Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Třetí dávka vakcíny je schválena – které zdravotnické akcie z ní budou těžit nejvíce?

Třetí dávka vakcíny je schválena – které zdravotnické akcie z ní budou těžit nejvíce?

Třetí dávka vakcíny je schválena – které zdravotnické akcie z ní budou těžit nejvíce?
Zdroj: depositphotos.com

Většina zemí schválila očkování třetí dávkou vakcíny proti koronaviru, přičemž prozatím by měla být poskytnuta pouze lidem s nízkou imunitou a ohroženým skupinám. Nikdo ale nevylučuje, že podání třetí dávky bude brzy dostupné (či dokonce povinné) i pro ostatní věkové skupiny.

Právě proto se někteří investoři začínají opět poohlížet po akciích společností, které se podílejí na vývoji vakcín proti koronaviru. Ty by totiž mohly těžit z rostoucí poptávky po vakcínách a výskytu nových variant, které by mohly podle některých odborníků proměnit rok 2022 v rok 2020. O které společnosti se jedná? A které z nich budou z nastalé situace těžit nejvíce?

Pfizer stojí za nejvyužívanější vakcínou na světě

Ackie Pfizer (NYSE: PFE), společně se svým německým partnerem BioNTech (NASDAQ: BNTX), byla jednou z prvních společností, které se podařilo vyvinout účinnou vakcínu proti koronaviru. Zpočátku měla velká část zemí problémy s přepravou jednotlivých dávek, které bylo nutné uchovávat po celou dobu ve speciálních mrazících boxech.

Jelikož se ale začaly objevovat zprávy o tom, že některé vakcíny od jiných výrobců způsobují různé vedlejší účinky včetně trombózy, zvýšila se poptávka po jeho vakcíně na maximum.

Graf ceny akcií Pfizer
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Tento růst bylo možné sledovat i na samotných akciích společnosti, které od června letošního roku vzrostly téměř o 25 %. Ještě lepší výsledky Pfizer odhaduje u výnosů z prodeje vakcíny, které by měly koncem roku dosáhnout 33,5 miliardy dolarů. Velkou konkurenční výhodu má i kvůli nedávnému schválení své vakcíny Americkým úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). V návaznosti na to by mohl zaznamenat mnohem vyšší poptávku po vakcíně a získat i přístup na více světových trhů.

Pozadu pravděpodobně nezůstane ani Moderna a Johnson & Johnson

Většina odborníků se pomalu shoduje na tom, že koronavirus nezmizí a budeme si muset zvyknout na to, že tu s námi zůstane navždy podobně jako například virus chřipky. Doby pandemie chřipky jsou ale již minulostí. Proč? I když je pravda, že si někteří lidé proti tomuto viru vytvořili svoji přirozenou imunitu, je zde mnohem účinnější nástroj, a to pravidelné očkování.

S vysokou pravděpodobností je tedy možné očekávat, že očkování proti koronaviru nebude pouze jednorázovou záležitostí, ale již zaběhlou rutinou. V takovém případě by se na scéně mohli kromě Pfizeru objevit i další výrobci vakcín, jako akcie Moderna (NASDAQ: MRNA) nebo akcie Johnson & Johnson (NYSE: JNJ), kteří své vakcíny distribuovali (a stále distribuují) do všech zemí světa.

Novavax se připravuje na boj s novými variantami

Pandemie ještě ani neskončila a už teď jsou některými odborníky vytvářeny scénáře, podle kterých by rok 2022 mohl vypadat stejně jako rok 2020. Nové agresivnější varianty by totiž mohly odstartovat úplně novou pandemii. Jednou z nejobávanějších variant je aktuálně takzvaná „delta“, kvůli které začaly růst počty nakažených v USA a dalších zemích. Bohužel současné vakcíny proti ní účinkují pouze omezeně.

Tento fakt potvrzuje nedávná studie Oxfordské univerzity, která uvádí, že vakcína Pfizer-BionTech nabízí ochranu před variantou delta pouze po dobu 3 měsíců od jejího podání.

Řešení by mohla přinést akcii Novavax (NASDAQ: NVAX), která v posledních měsících přidělala vrásky na čele nejednomu investorovi. Za vše může hlavně její CEO Stan Erck, který dlouho sliboval, že společnost požádá o schválení nouzového použití její vakcíny. Ve skutečnosti se tomu tak nestalo a k podání žádostí v USA, Evropě a Asii přistoupila až teď. I přesto její akcie vzrostly o více než 109 %, což znamená, že investoři společnosti stále věří.

Graf ceny akcií Novavax
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Mnohem důležitější jsou však její plány, podle kterých pracuje na vývoji vakcín specializovaných na různé varianty koronaviru. Jejich dokončení je plánováno nakonec první poloviny příštího roku. Společnost navíc odhaduje, že by její tržní hodnota mohla vzrůst ze současných 18 miliard až na rekordních 79 miliard dolarů.

Co si z článku odnést?

Jak je možné vidět, ani odborníci si stále nejsou jisti, jakým směrem se bude pandemie koronaviru vyvíjet. Už teď je ale jasné, že velkou roli v nadcházejících událostech budou hrát společnosti vyvíjející koronavirové vakcíny. Třetí dávka je v podstatě již jistotou a na stole jsou i další řešení v podobě přeočkování či pravidelného očkování jako je tomu například u chřipky.

Ať tak nebo tak, jediný, kdo bude ze zvyšující se poptávky po vakcínách těžit, budou právě zdravotnické společnosti a jejich akcie. Investorům se tedy aktuálně nabízí příležitost investovat do akciových titulů, které mohou v následujících měsících ne-li letech zaznamenat značný růst.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo