Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Fed zvolnil a schválil růst úrokové sazby “jen” o 0,5 procentního bodu – Blíží se růst sazeb ke konci?

Publikováno
Fed zvolnil a schválil růst úrokové sazby “jen” o 0,5 procentního bodu – Blíží se růst sazeb ke konci?
Zdroj: kurzy.cz

Federální rezervní systém ukončil poslední dvoudenní zasedání FOMC v tomto roce, kde schválili růst základní úrokové sazby o 0,5 procentního bodu.

Jak se tedy předpokládalo, v restrikcích opravdu mírně zvolnili. Tím se ve Spojených státech dostává základní úroková sazba na 4,5 %. Bude růst úrokových sazeb v příštím roce pokračovat?

Nejvyšší úroková sazba za předešlých 15 let

Navýšením úrokové sazby o 0,5 procentního se hodnoty pohybují v rozmezí 4,25 – 4,5 %. To jsou nejvyšší úrovně za posledních 15 let. Tím pádem jsou aktuální hodnoty již na vskutku restriktivních úrovní. A během následujícího roku bychom již měli sledovat kumulativní efekt vyplývajících z restrikcí, které Fed provedl.

Zmírnění v tempu růstu úrokových sazeb avizuje, že nás v dohledné době čeká vrchol aktuálního cyklu. Zároveň ale víme, že v následujícím roce určitě překonáme hranici 5 %. A tím se přiblížíme k současným hodnotám jádrové inflace. Jádrová inflace se ve Spojených státech nachází na 6 %. Osobně to vidím tak, že nás čeká minimálně ještě jeden hike o 0,5 procentního bodu. Následně něco kosmetického jako růst o 0,25 procentního bodu. Upřímně nemá moc smysl, aby Fed zvyšoval sazby vícekrát o tak malé číslo. Jakmile proto zvýší sazby o 0,25 procentního bodu, je to s největší pravděpodobností vrchol.

Zdroj: tradingeconomics.com
Základní úroková sazba v USA
Základní úroková sazba v USA

Mou tezi potvrzuje i Dot Plot, což je diagram, který vizualizuje výhled jednotlivých členů FOMC, co se týče výše úrokových sazeb. Z něj vyplývá, že nejvíce členů vidí vrchol v příštím roce na úrovních 5,25 – 5,5 %. Nejde ale o nic závazného. Je to pouze odhad, který se může změnit v návaznosti na makroekonomický vývoj. Je třeba ale skutečně počítat s tím, že na konec restrikcí si ještě počkáme.

Zdroj: fed.gov
Dot Plot
Dot Plot

Závěrem

Co se týká restrikcí Fed, máme za sebou nejagresivnější část cyklu tohoto růstu. Nyní americká centrální banka bude postupovat střídmějším tempem. Avšak k očekávané otočce na uvolněnější měnovou politiku můžeme mít ještě dost daleko. Jakmile Fed dokončí celý cyklus, může je na těchto úrovních nechat i delší dobu. Pokud se nic v ekonomice “nerozbije”, klidně sazby zůstanou na těchto hodnotách i půl roku, než dojde zase k poklesu.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎