Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomika » Fed zvolnil a schválil růst úrokové sazby "jen" o 0,5 procentního bodu – Blíží se růst sazeb ke konci?

Fed zvolnil a schválil růst úrokové sazby "jen" o 0,5 procentního bodu – Blíží se růst sazeb ke konci?

Fed zvolnil a schválil růst úrokové sazby
Zdroj: kurzy.cz

Federální rezervní systém ukončil poslední dvoudenní zasedání FOMC v tomto roce, kde schválili růst základní úrokové sazby o 0,5 procentního bodu.

Jak se tedy předpokládalo, v restrikcích opravdu mírně zvolnili. Tím se ve Spojených státech dostává základní úroková sazba na 4,5 %. Bude růst úrokových sazeb v příštím roce pokračovat?

Nejvyšší úroková sazba za předešlých 15 let

Navýšením úrokové sazby o 0,5 procentního se hodnoty pohybují v rozmezí 4,25 – 4,5 %. To jsou nejvyšší úrovně za posledních 15 let. Tím pádem jsou aktuální hodnoty již na vskutku restriktivních úrovní. A během následujícího roku bychom již měli sledovat kumulativní efekt vyplývajících z restrikcí, které Fed provedl.

Zmírnění v tempu růstu úrokových sazeb avizuje, že nás v dohledné době čeká vrchol aktuálního cyklu. Zároveň ale víme, že v následujícím roce určitě překonáme hranici 5 %. A tím se přiblížíme k současným hodnotám jádrové inflace. Jádrová inflace se ve Spojených státech nachází na 6 %. Osobně to vidím tak, že nás čeká minimálně ještě jeden hike o 0,5 procentního bodu. Následně něco kosmetického jako růst o 0,25 procentního bodu. Upřímně nemá moc smysl, aby Fed zvyšoval sazby vícekrát o tak malé číslo. Jakmile proto zvýší sazby o 0,25 procentního bodu, je to s největší pravděpodobností vrchol.

Základní úroková sazba v USA
Základní úroková sazba v USA
Zdroj: tradingeconomics.com

Mou tezi potvrzuje i Dot Plot, což je diagram, který vizualizuje výhled jednotlivých členů FOMC, co se týče výše úrokových sazeb. Z něj vyplývá, že nejvíce členů vidí vrchol v příštím roce na úrovních 5,25 – 5,5 %. Nejde ale o nic závazného. Je to pouze odhad, který se může změnit v návaznosti na makroekonomický vývoj. Je třeba ale skutečně počítat s tím, že na konec restrikcí si ještě počkáme.

Dot Plot
Dot Plot
Zdroj: fed.gov

Závěrem

Co se týká restrikcí Fed, máme za sebou nejagresivnější část cyklu tohoto růstu. Nyní americká centrální banka bude postupovat střídmějším tempem. Avšak k očekávané otočce na uvolněnější měnovou politiku můžeme mít ještě dost daleko. Jakmile Fed dokončí celý cyklus, může je na těchto úrovních nechat i delší dobu. Pokud se nic v ekonomice "nerozbije", klidně sazby zůstanou na těchto hodnotách i půl roku, než dojde zase k poklesu.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo