Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.
Fed zvolnil a schválil růst úrokové sazby “jen” o 0,5 procentního bodu – Blíží se růst sazeb ke konci?

Federální rezervní systém ukončil poslední dvoudenní zasedání FOMC v tomto roce, kde schválili růst základní úrokové sazby o 0,5 procentního bodu.
Jak se tedy předpokládalo, v restrikcích opravdu mírně zvolnili. Tím se ve Spojených státech dostává základní úroková sazba na 4,5 %. Bude růst úrokových sazeb v příštím roce pokračovat?
Nejvyšší úroková sazba za předešlých 15 let
Navýšením úrokové sazby o 0,5 procentního se hodnoty pohybují v rozmezí 4,25 – 4,5 %. To jsou nejvyšší úrovně za posledních 15 let. Tím pádem jsou aktuální hodnoty již na vskutku restriktivních úrovní. A během následujícího roku bychom již měli sledovat kumulativní efekt vyplývajících z restrikcí, které Fed provedl.
Zmírnění v tempu růstu úrokových sazeb avizuje, že nás v dohledné době čeká vrchol aktuálního cyklu. Zároveň ale víme, že v následujícím roce určitě překonáme hranici 5 %. A tím se přiblížíme k současným hodnotám jádrové inflace. Jádrová inflace se ve Spojených státech nachází na 6 %. Osobně to vidím tak, že nás čeká minimálně ještě jeden hike o 0,5 procentního bodu. Následně něco kosmetického jako růst o 0,25 procentního bodu. Upřímně nemá moc smysl, aby Fed zvyšoval sazby vícekrát o tak malé číslo. Jakmile proto zvýší sazby o 0,25 procentního bodu, je to s největší pravděpodobností vrchol.
Mou tezi potvrzuje i Dot Plot, což je diagram, který vizualizuje výhled jednotlivých členů FOMC, co se týče výše úrokových sazeb. Z něj vyplývá, že nejvíce členů vidí vrchol v příštím roce na úrovních 5,25 – 5,5 %. Nejde ale o nic závazného. Je to pouze odhad, který se může změnit v návaznosti na makroekonomický vývoj. Je třeba ale skutečně počítat s tím, že na konec restrikcí si ještě počkáme.
Závěrem
Co se týká restrikcí Fed, máme za sebou nejagresivnější část cyklu tohoto růstu. Nyní americká centrální banka bude postupovat střídmějším tempem. Avšak k očekávané otočce na uvolněnější měnovou politiku můžeme mít ještě dost daleko. Jakmile Fed dokončí celý cyklus, může je na těchto úrovních nechat i delší dobu. Pokud se nic v ekonomice “nerozbije”, klidně sazby zůstanou na těchto hodnotách i půl roku, než dojde zase k poklesu.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.