Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

10 dividendových akcií, se kterými v roce 2022 vybudujete silné portfolio

Publikováno
10 dividendových akcií, se kterými v roce 2022 vybudujete silné portfolio
Zdroj: depositphotos.com

Nikdy není pozdě na to pustit se do investování, a to i v tak nestabilním období, kterým si zrovna procházíme. To ale neznamená, že byste měli své vydřené peníze investovat do čehokoliv, co se vám zrovna naskytne.

Není vyloučeno, že některé události mohou v letošním roce pořádně zahýbat s akciovým trhem, a proto je nutné minimalizovat možná rizika. Toho můžete docílit zejména dividendovými akciemi, se kterými budete inkasovat zisky i v případě, že se trh s akciemi náhle propadne.

Pokud se na vašem seznamu předsevzetí do nového roku objevilo i zhodnocení financí, máme pro vás hned 10 tipů na dividendové akcie, se kterými v roce 2022 vybudujete silné portfolio.

1. Abbott Labs (ABT)

Poznámka

Burza: NYSE

Tržní hodnota společnosti: 221,7 miliardy dolarů

Dividendový výnos: 1,5 %

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Abbott Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Abbott Labs je již několik let vedoucí farmaceutická společnost, která se zabývá výrobou a vývojem zdravotních a diagnostických zařízení. Letos byla navíc korunována i na dividendového krále a nic nenaznačuje tomu, že by se chtěla tohoto titulu vzdát.

Společnosti se dařilo i v souvislosti s testováním na koronavirus, kdy svými testy ve velkém zásobovala většinu stanic. V návaznosti na to její výnosy ve třetím čtvrtletí vzrostly meziročně o 23 %, což bylo stále o 12 % více než před začátkem pandemie.

Četné akvizice a hledání nových cest, jak ovládnout i jiné trhy spojené s péčí o zdraví, společnosti zajistí znatelný růst v následujících letech. To potěší především milovníky dividend, kterou bude moci i nadále navyšovat.

2. AbbVie (ABBV)

Poznámka

Burza: NYSE

Tržní hodnota společnosti: 243,8 miliardy dolarů

Dividendový výnos: 4,1 %

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AbbVie Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Americká farmaceutická společnost AbbVie generuje většinu svých výnosů hlavně z prodeje léků, mezi které se řadí i Humira. U ní jí ale brzy vyprší patent, což pravděpodobně povede k menšímu propadu výnosů.

AbbVie má však v rukávu i další produkty, které ji budou i nadále vydělávat nemalé částky. Společnost je již dlouho známá svými štědrými dividendami, které zvyšuje již 49 let po sobě. Investoři se mohou těšit nejen na 4,1% dividendový výnos, ale i na další růst dividend.

3. CVS Health (CVS)

Poznámka

Burza: NYSE

Tržní hodnota společnosti: 144,2 miliardy dolarů

Dividendový výnos: 2,01 %

Načítání
Načítání
Kupte si akcie CVS Health Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Zdravotnická a farmaceutická společnost CVS Health, se aktuálně řadí mezi jedny z nejnadějnějších titulů ve svém odvětví. Její velkou výhodou je vysoká diverzifikace produktů, které dosáhla i díky 69 miliardové akvizici s pojišťovací společností Aetna z roku 2018.

Ve svém plánu má i další expanzi, do které se řadí otevření vice ně 1 500 HealthHub zařízení, ve kterých bude poskytovat více personalizované služby. Ve třetím čtvrtletí minulého roku se jí podařilo na straně výnosů dosáhnout 10% meziročního růstu na 73,79 miliard dolarů.

Vzhledem k potenciálnímu vysokému růstu v budoucnosti lze tento titul chápat i jako hodnotovou akcii. Za zmínku, ale stojí i nabízená dividenda s 2,01% dividendovým výnosem.

4. Devon Energy (DVN)

Poznámka

Burza: NYSE

Tržní hodnota společnosti: 34,9 miliardy dolarů

Dividendový výnos: 0,85 %

Načítání
Načítání
Kupte si akcie DVN Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

devon akcie

Devon Energy se řadí mezi jedny z předních hráčů v energetickém odvětví. To potvrzuje i minulý rok, kdy se mu podařilo poměrně elegantně vybruslit z nepříznivé situace způsobené pandemií koronaviru, z čehož těžili i samotní investoři. Vyšší cena pohonných hmot vedla i k překvapivému navýšení dividend. Ta byla ve svém základu nastavena na 0,11 dolaru čtvrtletně na jednu akcii.

Jelikož se řídí politikou, kdy vyplácí 50 % svého cashflow poté, co pokryje své náklady a garantované dividendy, podařilo se mu v minulém roce vyplatit dividendu na jednu akcii ve výši 1,97 dolaru. Takový růst odpovídá přibližně 8% dividendovému výnosu.

Podle všech předpokladů můžeme výrazný růst dividend očekávat i v tomto roce, a to především kvůli spolupráci mezi ním a WPX Energy. Mimo toho se rozhodl spustit i program pro zpětný odkup akcií ve výši 1 miliardy dolarů.

5. Duke Energy (DUK)

Poznámka

Burza: NYSE

Tržní hodnota společnosti: 80,6 miliardy dolarů

Dividendový výnos: 3,76 %

Načítání
Načítání
Kupte si akcie DUK Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Duke Energy je další energetickou společností, která si zaslouží pozornost. Akcie ze sektoru veřejných služeb, jsou většinou velmi oblíbené mezi milovníky dividend. Proč? Většina z nich je totiž vázaná na pravidelné platby od tisíců zákazníků, díky čemuž je u nich mnohem jednoduší odhadnout předpokládané výnosy.

Společnost je jedním z největších poskytovatelů elektřiny, díky čemuž se jí daří vyplácet i velmi zajímavé dividendy. V její prospěch svědčí její platební historie, podle které vyplácí dividendy již přes 95 let a přesně 16 let je i pravidelně navyšuje.

Kromě toho je připravena i na připravované plány spojené s redukcí vypouštěného CO2 do ovzduší. Již delší dobu totiž pracuje na strategii, podle které by se jí mělo podařit svoji uhlíkovou stopu snížit na polovinu do roku 2030 a o dvacet let později se stát zcela neutrální.

6. Innovative Industrial Properties (IIPR)

Poznámka

Burza: NYSE

Tržní hodnota společnosti: 4,5 miliardy dolarů

Dividendový výnos: 3,21 %

Načítání
Načítání
Kupte si akcie IIPR Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Innovative Industrial Properties

Innovative Industrial Properties je poměrně neobvyklou REIT, která má pořádně našlápnuto na to, aby svým investorům v budoucnu přinesla nemalé zisky. Společnost se totiž zaměřuje pouze na kanceláře, budovy a centra spojené s pěstováním lékařské marihuany.

Během několika let se tak její portfolio rozrostlo na 103 nemovitostí v 19 státech USA. Většina podnikatelů má kvůli současné legislativě nemalé problémy s financováním v bankovním sektoru, a právě zde přichází na scénu IIPR.

Ta od podnikatelů odkupuje jejich majetek a následně jim ho pronajímá a jak je vidět, pomalu se jí to vyplácí. Společnost v minulém roce vygenerovala výnosy ve výši 146 milionů dolarů, což je meziročně o 82 % více. K tomu všemu nabízí i velmi štědrou dividendu ve výši 6 dolarů ročně s 2,8% dividendovým výnosem.

7. Eli Lilly & Company (LLY)

Poznámka

Burza: NYSE

Tržní hodnota společnosti: 234,5 miliardy dolarů

Dividendový výnos: 1,60 %

Načítání
Načítání
Kupte si akcie LLY Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Eli Lilly je jednou z farmaceutických společností, u které se předpokládá, že v následujících letech poroste raketovou rychlostí. Ve svém portfoliu má hned několik léků, které jsou využívány například k léčbě diabetu, rakoviny či Alzheimera.

V souvislosti s tím se jí dařilo i během pandemie koronaviru, kdy její výnosy vzrostly meziročně o 18,8 % na 20,3 miliardy dolarů. Nejen díky tomu je předpokládáno, že akcie společnosti porostou i nadále, a to i mnohem rychlejším tempem než za posledních 5 let, kdy jejich hodnota vzrostla téměř o 216 %.

Společnost se řadí i mezi jedny z nejlepších dividendových titulů, což potvrzuje její dividendová historie, podle které vyplácí dividendy již od roku 1885. Aktuálně nabízí čtvrtletní dividendu ve výši 0,98 dolaru, což je o dvojnásobek více než v roce 2014.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

8. Pfizer (PFE)

Poznámka

Burza: NYSE

Tržní hodnota společnosti: 305 miliardy dolarů

Dividendový výnos: 2,94 %

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Pfizer Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Společnost Pfizer si získala velkou pozornost zejména kvůli pandemii koronaviru. Naposledy jsme o ní mohli slyšet v prosinci minulého roku, a to ve spojitosti s lékem Paxlovid, který má pomoci v léčbě onemocnění způsobeným Covidem-19.

Pfizer má ve svém portfoliu i jiné léky a produkty, jejichž prodej během třetího čtvrtletí vzrostl meziročně o 7 %. Spolu s potenciálním budoucím růstem nabízí i zajímavou dividendu, která se za posledních pět let zvýšila již o 25 %. Podle předpokladů by se investoři mohli dočkat v tomto roce mnohem štědřejšího navýšení.

9. PepsiCo (PEP)

Poznámka

Burza:NASDAQ

Tržní hodnota společnosti: 238,7 miliardy dolarů

Dividendový výnos: 2,49 %

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Pepsi Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pokud hledáte společnost, která se na trhu pravděpodobně udrží i další desítky let, je jí nepochybně americká firma PepsiCo. Ta má ve svém portfoliu desítky oblíbených značek potravin a nápojů, bez kterých si většina lidí nedokáže život představit.

Mezi ty nejznámější se řadí například Pepsi, Doritos nebo Lay’s. Společnosti se během minulého roku opravdu dařilo, a to tak, že u výnosů dosáhla na 11,6% meziroční růst. Úspěch zaznamenala i v kategorii nápojů, kdy jejich prodej vzrostl zhruba o 11 %.

Na co se však mohou investoři spolehnout, jsou její pravidelné výnosy z 23 nejprodávanějších produktů, které ročně vygenerují přes 1 miliardu dolarů. PepsiCo navíc vyplácí své dividendy přes 50 let, čímž se řadí mezi známou skupinu dividendových králů.

10. Verizon Communications (VZ)

Poznámka

Burza: NYSE

Tržní hodnota společnosti: 222 miliardy dolarů

Dividendový výnos: 4,84 %

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Verizon Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Verizon Communications si během svého fungování vybudovalo v odvětví telekomunikací velké jméno. Známé je především jako poskytovatel bezdrátových služeb, přičemž velkou část jeho současných i budoucích výnosů budou tvořit výdělky spojené s budováním nové 5G sítě.

Jeho výnosy v minulém roce dosáhly 133,6 miliard dolarů, což představuje 4,1% meziroční růst. Ten bylo možné zaznamenat i u zisku na jednu akcii, který vzrostl z 4,30 dolaru na 5,32 dolaru. Podle všeho se Verizonu vyplácí i nedávný nákup TracFone Wireless.

Tomu se totiž během posledních čtyř čtvrtletí podařilo dosáhnout nárůstu výnosů o 700 milionů. Zajímavá je i nabízená čtvrtletní dividenda, kterou v minulém roce zvýšila o 2 % na 0,64 dolaru. V současnosti disponuje i atraktivním 4,84% dividendovým výnosem a 48% výplatním poměrem.

Proč jsme vybrali zrovna tyto akcie?

Jak jsme se zmínili již na začátku, naším cílem bylo vybrat dividendové akcie, se kterými můžete jednoduše vybudovat silné portfolio a vyhnout se i přílišnému riziku. Proto jsme raději sáhli po společnostech, které se řadí mezi lídry ve svém oboru a zároveň mají vysoký potenciál k budoucímu růstu.

Největší podíl mají na našem seznamu akcie zdravotnických společností, které se v posledních letech dostali do hledáčku většiny investorů. Důvodem je, že takové společnosti zpravidla nabízí stabilní dividendy a mají i perspektivní vyhlídky do budoucna. Můžeme mezi nimi však najít i hodnotové akcie, do kterých lze zahrnout například Pfizer či Eli Lilly.

Do našeho výběru jsme nezapomněli přidat ani energetické společnosti, které jsou svými štědrými dividendami známé. Zároveň jsme se snažili vybrat společnosti, které jsou připraveny na budoucí restrikce spojené se snižováním uhlíkové stopy.

I když výše můžete najít převážně akcie, u kterých se jen málokdy objeví vysoké cenové výkyvy, zvažte vždy, zda je pro vás výhodné do nich vkládat své peníze. Každá investice, a to i ta nejbezpečnější, sebou nese určitá rizika, která byste měli nejprve pečlivě zvážit.

Líbil se vám tento článek?
21
3

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎