Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Komise v EU schválily obávanou přílohu k zákonu o praní špinavých peněz. Co to znamená pro kryptoměnový trh?

Publikováno
Komise v EU schválily obávanou přílohu k zákonu o praní špinavých peněz. Co to znamená pro kryptoměnový trh?
Zdroj: pixabay.com

V Evropském parlamentu se odehrála další bitva o blízkou budoucnost kryptoměn a soukromí uživatelů. Navzdory snahám to bohužel vypadá tak, že tento souboj nedopadne pro nadšence do kryptoměn dobře. EU si v nejbližší době posvítí na privátní peněženky uživatelů a na soukromé transakce.

Co se vlastně v Evropském parlamentu odehrálo? Jako vždy – hlasovalo se.

Ďábel v rouše beránčím, aneb “děláme to pro vaše dobro”

Ve čtvrtek 31. 3. proběhlo hlasování o zpřísnění pravidel ve věci soukromých kryptoměnových peněženek a transakcí. Legislativa by měla být rozšířením stávajících opatření proti praní špinavých peněz.

Konkrétně by se mělo jednat o krok, který bude podnikatelským subjektům v kryptoměnovém prostoru nařizovat povinný sběr a ověřování dat o transakcích. To by znamenalo také povinné sbírání údajů o všech lidech, kteří za obchody, odesíláním a přijímáním kryptoměn stojí, a to samozřejmě i “z” a “do” soukromých peněženek. Další věcí je, že transakce v hodnotě více než 1000 EUR by musely být nahlašovány příslušným autoritám.

Reálně by to pravděpodobně představovalo naprostou stopku transakcím mezi soukromými peněženkami a kryptoměnovými burzami. Jediné použitelné řešení by v tomto případě byly ověřitelné peněženky, které na druhou stranu postrádají ten nejdůležitější prvek celého systému kryptoměn – soukromí a anonymitu.

Přirozeně by utrpěla také rychlost inovací celého odvětví. Vývoj plyne především z možnosti konkurovat. Nové požadavky by přirozeně měly dopad především na menší podniky, které by byly nucené vynakládat dodatečné náklady (poměrově mnohem větší než u velkých firem) na dodržování směrnic, spíše než na vylepšování svých služeb.

Pokud toto rozšíření AML (anti-money laundering) zákona projde, bude to znamenat jednoznačně velkou ránu pro kryptoměnový svět. Zároveň se společně s tím vytvoří velké datové uzly, které se přirozeně stanou velkým lákadlem pro zloděje a hackery.

Zákon ještě není plně schválený a bude se o něm i nadále jednat. To by mohlo přinést jisté okno, ve kterém by se dal alespoň upravit do snesitelné podoby. Avšak co se týče samotného schválení, odhady jsou, že projde v podstatě bez odporu.

Dá se s tím něco udělat?

Velmi těžká otázka. Samozřejmě se každý může zamyslet nad volbami, nad obepisováním lidí na vysokých postech a peticemi. Jak ale jistě všichni tušíme, politika, a zvlášť ta v EU, připomíná spíše bublinu, do které nepronikne z okolního světa nic.

To samozřejmě neznamená, že zde nejsou cesty.

Využívejte kryptoměny tím způsobem, jakým bylo původně zamýšleno. Jako peer-to-peer platební síť. Sežeňte si komunitu lidí, se kterými budete obchodovat, naučte se pracovat s opensource P2P burzou BisQ a hlídejte si své soukromí.

Pokud se kryptoměny používají správně, jsou v podstatě neporazitelné. Jediným problémem je, že se musí chtít.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.

Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.

Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.