Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Komise v EU schválily obávanou přílohu k zákonu o praní špinavých peněz. Co to znamená pro kryptoměnový trh?

Komise v EU schválily obávanou přílohu k zákonu o praní špinavých peněz. Co to znamená pro kryptoměnový trh?

Komise v EU schválily obávanou přílohu k zákonu o praní špinavých peněz. Co to znamená pro kryptoměnový trh?
Zdroj: pixabay.com

V Evropském parlamentu se odehrála další bitva o blízkou budoucnost kryptoměn a soukromí uživatelů. Navzdory snahám to bohužel vypadá tak, že tento souboj nedopadne pro nadšence do kryptoměn dobře. EU si v nejbližší době posvítí na privátní peněženky uživatelů a na soukromé transakce.

Co se vlastně v Evropském parlamentu odehrálo? Jako vždy – hlasovalo se.

Ďábel v rouše beránčím, aneb "děláme to pro vaše dobro"

Ve čtvrtek 31. 3. proběhlo hlasování o zpřísnění pravidel ve věci soukromých kryptoměnových peněženek a transakcí. Legislativa by měla být rozšířením stávajících opatření proti praní špinavých peněz.

Konkrétně by se mělo jednat o krok, který bude podnikatelským subjektům v kryptoměnovém prostoru nařizovat povinný sběr a ověřování dat o transakcích. To by znamenalo také povinné sbírání údajů o všech lidech, kteří za obchody, odesíláním a přijímáním kryptoměn stojí, a to samozřejmě i "z" a "do" soukromých peněženek. Další věcí je, že transakce v hodnotě více než 1000 EUR by musely být nahlašovány příslušným autoritám.

Reálně by to pravděpodobně představovalo naprostou stopku transakcím mezi soukromými peněženkami a kryptoměnovými burzami. Jediné použitelné řešení by v tomto případě byly ověřitelné peněženky, které na druhou stranu postrádají ten nejdůležitější prvek celého systému kryptoměn – soukromí a anonymitu.

Přirozeně by utrpěla také rychlost inovací celého odvětví. Vývoj plyne především z možnosti konkurovat. Nové požadavky by přirozeně měly dopad především na menší podniky, které by byly nucené vynakládat dodatečné náklady (poměrově mnohem větší než u velkých firem) na dodržování směrnic, spíše než na vylepšování svých služeb.

Pokud toto rozšíření AML (anti-money laundering) zákona projde, bude to znamenat jednoznačně velkou ránu pro kryptoměnový svět. Zároveň se společně s tím vytvoří velké datové uzly, které se přirozeně stanou velkým lákadlem pro zloděje a hackery.

Zákon ještě není plně schválený a bude se o něm i nadále jednat. To by mohlo přinést jisté okno, ve kterém by se dal alespoň upravit do snesitelné podoby. Avšak co se týče samotného schválení, odhady jsou, že projde v podstatě bez odporu.

Dá se s tím něco udělat?

Velmi těžká otázka. Samozřejmě se každý může zamyslet nad volbami, nad obepisováním lidí na vysokých postech a peticemi. Jak ale jistě všichni tušíme, politika, a zvlášť ta v EU, připomíná spíše bublinu, do které nepronikne z okolního světa nic.

To samozřejmě neznamená, že zde nejsou cesty.

Využívejte kryptoměny tím způsobem, jakým bylo původně zamýšleno. Jako peer-to-peer platební síť. Sežeňte si komunitu lidí, se kterými budete obchodovat, naučte se pracovat s opensource P2P burzou BisQ a hlídejte si své soukromí.

Pokud se kryptoměny používají správně, jsou v podstatě neporazitelné. Jediným problémem je, že se musí chtít.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
+0,19%
Aktuální cena
$16 976
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
+0,12%
Aktuální cena
$1 278
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
+0,22%
Aktuální cena
$290,8

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo