Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » Dividendoví králové (nejen) pro rok 2022, aneb jak začít budovat svůj pasivní příjem

Dividendoví králové (nejen) pro rok 2022, aneb jak začít budovat svůj pasivní příjem

Dividendoví králové (nejen) pro rok 2022, aneb jak začít budovat svůj pasivní příjem
Zdroj: kiplinger.com

Cílem většiny investorů je najít si pravidelný pasivní příjem, s jehož pomocí mohou buď financovat své další aktivity, nebo ho využít jako pojistku v případě výpadku hlavního příjmu. Vybudování kvalitního portfolia, ze kterého budete inkasovat nemalé zisky však není zrovna jednoduché a vyžaduje především spoustu trpělivosti.

Postupný vývoj ve světě navíc předpovídá, že nás i v tomto roce budou čekat další výprodeje, což vytváří perfektní příležitost pro nákup kvalitních akcií ve slevě. Toho samozřejmě mohou využít i začínající investoři, kteří si chtějí vytvořit kvalitní portfolio a položit tak základy pro svůj budoucí pasivní příjem.

Níže se tedy podíváme na výběr 5 dividendových králů, se kterými můžete v roce 2022 začít budovat svůj pasivní příjem.

1. Hormel Foods (HRL)

Graf ceny akcií Hormel Foods
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Tento globální potravinový gigant Hormel Foods si s sebou nese portfolio plné oblíbených produktů, jako je Spam, Skippy či Hormel Black Label. Společnosti hraje do karet především fakt, že odvětví, ve kterém působí je poměrně rezistentní vůči ekonomickým výkyvům – je nepravděpodobné, že by lidé například kvůli inflaci přestali kupovat své oblíbené potraviny.

Velkou výhodou společnosti je především její cash flow, ze kterého je 67 % vypláceno investorům na dividendách, což napovídá tomu, že má stále dostatek prostoru pro jejich potenciální další navýšení.

Její současná politika je založená zejména na akvizicích, díky kterým v několika posledních letech dokázala svůj meziroční růst udržet v průměru na 4 %. Pozitivní je i její dividendová historie, během které zvyšuje vyplácenou dividendu již 55 let po sobě.

2. Procter & Gamble (PG)

Graf ceny akcií Procter & Gamble
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

se již několik desítek let řadí mezi giganty v odvětví spotřebního zboží. Ve svém portfoliu má stovky produktů od dobře známých značek, které se těší velké oblibě ve většině zemí světa, včetně té naší. Při pročítání seznamu značek narazíte například na Pempers, Ariel, Rindex, Always, Gillette či Old Spice.

Podobně jako předešlý Hormel Foods má i on velkou výhodu v tom, že jeho produkty půjdou na odbyt i v případě, že se nepodaří inflaci udržet na uzdě a na scéně se objeví další neočekávané zvraty. Samotná společnost předpovídá, že by se jí v tomto roce mohlo podařit vygenerovat 3 až 4% výnosy. To se samozřejmě odrazí i na vyplácených dividendách, které bez přestávky zvyšuje již 65 let.

3. Coca-Cola (KO)

Graf ceny akcií Coca-Cola
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Jednou z nejznámějších dividendových akcií je zaručeně Coca-Cola, do které horlivě investuje i Warren Buffett. Tento výrobce jednoho z nejoblíbenějších nápojů si na svůj účet každoročně připisuje miliardy dolarů z prodeje oblíbených značek, mezi které se řadí kromě Coca-Coly například i Sprite, Fanta nebo Costa Coffee.

I když se Coca-Cola již několik let potýká se zpomaleným prodejem svých produktů, nemá smysl na ni zanevřít. Nic totiž nenaznačuje tomu, že by se její výnosy z prodeje nápojů měly v následujících letech nějak výrazně propadnout.

Naopak je možné předpokládat, že se výnosy budou pohybovat na podobné úrovni a společnost si i nadále udrží stabilní cashflow. V souvislosti s tím bude moci i nadále zvyšovat své dividendy, v jejichž navyšování pokračuje bez přestávky ji 59 let.

4. Colgate-Palmolive (CL)

Graf ceny akcií Colgate-Palmolive
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Posledním titulem je společnost Colgate-Palmolive, která se řadí mezi nejznámější giganty v odvětví spotřebitelského zboží. Podobně jako většina společností na tomto seznamu disponuje širokým portfoliem značek, které jí ročně vydělávají miliardové částky.

Za zmínku stojí například Colgate, Protex, Palmolive, Hill’s, Meridol či Elmex. S jejich pomocí dokáže generovat i vysoké cashflow, které je klíčové zejména pro investory. Těm jsou z něj následně vypláceny štědré dividendy, přičemž s 56,7% výplatním poměrem má stále prostor pro jejich navýšení, což bude už 60. rok, kdy tak učiní.

5. Johnson & Johnson (JNJ)

Graf ceny akcií Johnson & Johnson
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Zejména v minulém roce hrály velkou roli na akciovém trhu akcie ze sektoru zdravotnictví. Mezi ně se zařadila i americká farmaceutická společnost Johnson & Johnson, která se stala jedním z výrobců vakcíny proti koronaviru.

To samozřejmě mělo vliv i na její výnosy, které v minulém roce vzrostly na 93,77 miliardy dolarů. Oproti své konkurenci se však angažuje v hned několika segmentech, díky čemuž disponuje i velmi diverzifikovaným portfoliem.

V něm je možné najít nejen zboží denní potřeby v podobě kosmetiky a dalších produktů, ale i zdravotnické prostředky a přístroje či léky. Nejen díky tomu je jedinou společnosti v odvětví zdravotnictví, které se daří navyšovat dividendy již 59 let po sobě.

Co byste si měli z článku odnést?

Pokud se řadíte mezi začínající investory a chcete začít s budováním svého portfolia, určitě byste měli akcie vybírat především z řad dividendových aristokratů a králů. Právě ti vám s nejvyšší pravděpodobností dokážou nabídnout výnosy a stabilitu i v období takové nejistoty, ve které v současnosti žijeme.

Tímto pravidlem jsem se řídili i při výběru zmíněných akcií, které se všechny řadí mezi dividendové krále – to však nebylo jediným kritériem, které jsme brali v potaz. Pozornost jsme věnovali i jejich obchodnímu modelu, který by měl disponovat především dostatečnou konkurenceschopností.

Tu nabízí všechny zmíněné akcie, které ve většině vlastní široké portfolio značek, jejichž prostřednictvím každoročně generují miliardy dolarů. Jelikož se navíc jedná o zboží denní potřeby či zdravotnický materiál, je možné předpokládat, že se tyto společnosti udrží na trhu i další desítky let.

Každá investice s sebou nese investiční riziko, které je u dividendových králů sice nižší, ale i tak je stále přítomné. Během investování se tedy neunáhlete a nejprve zhodnoťte všechna pro a proti. O tom, jakým chybám byste se měli při investování vyhnout, si můžete přečíst v tomto článku – Dejte si pozor na tyto 4 nejčastější chyby při investování do akcií.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo