Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Co jsou soulbound tokeny neboli SBTs? Další velká věc po NFTs a Metaversu?

Co jsou soulbound tokeny neboli SBTs? Další velká věc po NFTs a Metaversu?

Co jsou soulbound tokeny neboli SBTs? Další velká věc po NFTs a Metaversu?
Zdroj: Ethereum.org

Soulbound tokeny, navržené zakladatelem Etherea, Vitalikem Buterinem, by měly sloužit jako základní stavební blok pro vznik decentralizovaných společností, neboli DeSoc. Kryptokomunita věří, že právě decentralizované společnosti, založené na principech demokracie, vzájemné spolupráce a devoluce, tedy přesunu pravomocí "z vyšších pater" níže, jsou konceptem toho, jak budou jednoho dne v budoucnosti fungovat digitální lidská společenství.

Obsah článku o soulbound tokenech

1.Co jsou soulbound tokeny?2.Jak by soulbound tokeny měly fungovat?3.Co když přijdete o svoji Soul wallet?4.Příklady využití soulbound tokenůOsvědčeníPůjčky bez kolateráluZpětné dohledání účastníků akceLékařské záznamyOchrana před sybil útoky v rámci DAO

Co jsou soulbound tokeny?

Zjednodušeně řečeno jsou SBTs nezaměnitelné tokeny (NFTs), které po tom, co je obdržíte, už nikdy nemůžete převést ani prodat. Jakmile tedy soulbound token získáte, už navždy zůstane ve vaší Soul wallet. Soulbound tokeny jsou stále ještě myšlenkou, popsanou ve 37stránkovém dokumentu s názvem "Decentralized Society: Finding Web3’s Soul", jehož autory jsou zakladatel Etherea, Vitalik Buterin, právník Puja Ohlhaver a ekonom Glen Weyl. Poslední z jmenovaných věří, že se novou technologii podaří spustit do konce roku 2022. Krom toho dodává, že příští kryptoměnový cyklus kolem roku 2024 by měl být zaměřen právě na ně.

Jak by soulbound tokeny měly fungovat?

Nejvýraznějším znakem SBT je tedy nepřenositelnost. Tím se liší od dnešních nejznámějších tokenových standardů, jimiž jsou ERC-20 (slouží pro tokeny – např. SHIB, UNI, MANA…), ERC-721 (slouží pro NFT – např. Bored Ape Yacht Club…) nebo stále ještě nepříliš využívaný ERC-1155.

Už ze své podstaty SBTs vylučují, že by měly mít nějakou tržní hodnotu, právě proto, že vlastnické právo k nim nejde převést. Alespoň cestou blockchainu ne.

Co když přijdete o svoji Soul wallet?

SBTs se uchovávají a drží na speciálních adresách označených jako "Souls", což jsou v podstatě kryptoměnové peněženky. Souls mohou být spojeny s jednotlivci, firmami i organizacemi.

Každopádně co se stane, když ke své Soul wallet ztratíte privátní klíč nebo ji napadne hacker? Obavy jsou v tomto případě namístě, jelikož případná krádež SBTs by znamenala krádež identity úplně jiných rozměrů, než jak ji známe dnes. Řešení problému vidí Buterin v přijetí modelu známého jako "model sociální obnovy". Pomocí sociální obnovy mohou uživatelé jmenovat skupinu tzv. strážců. Strážci mají možnost obnovit privátní klíč peněženky uživatele, pakliže k ní byl ztracen přístup a mohou jimi být například lidé z DAO, ve které uživatel participuje nebo pověření zaměstnanci univerzity, ze které absolvent získal diplom ve formě soulbound tokenu.

SBT Soul wallet recovery
Sociální vs. komunitní obnovení včetně příkladů osob, které by mohly být strážci
Zdroj: Decentralized Society: Finding Web3’s Soul

Řešení má samozřejmě významnou trhlinu, a to, že absolutně spoléhá na čestné úmysly strážců. Alespoň, že je k razantnímu kroku vyžadován souhlas jejich kvalifikované většiny, nicméně je evidentní, že do spuštění SBTs v ostrém provozu bude potřeba tento problém vyřešit lépe.

Příklady využití soulbound tokenů

Možná si celou dobu říkáte, k čemu jsou takové tokeny, když se s nimi nedá obchodovat. Pakliže odpoutáme pozornost od převoditelných aktiv, zjistíme, že řada ekonomických činností (jako např. budování osobní pověsti nebo půjčky bez kolaterálu) závisí na sociálních vztazích, důvěře a kredibilitě. Nepřenosné SBTs by mohly plnit funkci jakési digitální identity a také nahradit různá osvědčení, doklady, záznamy… zkrátka údaje, u kterých je nežádoucí, aby se s nimi "kšeftovalo".

Osvědčení

Univerzity by svým studentům mohly vydávat diplomy ve formě SBTs. Diplom by se pak navždy nacházel v Soul wallet absolventa a například zaměstnavatel by si mohl u budoucího uchazeče jednoduše a přesvědčivě ověřit, zda vzdělání dokončil a jaká instituce a kdy mu diplom vydala.

Stejně by to mohlo fungovat s řidičskými průkazy, občanskými průkazy, rodnými listy, cestovními pasy… ve vaší Soul wallet by se zkrátka mohla nacházet celá vaše (nejen) digitální identita.

Půjčky bez kolaterálu

Díky SBTs by už i ve světě DeFi byly možné zápůjčky a úvěry v podobě, v jaké je známe z reálného světa. Tedy že si půjčíte, aniž byste museli cokoli dávat do zástavy a věřitel ví, že by se mu prostředky i s úroky měly vrátit, protože si před tím ověřil vaši solventnost a důvěryhodnost na základě vašeho příjmu, kreditního skóre nebo jiných ukazatelů, které však v DeFi zatím nemáme.

DeFi lending ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek
Zdroj: Cointelegraph.com

Proto uživatelé, kteří si chtějí půjčit například stablecoiny, musí do smart kontraktu poskytovatele půjček uzamknout své vlastní krypto (obvykle ve dvojnásobné výši), které se jim vrátí jen v případě, že půjčku splatí. Poskytovatel je tedy zajištěn vloženými kryptoměnami a na tom, jestli půjčku plánujete vrátit, nebo ne, už nemá prakticky žádný zájem. Další nevýhodou současné nezbytné zástavy v DeFi je také to, že pokud hodnota zastaveného krypta klesne pod hodnotu půjčky, je zástava zlikvidována (tzn. je prodána a propadá) a dlužník už ji zpátky nikdy nezíská.

DeFi lending svazuje ještě několik omezení, všechna jsou bohužel nutná vzhledem k tomu, že dlužníci nemají v decentralizovaném světě jak prokázat, že budou schopni půjčku splácet. Avšak pokud bude mít určitá Soul wallet pět nepřenositelných "odznáčků", že úspěšně splatila půjčku, proč jí nepůjčit pošesté? Soulbound tokeny na rozdíl např. od non-fungible tokenů tento problém elegantně řeší a možná se teď díváme na koncept, který za pár let změní DeFi od základů.

Zpětné dohledání účastníků akce

Představte si, že je z nějakého důvodu třeba zjistit, kteří lidé se nacházeli na určité konferenci. Dejme tomu, že třeba tým vývojářů smart kontraktů chce rozšířit své řady a hledá vhodné kandidáty. Ve světě nepřevoditelných SBTs to bude mít lehké. Společnost vyhledá konkrétní peněženky a má jistotu, že jejich majitelé se dané konference skutečně zúčastnili.

Lékařské záznamy

Změna lékaře nebo poskytovatele zdravotního pojištění může být ve světě frustrující zkušeností a může vyžadovat trávit hodiny telefonováním s žádostí o anamnézu, ověřováním vaší identity a snahou vzpomenout si, zda jste jako bezpečnostní otázku použili rodné jméno své matky nebo místo, kde jste vyrůstali. V České republice pak dobře známe neustálé nošení lékařských zpráv od jednoho doktora k druhému a otázky, zda jste před 20 lety nebo v dětství neměli náhodou alergii na tento nebo onen lék či neprodělali tu či onu nemoc… Zdravotnická Soul wallet držící všechny vaše lékařské záznamy a informace ve formě SBTs by tyto problémy vyřešila.

Ochrana před sybil útoky v rámci DAO

Jednou z největších hrozeb, kterým čelí decentralizované autonomní organizace (DAO), je tzv. sybil útok, při němž narušitel nebo koordinovaná skupina narušitelů shromáždí dostatečné množství governance tokenů na to, aby s nimi mohli začít manipulovat ve svůj prospěch hlasování o tzv. proposalech – návrzích o budoucím směřování a změnách v dané DAO.

DAO voting ilustrační obrázek
Ilustrační obrázek
Zdroj: Cointelegraph.com

Pokud by do hry vstoupily nepřevoditelné SBTs, riziko sybil útoku by při férové a rovnoměrné počáteční distribuci soulbound tokenů bylo prakticky eliminováno.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
-1,6%
Cena
$23 481
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-1,6%
Cena
$310,6
Graf posl. 7 dní
Graf Ripple
Změna za 24h
+0,14%
Cena
$0,38

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo