Pro srovnání, OpenSea od vydání svého konkurenta zaregistrovalo 884 052 nových uživatelů, tito investoři však zobchodovali pouze něco málo přes 12 miliard dolarů.

LooksRare v současné době svádí bitvu o největší podíl na trhu s NFT podle objemu obchodů. Její podíl na trhu s NFT aktuálně činí 52,4 %, přičemž OpenSea zahrnuje “pouze” 47,6 %.

Závěr k aktuální situaci

Uplynulý týden byl opět plný zajímavých zpráv a událostí, které hýbaly kryptoměnovým světem. Bitcoin překonal důležitou rezistenci na 42 000 dolarech a otestoval další pásmo, které se nachází u 48 000 dolarů. Podle populárního indexu Fear and Greed, který ukazuje aktuální náladu na trhu, se nacházíme v neutrální pásmu. Během víkendu ukazovala ručička hodnotu 55 ze sta.

Vstoupili jsme do nového měsíce, který bývá podle historických dat pro kryptoměny spíše pozitivní. Necháme se tedy překvapit jakým směrem se vydáme. Otevřeny jsou obě cesty. Situaci budeme den po dni sledovat a příští týden v pondělí vám přineseme další souhrn.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.